Masaż twarzy – pożyteczna przyjemność

Twarz to zwierciadło duszy – dokładnie widać na niej przeżywane emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
/ 03.05.2009 10:58
Twarz to zwierciadło duszy – dokładnie widać na niej przeżywane emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

W ciągu upływających lat ta swoista „mapa duszy” staje się jeszcze bardziej wyraźna – kurze łapki wokół oczu zdradzają, że lubimy się śmiać, a na przykład pionowe zmarszczki między brwiami wskazują na to, że często się martwimy lub gniewamy, albo po prostu zapominamy o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, gdy świeci ostre słońce.
Niektóre niedoskonałości jakie pojawiają się na twarzy nie zależą jednak od naszych emocji, a po prostu od genetyki czy siły grawitacji. Rysy twarzy z wiekiem stają się mniej wyraźne, skóra robi się coraz mniej giętka i elastyczna, zaczyna opadać ku dołowi.
Poprzez codzienny masaż twarzy połączony z aplikacją stosownych dla typu skóry kremów możemy spowolnić proces starzenia się, a także zrelaksować napięte mięśnie twarzy.
Aplikacja kosmetyków pielęgnacyjnych połączona z masażem sprawia także, że dobroczynne składniki w nich zawarte są o wiele lepiej przyswajalne.
Masaż twarzy zawsze wykonujemy ruchami od dołu do góry, zaczynając od szyi, a kończąc na czole, przy nasadzie włosów i od środka twarzy ku zewnątrz (patrz rysunek, który przedstawia podstawowe kierunki ruchów w masażu twarzy). Masaż twarzy – pożyteczna przyjemność

Wykonując masaż należy pamiętać, aby zachować odpowiedni poślizg dla dłoni i palców, tak więc gdy stosowany do masażu krem lub krem z olejkiem wchłonie się, należy ponownie dodać odrobinę kosmetyku.
Nie wykonujmy masażu w przypadku trądziku, opryszczki, zmian skórnych itp.
Najlepiej byłoby wykonywać masaż twarzy dwa razy dziennie. Pierwszy - krótki rano, zaraz po przebudzeniu, przed nałożeniem makijażu, a drugi - dłuższy wieczorem, przed snem.
Ekspresowy poranny masaż połączony z nałożeniem nawilżającego (lub odżywczego, w zależności od typu skóry) kremu powinien zawierać ruchy masażu rozbudzające i dodające energii uśpionym po nocy mięśniom i skórze twarzy, a także likwidować nocne obrzmienia i opuchlizny wokół oczu.

Poranny masaż twarzy
Umyj twarz letnią wodą i osusz delikatnie ręcznikiem. Nałóż na dłonie krem (jeśli masz cerę suchą, lub dojrzałą możesz dodać do niego 3 krople olejku migdałowego lub oliwy z oliwek). Nałóż krem energicznymi ruchami od wewnątrz do zewnątrz twarzy, następnie opuszkami palców oklep policzki, skronie, czoło. Aby pobudzić krążenie i nadać zdrowszego kolorytu skórze delikatnie a zarazem szybko oszczypuj skórę zaczynając od brody, poprzez policzki i kończąc na czole.
Połóż palec wskazujący i środkowy obu dłoni w wewnętrznym kąciku oka i delikatnie masuj ruchem głaskania od brwi, po skronie, przechodząc ku dolnej powiece i wracając do wewnętrznego kącika oka. Pamiętaj, że skóra wokół oczu jest delikatna i cienka, nie rozciągaj jej więc, a tylko delikatnie głaszcz. Powtórz kierunek masażu (wewnętrzny kącik oka, łuk brwiowy, dolna powieka – patrz rysunek) tym razem lekko uciskając skórę opuszkami palców milimetr po milimetrze.
Ruch ten pozwoli pozbyć się opuchnięć i orzeźwi spojrzenie.
Jeśli cenny poranny czas pozwala, można powtórzyć jeszcze dwa razy opisane powyżej ruchy masażu.

Wieczorny masaż twarzy
Wieczorem z reguły mamy więcej czasu dla siebie, możemy pozwolić sobie wtedy na dłuższy, relaksujący masaż twarzy. Wieczorowa pora to także optymalny moment na wykonanie masażu, gdyż poprzedza nocny wypoczynek i sen, a jak wiadomo nocą skóra regeneruje się i dostarczenie jej na ten czas dobroczynnych substancji odżywczych w połączeniu z masażem tylko wspomaga ten proces. Masaż twarzy powinien trwać od 10 do 20 minut.
Umyj twarz, a także szyję i dekolt. Możesz także wykonać peeling odpowiedni dla twego rodzaju cery – cenne substancje pielęgnacyjne jeszcze lepiej zadziałają.
Zwiąż włosy i połóż się lub usiądź wygodnie. Nałóż odpowiedni dla twego typu cery krem z dodatkiem paru kropel olejku ze słodkich migdałów, oliwy z oliwek lub ampułki z witaminą A + E. Można także użyć gotowych olejków do pielęgnacji twarzy. Jeśli masz cerę tłustą możesz zamiast kremu użyć do masażu delikatnego talku, na przykład do pielęgnacji niemowląt.
Krem nałóż na dekolt, szyję i twarz. Masaż rozpocznij od ruchów głaskania zaczynając od dekoltu, przechodząc na szuję i dalej w górę na twarz. Następnie przejdź do ruchów rozcierających w tym samym kierunku (dekolt, szyja, twarz). Opuszkami palców wykonuj delikatne ruchy spirali od dołu ku górze. Kolejny ruch to delikatne ugniatanie – oszczypywanie, a następnie oklepywanie.
Po tych „rozgrzewających” skórę i mięśnie twarzy ruchach masażu skoncentruj się na samej twarzy.
Masuj brodę obiema dłońmi poczynając od jej środka i przechodząc w stronę uszu.
Nałóż krem po bokach ust i masuj okrężnymi, spiralnymi ruchami w kierunku policzków do chwili aż twoje usta samoistnie się otworzą – to znak, że traktowane mięśnie twarzy zrelaksowały się.
Do masażu okolicy oczu możesz użyć specjalnego kremu przeznaczonego właśnie do pielęgnacji skóry wokół oczu. Delikatnie głaszcz i uciskaj skórę przestrzegając zasady ruchów: wewnętrzny kącik oka, łuk brwiowy, dolna powieka, wewnętrzny kącik oka. W tę samą stronę masuj okolicę oczu także poniżej łuku brwiowego.
Zamknij oczy i naciśnij ich wewnętrzne kąciki opuszkami palców wskazujących – ten ruch masażu przyniesie relaks i spokój.
Czoło masuj zaczynając od punktu między brwiami i kierując się ku górze. Skórę między brwiami pomasuj okrężnymi ruchami.
Powtórz ruchy masażu przynajmniej trzy razy. Na koniec zamknij oczy i zrelaksuj się parę minut w ciszy lub w akompaniamencie relaksującej muzyki.

Anna Łyczko Borghi