Mężczyzna i jego skóra

Nie tylko mózgi nas różnią. Poza podstawowymi różnicami w płciowej anatomii, skóra mężczyzny i kobiety to dwa zupełnie inne twory.
/ 06.07.2012 06:23

Nie tylko mózgi nas różnią. Poza podstawowymi różnicami w płciowej anatomii, skóra mężczyzny i kobiety to dwa zupełnie inne twory.

Tkanka okrywające męskie ciało jest przede wszystkim wyraźnie grubsza, bo składa się z 32 warstw, czyli o 12 więcej niż u pań. Więcej jest też gruczołów łojowych, a co za tym idzie wydzielanego sebum. W efekcie, zamiast gładkiej dziewczęcej cery jest pełna rozszerzonych porów, borykająca się z zaskórnikami solidna skórna maska. Jakby tego było mało, mieszki włosowe odpowiadające za produkcję seksownego zarostu a la Brad Pitt, połączone są też z gruczołami tłuszczowymi, co prowadzi do częstych stanów zapalnych związanych z goleniem.

Mężczyna i jego skóra

Jedyny pozytyw tej lipidowej warstwy to odporność na zmarszczki, które w poważnym zakresie zaczynają trapić panów dopiero koło czterdziestki. Wtedy naturalne zmiany w organizmie, analogiczne do tych związanych z przekwitaniem, hamują regenerację komórkową i bruzdy są coraz grubsze i wyraźniejsze. Inna sprawa, że podstarzałem playboyowi kilka zmarszczek nie szkodzi tak bardzo jak zalotnej eks-seksbombie.

Pomimo wszystko jednak, sugerujemy kilka dobrych nawyków do wdrożenia przez panów, aby raczej czarować twarzą… niż tylko dobrym humorem.

  • Oczyszczaj. Codziennie i dokładnie, czyli wodą i dobrym żelem odtłuszczającym lub specjalnym mydłem. Czyste pory to zdrowa, ładnie wyglądająca skóra.
  • Peelinguj. Każda cera, a zwłaszcza tłusta, wymaga pomocy, jeśli chodzi o złuszczanie naskórka. I tak jak w przypadku pań liczy się delikatność peelingu, tak panowie mogą sobie pozwolić na gruboziarniste scruby. Raz w tygodniu, obowiązkowo – najlepiej przed goleniem, bo wtedy łatwiej pozbyć się włosków.
  • Nawilżaj. Golenie, basen, czynniki pogodowe – wszystko to wysusza naskórek, który zaczyna się łuszczyć i tworzy nieestetyczną pokrywę. Dobry krem nawilżający o ładnym męskim zapachu to naprawdę nie dowód zniewieścienia, ale raczej dbania o siebie… i samopoczucie partnerki.
  • Chroń. Przed słońcem, przed upływem czasu, przed niedotlenieniem. Jednym słowem terapia profilaktyczna to faktor przeciwsłoneczny na lato, dieta bogata w witaminę C i E (owoce, warzywa, tłuste ryby) oraz sporo ruchu na świeżym powietrzu.

Mężczyna i jego skóra

Z kosmetyków do polecenia poza świetnymi seriami NIVEA for Men, L’Oreal Men Expert oraz Oceanic AA Men, jest jeszcze  propozycja firmy Zepter, Philip for Men, oparta na dobroczynnych ekstraktach roślinnych. Wchodzący w jej skład regenerator komórkowe ułatwia syntezę włókien kolagenowych i chroni przed promieniowaniem słonecznym.