POLECAMY

Metody usuwania tatuażu

Tatuaż może być ciekawą ozdobą, zdarza się jednak, że się znudzi lub przestanie się podobać. Co wtedy? Można go usunąć. Nowoczesne lasery radzą sobie nawet z najbardziej kolorowymi rysunkami na ciele.
Metody usuwania tatuażu fot. ONS
Uwielbiają je gwiazdy, robi je coraz więcej młodych ludzi. Ty też pewnie zastanawiasz się lub zastanawiałaś nad jego wykonaniem. Nie chcemy nikogo zniechęcać, bo też bardzo je lubimy. Warto jednak dobrze przemyśleć swoją decyzję! Jest bowiem wiele osób, które chcą się pozbyć tatuaży. Dla nich przetestowałyśmy laser Q-Switch, który najlepiej radzi sobie z ich usuwaniem. Dla tych,którzy dopiero zastanawiają się, czy zrobić tatuaż, też przygotowaliśmy krótki przewodnik.

Co to jest tatuaż?
To rysunek na ciele powstały poprzez wstrzyknięcie pod naskórek barwnika, wokół którego tworzy się miejscowy stan zapalny. W procesie obronnym organizm wytwarza tkankę włóknistą, która otacza cząsteczki barwnika, zamykając je w swego rodzaju torebce. Tak osłonięte kolorowe cząsteczki stają się niewidoczne dla makrofagów – komórek czyszczących, które odpowiedzialne są za usuwanie z organizmu ciał obcych. Dodatkowo makrofagi są przystosowane do usuwania małych struktur, np. bakterii, a cząsteczki barwnika są dla nich zdecydowanie za duże. Dlatego raz wstrzyknięty barwnik pozostaje w skórze do końca życia i trudno go usunąć.

Metody usuwania
Dawniej tatuaże usuwano metodami elektrokoagulacji i krioterapii, a później (lata 60.) laserem CO 2. Jednakże po usunięciu pozostawały blizny. Najwięcej problemów sprawiało pozbycie się kolorowych barwników. Rezultat końcowy w postaci znacznego rozjaśnienia rysunku nie do końca zadowalał pacjentów. Najnowsze lasery pozwalają na bezpieczne usunięcie nawet bardzo kolorowego tatuażu.

Jak działa laser Q-Switch?
Energia wiązki lasera pochłaniana jest wybiórczo przez dany rodzaj barwnika (każdy kolor jest wrażliwy na inną długość fali lasera). Efektem jest zarówno zniszczenie osłonki, w jakiej się znajduje, jak i rozdrobnienie barwnika na mniejsze fragmenty. W takiej postaci może już zostać usunięty przez komórki żerne. Dodatkowo „niezjedzona” jego część przesuwa się ku powierzchni naskórka, w naturalnym procesie eksfoliacji. Największą zaletą stosowanych obecnie laserów jest bardzo krótki czas trwania impulsu liczony w nanosekundach, dzięki czemu emitowana przez laser energia daje efekt fototermolizy tylko w obrębie barwnika tatuażu bez uszkodzenia otaczającej tkanki niezabarwionej.

Przeciwwskazania
Pomimo iż promieniowanie lasera nie ma powinowactwa do melaniny – barwnika skóry, trzeba pamiętać o tym, iż nie powinno się wykonywać zabiegu wcześniej niż miesiąc po ostatnim opalaniu (skóra powinna być jak najbledsza dla danej osoby). Takie działanie minimalizuje ryzyko ewentualnego poparzenia skóry. Nie będziesz mogła skorzystać z zabiegu, jeśli jesteś w ciąży, przyjmujesz antybiotyki tetracyklinowe, retinoidy lub inne leki fotouczulające.

Przygotowania
Nie są wymagane, ale jeśli tatuaż jest rozległy, a dodatkowo umieszczony w wyjątkowo wrażliwej okolicy ciała, warto znieczulić skórę w miejscu leczenia, np. kremem Emla.

Powikłania
To najczęściej drobne krwawienia, obrzęk, świąd i niewielki ból.

Przebieg
Przed rozpoczęciem będziesz musiała założyć specjalne ochronne okulary. Impulsy odczuwane są przez pacjentów jako ukłucia. Na szczęście zabieg trwa krótko (do kilku minut). Białe zabarwienie rysunku, które pojawi się tuż po zabiegu, po kilku godzinach zacznie znikać. Poddane działaniu lasera miejsce może się stać zaczerwienione i pojawi się obrzęk. To dobry znak! Świadczy o tym, że barwnik pochłonął energię wiązki lasera, więc ulegnie usunięciu. Na koniec leczone miejsce zostanie posmarowane kremem łagodzącym podrażnienia.

W domu
Gojenie trwa zazwyczaj 7–10 dni, ewentualne przebarwienia znikają bez śladu po około dwóch tygodniach. W celu szybszego gojenia można miejscowo stosować preparaty z antybiotykami przez 2–4 dni po zabiegu (dostaniesz na nie receptę od lekarza).

Efekt
Zależy od jakości i rodzaju użytego barwnika, czy równomiernie został wprowadzony pod skórę i na jakiej głębokości się znajduje. Laser Q-Switch zazwyczaj usuwa tatuaże amatorskie (wykonywane często w warunkach domowych, niezbyt dobrej jakości, charakteryzujące się płytko i nierównomiernie wprowadzonym barwnikiem) w trakcie 2–4 sesji zabiegowych. Tatuaże profesjonalne (rzetelnie wykonane przez fachowca, są mocno nasycone barwnikiem, wprowadzonym głęboko w skórę) wymagają zazwyczaj większej liczby wizyt w gabinecie. W ich przypadku jest to od 4 do 10 zabiegów. Zabiegi powtarza się co 4–8 tygodni po całkowitym wygojeniu. W tym czasie nie wolno opalać leczonej skóry, ponieważ może to wywołać trwałe przebarwienia.

Czas i cena
Zabieg trwa kilkanaście sekund do 3 minut w zależności od wielkości tatuażu. Koszt: od 300 do nawet 1000 zł za pojedynczy zabieg w zależności od wielkości tatuażu oraz ilości użytych barwników.

Zanim wykonasz tatuaż
Dobrze zastanów się nie tylko nad rysunkiem, ale przede wszystkim nad wyborem miejsca na ciele i specjalisty. Pamiętaj, że od tego uzależniony jest zarówno wygląd tatuażu, jak i twoje zdrowie. Zabieg wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry i powstaniem rany. Wraz z uszkodzeniem skóry pojawia się ryzyko powikłań, takich jak zakażenia bakteryjne i grzybicze. Groźne dla zdrowia mogą być też igła, sprzęt, jak i sam barwnik. Szczególnie wówczas gdy poziom higieny w zakładzie pozostawia wiele do życzenia. Wszędzie tam, gdzie pojawia się krew (a tak dzieje się podczas tatuowania), istnieje ryzyko przeniesienia groźnych wirusów z osoby na osobę. Pamiętaj też,że zanim skóra dobrze się zagoi, a może trwać to kilka tygodni, stanowi furtkę dla chorobotwórczych patogenów.

Zagrożenia
- wirusy: HIV\AIDS HBV HCV
- zakażenia grzybicze lub bakteryjne
- alergie na barwnik
- uszkodzenie skóry zostawiające po sobie blizny lub krwawienie

Przygotowania do wizyty w salonie
Na kilka dni przed zabiegiem nie zażywaj lekarstw zmniejszających krzepliwość krwi, np. aspiryny. Nie pij alkoholu. Lepiej przełożyć termin, jeśli masz menstruację.

Jak wygląda zabieg
Najpierw tatuażysta rysuje na ciele kontury rysunku (najczęściej robi tzw. kalkę). Potem dezynfekuje skórę, zakłada jednorazowe rękawiczki i zaczyna tatuować. Maleńka igła miejsce przy miejscu wbija się w skórę, wpuszczając w nią barwnik. Będziesz czuła ból. Choć jest niewielki, kumulacja nakłuć sprawia, że z czasem staje się bardziej dokuczliwy. Przygotuj się także na pojawienie się krwi (tatuażysta wyciera ją na bieżąco). Po zrobieniu rysunku skórę smaruje się grubą warstwą wazeliny i zabezpiecza opatrunkiem z gazy i folii.

W domu
Pod folią pojawi się spora ilość wydzielającego się osocza, z resztkami krwi i barwnika. Przemywaj tatuaż delikatnie wodą z mydłem, solidnie natłuszczaj i zmieniaj opatrunek co kilka godzin, pozwalając skórze chwilę pooddychać. Dobrze też dwie pierwsze noce przespać z opatrunkiem. Jeśli pojawi się strupek (najczęściej się to nie zdarza), nie odrywaj go, bo możesz popsuć rysunek.

Leczenie powikłań
Każdą niepokojącą reakcję: przedłużające się gojenie, mocne zaczerwienienie, obrzęk itp. jak najszybciej pokaż lekarzowi. Wcześnie wprowadzone leczenie może zapobiec powstaniu blizn i zniszczeniu rysunku. 

Cena: najmniejsze rysunki kosztują ok. 150 zł, większe nawet kilka tysięcy.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/rok temu
Ja usuwałam tatuaż jakiś czas temu w klinice Dr Legrand. Szczerze atmosfera była tak przyjemna, że trudno mi mówić o tym jak przebiegał zabieg i czy był bolesny :D
/rok temu
Efekty bardzo zadowalające - barwnik zniknął całkowicie. Skóra na ramieniu ma lekko nierówną strukturę, różnicę widać dla wtajemniczonych (polecono mi laser frakcyjny aby to zniwelować). Będę usuwała kolejne tatuaże, i zawsze u pani Ani:) polecam
/2 lata temu
Może napiszecie coś więcej o tej Klinice Miracki? Widzę, że trochę osób się wypowiada, a ja akurat mieszkam w Warszawie, a wiec mogłabym tam zawitać. Czy to prawda, że atmosfera jest tam bardzo dobra, a usuwanie przebiega szybko i bez problemu? Oczywiście wiem, ze boleć musi i nie ma szans, że nie, ale zawsze można mieć nadzieję hehe :)
POKAŻ KOMENTARZE (19)