Maszyny w natarciu

Wibrujące kapsuły, rękawy wypełnione sprężonym powietrzem, sauna na podczerwień...
/ 21.04.2006 10:49
To nie science fiction! Wszystkie te urządzenia znajdziesz w nowoczesnych ośrodkach SPA. Często są skuteczniejsze niż naturalne terapie. Warto poznać ich działanie.

Sterowane komputerowo
- Endermologia
Urządzenie składa się z komputera zaopatrzonego w dwie końcówki. Większa służy do masażu ciała, mniejsza – twarzy. Cel: pobudzenie mikrokrążenia krwi, eliminacja toksyn i nadmiaru wody. A wszystko za sprawą podciśnienia połączonego z masażem. Działanie: Skóra jest wsysana między dwa wałki końcówki masującej. Aby zabieg nie był bolesny i żeby uniknąć pojawienia się siniaków, przed jego rozpoczęciem należy włożyć specjalny elastyczny kostium. Efekt: Ujędrnianie ciała i kształtowanie sylwetki oraz zmniejszenie cellulitu. Poprawa krążenia i zmniejszenie obrzęku nóg. Przeciwwskazania: Zaawansowana ciąża, żylaki. Cena: 35–40 min/pojedynczy zabieg – 140–150 zł + 100 zł kostium, seria 12 zabiegów – 1400–1600 zł, zalecana seria 12 zabiegów.- Elektrostymulacja
Polega na intensywnym pobudzaniu pracy mięśni. Parametry (siła działania) urządzenia są dobierane indywidualnie do konkretnych potrzeb pacjenta. Działanie: Prąd pobudza mięśnie do rytmicznych skurczów porównywalnych z tymi, jakie pojawiają się podczas ćwiczeń fizycznych. Efekty: Jeśli peloty przyklejone są do brzucha albo ud, to możesz liczyć na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej, wymodelowania sylwetki i redukcję cellulitu. Jeżeli do twarzy, spodziewaj się ujędrnienia skóry. Jest to odmładzająca gimnastyka dla wszystkich mięśni twarzy. Przeciwwskazania: Ciąża, karmienie piersią. Cena: zabieg na ciało – 25–50 zł, na twarz – ok. 40 zł. Najlepsze efekty: 10 zabiegów w serii.

- SPM
Ssąca pompa masująca to masaż z wykorzystaniem podciśnienia. Gumowa rura zakończona szklaną bańką zasysa rytmicznie skórę. Działanie: Po naniesieniu żelu ułatwiającego przesuwanie szklanej końcówki rozpoczyna się masaż. Rozbija on tkankę tłuszczową i przyspiesza lipolizę. Efekt: SPM rozbija komórki tłuszczowe, poprawia dopływ krwi i stymuluje regenerację tkanek. Nadaje się do redukcji cellulitu i pojędrnienia skóry. Stosowany na twarz pomaga zlikwidować zmarszczki, zmniejsza opuchliznę i wygładza. Przeciwwskazania: Żylaki, ciąża. Cena: ok. 60 min/seria 15 zabiegów (SPM poprzedza drenaż limfatyczny) – 2250–2390 zł.
- Body mix
Podczerwień, masaż ciśnieniowy, fotostymulacja i krioterapia w jednym. Wszystko to dzięki dwóm sondom podłączonym do małego komputera. Działanie: Najpierw promienie podczerwone „przygotowują” skórę do zabiegu. Potem sonda, rytmicznie zasysając skórę, wspomaga udrenowanie tkanek i ich oczyszczanie, rozluźnia tkankę łączną i stymuluje lipolizę. Jednocześnie, aby zredukować obrzęki i pobudzić miejscowy metabolizm, skóra jest silnie schładzana (krioterapia). Efekt: Urządzenie redukuje cellulit – rozbija tkankę tłuszczową, modeluje sylwetkę, wygładza i ujędrnia skórę. Przeciwwskazania: Żylaki, ciąża. Cena: ok. 60 min – ok. 250 zł, zaleca się serię 6–12 zabiegów w odstępach dwudniowych.
- Hypoxy trainer/Vacu Step
Przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia – na rowerku ergometrycznym (Hypoxy Trainer) lub bieżni (Vacu Step) – wykonywane są w środku szczelnie zamkniętej kapsuły (sięga do wysokości pasa). Działanie: Wskutek wytworzonego w kapsule podciśnienia usprawniony zostaje transport kwasów tłuszczowych w okolicach ciała objętych cellulitem. Jednocześnie dzięki ruchowi tłuszcz zostaje szybciej spalony. Efekt: Każdy zabieg daje trwałe efekty. Przy odpowiedniej diecie można w ciągu trzech tygodni (ok. 10 zabiegów) zmniejszyć obwód talii i bioder o co najmniej jeden rozmiar. Przeciwwskazania: Bardzo niskie i bardzo wysokie ciśnienie, stany zapalne, infekcje, ciąża, stany bólowe, miesiączka, żylaki. Cena: ok. 35 min – 40–50 zł, dobrze jest wykonać serię (10 razy).
- Drenaż limfatyczny
Rękawy, wypełnione powietrzem, podłączone przewodami do komputera, zakładane są na nogi lub ręce. Działanie: Rękawy wypełniają się sprężonym powietrzem, które powoduje powtarzające się w nich rytmiczne fale uciskowe. Fale rozchodzą się, począwszy od palców u nóg w kierunku pośladków i bioder. Efekt: Pobudzenie krążenia krwi i limfy, która odprowadzana jest wraz z produktami przemiany materii do węzłów chłonnych. Następuje usunięcie toksyn i płynów z przestrzeni międzykomórkowych oraz ich odfiltrowanie w nerkach. Tym sposobem zmniejsza się również cellulit. Przeciwwskazania: Żylaki. Cena: 20–40 min – 30–150 zł, zaleca się serię (10 razy).

Moc temperatur
- Sauna sucha – fińska
Temperatura w pomieszczeniu jest wysoka – dochodzi do 85–100°C. Natomiast wilgotność niska (w porównaniu z sauną parową). Efekt: Temperatura skóry wzrasta do 40°C, rozszerzają się naczynia krwionośne, przyspiesza się akcja serca, wzrasta częstotliwość oddechów, co powoduje wentylację płuc. Sauna ma dobroczynny wpływ na Twój układ nerwowy i kondycję psychiczną. Hartuje, oczyszcza, podnosi wydolność. Dodatkowo oczyszcza organizm z produktów przemiany materii i toksyn. Przeciwwskazania: Nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia ze zmianami spowodowanymi miażdżycą, niewydolność krążenia, choroby układu oddechowego, nerek i wątroby. Cena: ok. 30 zł, czasem gratis.
- Sauna parowa – rzymska
Różni się od tradycyjnej niższą temperaturą (40–50°C) oraz o wiele większą wilgotnością powietrza (może dochodzić nawet do 100 proc.). Efekt: Oczyszczenie organizmu (usunięcie toksyn), poprawa wyglądu skóry, przywrócenie jej elastyczności, jędrności i ładnego kolorytu. Dodatkowo sauna rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie, dotlenia organizm (przez to czujemy się zrelaksowani). Przeciwwskazania: Patrz sauna sucha – fińska. Warto zwrócić uwagę, że w saunie parowej panuje niższa temperatura niż w fińskiej. Dlatego jest łagodniejsza dla organizmu. Cena: ok. 30 zł, czasem gratis.
- Kapsuły SPA
Kapsuły spełniają wiele funkcji, m.in. sauny parowej, suchej z podczerwienią. Wykonują hydromasaż, masaż wibracyjny i pulsacyjny, zapewniają terapię aromatami oraz muzyką i kolorowym światłem. Działanie: Leżysz owinięta folią. Nasmarowana błotem, algami albo innym dobroczynnym specjałem. Twoje ciało grzeje ciepłe powietrze lub para. Po zamknięciu klapy twarz pozostaje na zewnątrz aparatu. Kosmetyczka nie powinna wychodzić z pomieszczenia (ze względu na poczucie bezpieczeństwa klientki). Może Ci robić przyjemny masaż głowy. Efekt: Relaksujesz się, a ciepło otwiera pory skóry, zwiększa jej chłonność, ułatwiając wnikanie preparatów. Przyspieszony zostaje proces metabolizmu, zwiększona aktywność komórek i układu krążenia. Dzięki temu procesy związane z odchudzaniem, odtoksycznianiem czy odmładzaniem zachodzą efektywniej. Przeciwwskazania: Klaustrofobia, żylaki, aktywne choroby skóry. Cena: 50–80 zł.- Sauna na podczerwień
Jest to sauna bez pary i z niższą temperaturą powietrza (40–65°C). Zamiast tradycyjnych pieców wykorzystywane są ceramiczne promienniki podczerwieni. Efekt: Ciepło rozszerza żyły i wzmaga cyrkulację krwi. Zwiększa się szybkość bicia serca i przemiana metaboliczna, a ciało eliminuje większość toksyn podczas pocenia się. Wskutek szybszego krążenia krwi skóra efektywniej wydala zanieczyszczenia. Staje się jędrna i gładka. Przeciwwskazania: Patrz sauna sucha – fińska. Po konsultacji lekarskiej, ze względu na niższą temperaturę, mogą korzystać osoby z niewielkimi kłopotami z krążeniem. Cena: ok. 30 zł.
- KrioKomora
Temperatura w komorze kriogenicznej: od –120 do –130°C. Po pobycie w komorze trzeba poćwiczyć np. na rowerku stacjonarnym. Efekt: Przekrwienie tkanek, które powoduje lepszą przemianę materii, szybsze gojenie się urazów i zapaleń. Kolejne bonusy: rozluźnienie mięśni, zmniejszenie obrzęku w obrębie stawów, wzrost odporności organizmu, regulacja przemian hormonalnych, aktywacja ukrwienia powierzchniowego, poprawa kolorytu skóry, opóźnienie procesu starzenia (efekt antyoksydacyjny), rześkość, rozluźnienie mięśni. Przeciwwskazania: Ciąża, klaustrofobia, problemy krążeniowe. Pobyt w komorze tylko po konsultacji lekarskiej. Cena: 3–4 min – 40–135 zł.Wodna terapia
- Wanna drenująca
Wanna z dyszami. Działanie: Strumienie masują kolejno: stopy, nogi, pośladki, brzuch, ramiona, kark. Efekt: Relaksuje, rozluźnia mięśnie, pobudza układ krwionośny i limfatyczny. Kąpiel z dodatkiem alg, borowiny, ekstraktu koziego mleka, soli, olejków aromatycznych odżywia, wygładza skórę lub wyszczupla. Przeciwwskazania: Patrz jacuzzi. Cena: 20 min – ok. 50 zł.
- Jacuzzi
Mały basenik z ciepłą wodą, miejscami do siedzenia dla kilku osób i dyszami wodno–powietrznymi. Działanie: Siłę powietrza i wody wypływającej z dysz można regulować. Strumienie wody i bąbelki powietrza masują kręgosłup, plecy, kark i nogi. Możliwe dodatkowe udogodnienia, tj. podwodny reflektor lub dopasowany do wanny zagłówek. Efekt: Masaż usprawnia krążenie, odpręża mięśnie i relaksuje. Przeciwwskazania: Zakażenia układu moczowego i pochwy, skaleczenia, aktywne choroby skórne. Cena: w wielu SPA i zespołach basenowych gratis.
- Bicze szkockie
Modelowanie ciała mocnymi strumieniami wody o zmieniającej się (raz ciepłej, raz zimnej) temperaturze. Działanie: Zabieg wykonuje się skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody. Bicze mogą być wykonywane na całym ciele lub jego części, np. kolanach, udach. Efekt: Bicze działają antycellulitowo, masują obolałe mięśnie, dotleniają tkanki i pobudzają krążenie, wpływają kojąco na układ nerwowy. Przeciwwskazania: Miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze, żylaki, podeszły wiek. Cena: 20 min – 20 zł.

Anna Kozłowska, Iwona Zgliczyńska