Maszynka, wosk czy depilator

Jak najlepiej usuwać niechciane włoski? Czy można przy goleniu uniknąć podrażnień? Która z metod najlepiej spełnia swoje zadanie? Zobacz plusy i minusy domowych metod usuwania niechcianych włosków.
Każda metoda depilacji ma wady i zalety / fot. Philips

Od najdawniejszych czasów kobiety pozbywają się owłosienia. Każda z nas już od czasów Kleopatry chce mieć jedwabiście gładką, lśniącą skórę. Sposobów na pozbycie się włosków jest dużo. Wiele salonów kosmetycznych oferuje różne metody golenia czy depilacji. Ale jaki sposób wybrać, gdy chcesz pozbyć się owłosienia w domu? Sprawdziłam maszynkę, wosk i depilator i oto moje doświadczenia.

Maszynka

 • Za: golenie szybkie, nieskomplikowane, bezbolesne, maszynka jest praktyczna, niedroga, do golenia wystarczy woda, można golić się w wannie lub pod prysznicem.
 • Przeciw: możliwość skaleczenia, powstawanie szczeciny, wrastanie włosków, zaczerwienienie, w zależności od szybkości odrastania trzeba powtarzać codziennie lub co kilka dni.
 • Rady: po wejściu do wanny, poczekaj chwilkę, aż włosy zmiękną, nie naciskaj maszynki zbyt mocno do skóry, pamiętaj o zmianie żyletek po kilku goleniach, lepiej użyć oliwki, lub samej wody niż mydła, które napina skórę.

Zobacz także: Jak dbać o skórę po depilacji

Depilator

 • Za: skóra gładka bardzo długo (nawet miesiąc)
 • Przeciw: ból, depilatory są głośne, na wrażliwej skórze tworzą się nieestetycznie wyglądające krostki, trzeba golić się kilka razy, by usunąć wszystkie włoski
 • Rady: naciąganie skóry sprawia miej bólu podczas depilowania, włoski powinny mieć minimum 5 mm, by łatwo się je goliło.

Wosk

 • Za: długotrwały efekt, brak szczecinki, włosy są coraz słabsze, odrastają słabsze po dwóch do sześciu tygodni.
 • Przeciw: zabieg jest drogi (chyba, że robisz to w domu), jest dość kłopotliwy i bolesny, trzeba czekać, aż włoski odrosną na długość 7-10mm.
 • Rady: napnij skórę przed zrywaniem plastra, zerwij go jednym szybkim ruchem, najlepiej na wydechu – zmniejszy to ból, pamiętaj by włosy nie były za długie, po zabiegu nie wychodź przez kilka dni na słońce.

Kremy depilujące

 • Za: skutecznie usuwają włoski, rzadko podrażniają, gładka skóra przez około 7 dni, niedrogie, nie ma odrastające szczecinki, włosy są rzadsze i rosną wolniej, zabieg całkowicie bezbolesny.
 • Przeciw: depilacja zajmuje trochę czasu – do 10 minut, brudzi ręce, nie zawsze ładnie pachnie.
 • Rady: zawsze wypróbuj krem na małej powierzchni skóry na dzień przed goleniem, by sprawdzić czy kosmetyk Cię nie uczuli, po zabiegu spłucz skórę zimną wodą, przez dwie godziny nie używaj żadnych kosmetyków.

Zobacz także: Idealny peeling dla ciebie

Znasz już plusy i minusy pozbawiania się owłosienia. Wybierz taki, który najbardziej Ci odpowiada, a może znasz jeszcze jakieś domowe sposoby, którymi chcesz się podzielić z czytelniczkami? Czekam na Wasze komentarze.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/3 lata temu
Mojego depilatora panasonica nie zamienię na nic innego, a dlaczego - dlatego że moge go stosować pod wodą, a dzięki temu depilacja jest praktycznie bezbolesna, a po jednym zabiegu mam spokój na naprawdę długi czas.
/3 lata temu
Zgadzam sie z Wami. Bo jednak przynajmniej jak użyjemy depilatora to mamy spokój na przynajmniej 6 tygodni i cieszymy sie długo gładką skórą.
/3 lata temu
To i ja musze Wam też polecic Braun Silk-épil 9 Jesli chodzi o mnie to jest to taki numer jeden jesli chodzi o wszelkie depilatory.
POKAŻ KOMENTARZE (10)