POLECAMY

Metody depilacji w domu i w gabinecie - które wybrać?

Depilacja to zabieg kosmetyczny, który polega na usunięciu zbędnego owłosienia. Depilację możemy wykonać samodzielnie w domu lub udać się do zaprzyjaźnionego gabinetu kosmetycznego. Wszystko zależy jednak od tego, jakich efektów oczekujemy po zabiegu.
Metody depilacji w domu i w gabinecie - które wybrać?

Najbardziej popularne metody depilacji, które same możemy wykonać w domu to:

 • Kremy, pianki

Nanosimy preparat na skórę, a następnie po upłynięciu kilku minut zmywamy szpatułką lub gąbką. Niestety wadą tego zabiegu jest to, że musimy go powtarzać co 2-3 dni.

 • Maszynka

Bardzo szybki, bezbolesny i najbardziej popularny zabieg usuwania zbędnego owłosienia. Jednak włoski po depilacji odrastają ciemniejsze i grubsze, a zabieg musimy powtarzać co 2 dzień.

Zobacz także: Jak depilować okolice bikini?

 • Plastry z woskiem na zimno

Plaster rozgrzewamy w dłoniach ,a następnie przykładamy do skóry i zdecydowanym ruchem zrywamy w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Zabieg jest bolesny i wymaga sporych umiejętności. Ponadto bardzo często pojawiają się podrażnienia. Zaletą jest dłuższy czas odrastania włosków w stosunku do poprzednich metod, bo wynosi ok 3-4 tygodnie, a odrastające włoski są delikatniejsze i jaśniejsze.

 • Depilatory elektryczne

Pozwalają usunąć nawet krótkie włoski, a efekt utrzymuje się jak w przypadku depilacji woskiem ok. 3 tygodni.
Niestety zabieg jest bolesny i bardzo często powoduje wrastanie włosów w skórę. Metody usunięcia zbędnego lub nadmiernego owłosienia w gabinecie kosmetycznym.

 • Ciepły wosk

Kosmetyczka nanosi na suchą ,odtłuszczoną skórę szpatułką lub aplikatorem wosk, po czym przykłada fizelinowy plaster i zrywa go w kierunku przeciwnym szybkim, zdecydowanym ruchem. Włoski odrastają po ok 2-3 tyg są delikatniejsze i jaśniejsze. Zabieg jest bolesny i niepolecany osobom o bardzo wrażliwej skórze z pękającymi naczynkami. Wskazane jest po depilacji nałożenie preparatu łagodzącego i chłodzącego skórę np. z alantoiną, panthenolem, miętą.

 • Elektroliza

Usunięcie częściowe lub całkowite mieszka włosowego. Na każdą cebulkę włosa trzeba zadziałać osobno wykorzystując w tym celu prąd elektryczny. Zabieg jest bardzo czasochłonny. Zabiegu nie wykonuje się osobom w ciąży, z chorobą tarczycy, rozrusznikiem serca, epilepsją.

Zobacz także: Sposoby na wrastające włoski

 • Fotoepilacja IPL

Metoda bardzo skuteczna w usunięciu zbędnego owłosienia. Zanim kosmetyczka przystąpi do wykonania zabiegu powinna przeprowadzić wywiad czy nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Przed zabiegiem nie wykonujemy depilacji woskiem ani peelingów chemicznych. Okolica poddawana zabiegowi powinna być ogolona najlepiej w dniu wcześniejszym. Ogólne przeciwwskazania do wykonania IPL:

 • ciąża,
 • opalenizna,
 • kremy z retinolem,
 • leki takie jak: dziurawiec, nagietek, retinoidy,
 • cukrzyca,
 • epilepsja.

IPL w odróżnieniu do lasera emituje światło we wszystkich kierunkach falą o różnej długości. Laser natomiast posiada tylko jedną długość fali i wysyła światło w postaci wiązki. Światło emitowane przez IPL pochłaniane jest przez barwniki zawarte w skórze hemoglobinę lub melaninę. Proces fotoepilacji polega na pochłonięciu przez melaninę, która znajduje się w łodydze włosa odpowiedniej ilości światła i rozproszeniu ciepła do sąsiadujących tkanek. Ciepło uszkadza mieszek włosowy i komórki macierzyste, które z kolei biorą udział w tworzeniu nowego włosa.

Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, co 3-4 tygodnie, ponieważ włosy znajdują się w różnej fazie wzrostu. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie skóry, które powinno ustąpić w pierwszej dobie po zabiegu. Nie opalamy się przynajmniej przez okres 4 tygodni od ostatniego zabiegu.

IPL ma zastosowanie ponadto w zamykaniu naczynek, usuwaniu przebarwień, leczeniu trądziku, fotoodmładzaniu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/rok temu
Dla mnie depilacja laserowa stała się wybawieniem. Dodam - nie od razu dałam się przekonać. Pierwsze podejście parę lat temu skończyło się płaczem, naprawdę:( Bolało mnie tak bardzo, że postanowiłam więcej do depilacji laserowej nie wracać. Długo namawiała mnie znajoma i w końcu poszłam z nią do estetica w Krakowie. Po całej serii zabiegów na łydki stwierdzam, że light sheer duet jest nie tylko skuteczny lecz również bezbolesny. Znieczulenie, które robiono w trakcie sprawiło, że nie musiałam zaciskać zębów, by dotrwać do końca:)
/rok temu
Dla mnie epilacja jest wspaniałym wynalazkiem. Mam bardzo ciemne włoski, które szybciej odrastają niż nadążam je golić. Na szczęście udało mi sie w ubiegłym roku zrobić depilację w Klinice Krajewski. Mieli fajne zniżki, moze w tym roku też się pojawią, w końcu idzie jesień, najlepszy czas na ten zabieg:)
/3 lata temu
ja stosuję depilator w domu i jestem wzglednie zadowolona
POKAŻ KOMENTARZE (10)