Masaż - sposób nie tylko na rozluźnienie

Masaż przyśpiesza krążenie krwi i limfy, usprawnia stawy, przynosi ulgę w przypadku bólów kręgosłupa, uelastycznia skórę. Masaż to forma odpoczynku i relaksu dla ciała.Oprócz tego działa leczniczo i upiększająco.
/ 07.08.2007 14:53
Masaż przyśpiesza krążenie krwi i limfy, usprawnia stawy, przynosi ulgę w przypadku bólów kręgosłupa, uelastycznia skórę. Masaż to forma odpoczynku i relaksu dla ciała.Oprócz tego działa leczniczo i upiększająco.

Już starożytni Chińczycy, Egipcjanie oraz Rzymianie wiedzieli, że nic nie zastąpi dobroczynnego dotyku. Już 3000 lat p.n.e. odnotowano w dziele chińskim Kung-Fu wzmiankę o leczeniu za pomocą masażu.Prawidłowo przeprowadzony masaż wymaga rąk doświadczonego fachowca. Można jednak spróbować automasażu albo prostych technik relaksacyjnych, które wypróbujemy wraz z kimś bliskim. Masażowi można poddać nie tylko twarz, ale także stopy, kark lub całe ciało.

Podstawą dobrze przeprowadzonego masażu są odpowiednie ruchy rąk. Należy do nich głaskanie, ruch ślizgowy, rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie. Od rodzaju ucisku, jego tempa i siły zależy efekt masażu, który może działać pobudzająco albo relaksujące

Głaskanie
- powolne, delikatne ruchy wykonywane przy użyciu dłoni lub tylko palców. Może poprawić krążenie krwi i limfy, uspokajająco wpływa na system nerwowy, łagodzi stresy. Zazwyczaj rozpoczyna i kończy masaż.

Ruch ślizgowy
- polega na zakreślaniu na ciele dużych kół powierzchnią dłoni.

Rozcieranie
- to uciskanie ciała dłońmi zaciśniętymi w pieści, bez rozciągania skóry. Ma pomagać w likwidacji obrzęków, cellulitis oraz złogów.

Ugniatanie
- ruchy można wykonywać całymi dłońmi albo jedynie opuszkami palców. Ma na celu poprawienie ukrwienia.

Oklepywanie
- całą dłonią lub tylko kantem oklepujemy ciało w celu pobudzenia krążenia.

Masaż twarzy
Jeśli chcesz, aby odniósł najlepszy skutek, wybierz się do gabinetu kosmetycznego. Tam możesz poddać się całej serii zabiegów; masaż może być również wykonywany za pomocą specjalnych przyrządów i aparatów.
Pewne formy masażu z powodzeniem da się zastosować w domu. Oto dla przykładu kilka ćwiczeń, które wykonywane systematycznie, zapobiegają powstawaniu zmarszczek.
Jeśli walczysz z pionowymi zmarszczkami na czole, wykonaj proste ćwiczenie. Usiądź wygodnie i zakryj twarz dłońmi (każda dłoń zakrywa połowę twarzy), powyżej brwi. Nos pozostaje odsłonięty. Spróbuj zmarszczyć brwi, ale jednocześnie uniemożliw to, uciskając czoło.
Możesz pomóc zmęczonym oczom, jeśli bardzo delikatnie będziesz uciskać nasadę nosa koniuszkami palców.
Możesz opóźnić utworzenie się poziomych zmarszczek na czole, jeśli wyćwiczysz mięsień czołowy. Najpopularniejsze ćwiczenie polega na ułożeniu palców wskazujących na brwiach i próbie uniesienia brwi - poczujesz opór stawiany przez palce, uciskające czoło. Powtarzaj ćwiczenie kilkakrotnie w ciągu dnia.
  • Jeżeli masz zamiar samodzielnie przeprowadzić lekki masaż relaksacyjny, pamiętaj, że istnieją miejsca na ciele, których masować nie wolno.
  • W trakcie masażu trzeba pominąć te miejsca, gdzie występują obrzęki oraz żylaki. Odpowiednio przeprowadzony masaż może przyczynić się do likwidacji obrzęków, ale musi być zrobiony fachowo.
  • Wykonując masaż, należy omijać okolice występowania naczyń limfatycznych, a więc pachwiny, miejsca pod kolanami oraz okolice pach.
  • Jeśli masz gorączkę albo jakiś stan zapalny organizmu, nie poddawaj się masażowi.
Automasaż
Większość technik masażu wymaga dużej wprawy i oczywiście znajomości anatomii człowieka. Tylko niektóre ćwiczenia możesz bez obaw wykonywać samodzielnie. Należy do nich odprężający masaż stóp, a także akupresura, która polega na uciskaniu odpowiednich punktów na stopie.

Oto zasady automasażu stóp, który doda ci energii i odświeży całe ciało: usiądź wygodnie, żeby masaż był dla ciebie przyjemnością, a nie trudnym do przeprowadzenia ćwiczeniem gimnastycznym. Ujmij w dłonie stopę i masuj wzdłuż linii, którą można by wyznaczyć mniej więcej na wysokości drugiego palca. Uciskaj ją przez kilka sekund obydwoma kciukami, a potem przesuwaj kciuki niżej. Następnie powtórz te same czynności, masując drugą stopę. Na koniec możesz okrężnymi ruchami rozetrzeć każdą stopę.

Automasaż może być stosowany przez długi okres na zasadzie 5 dni masażu, 2 dni przerwy. Dodatkowo, co kilka tygodni należy zaprzestać wykonywania automasażu na okres siedmiu dni by dać odpocząć organizmowi oraz żeby nadto nie przyzwyczaić ustroju do "pomocy z zewnątrz"

W Stanach Zjednoczonych Ameryki różne formy masażu przezywają prawdziwy renesans. Ludzie zajęci przez cały dzień intensywną pracą zawodową, poddawani stresom, „uwięzieni" w jednej pozycji potrzebują choćby krótkiego relaksu, żeby zregenerować siły. Dlatego bardzo modne stały się wypady w czasie przerwy na lunch do pobliskiego masażysty na krótki rozluźniający masaż.
Najprostszy masaż tego rodzaju możemy wykonać sami dla rozgrzewki: zrób najpierw kilka skłonów głową do przodu i do tyłu oraz kilka skrętów głowy wokół osi. To prosie ćwiczenie uelastyczni kręgosłup szyjny. Rozluźnij bluzkę (jeśli przeprowadzasz krótki masaż w pracy, w domu zdejmij krępujące ubranie). Staraj się rozluźnić ramiona. Obiema dłońmi jednocześnie uciskaj i ugniataj szyję oraz kark. Jeśli przeprowadzasz rozluźniający masaż karku, starając się przynieść ulgę drugiej osobie, ustawcie się najpierw w wygodnej pozycji (na przykład stań za osobą siedzącą) i postępuj w identyczny sposób.
Jeśli chcesz sama przeprowadzić masaż relaksacyjny ciała, pomiń okolice piersi, a brzuch masuj bardzo delikatnie, stosując technikę głaskania. Ręce natrzyj przedtem wonnym olejkiem albo dobrym kremem.

Masaż daje nam takie oto efekty:
  • przyspieszenie krążenia krwi powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek
  • przyspieszone krążenie limfy, co pobudza czynności gruczołów i przyspiesza przemianę materii
  • działa przeciwzakrzepowo
  • miejscowe rozszerzenie się naczyń włosowatych
  • szybsze wchłanianie obrzęków i wysięków
  • pomaga w wydalaniu produktów wadliwej przemiany materii
Istotą masażu jest dotyk. Masażysta dobiera odpowiednią technikę zabiegu i czas jego trwania w zależności od celu masażu. Wyróżniamy między innymi: masaż klasyczny, sportowy, relaksacyjny i segmentarny.

W naszej kulturze zawsze doceniano wartość masażu wśród sportowców i rekonwalescentów, ale dopiero w ostatnich latach rozszerzono jego zastosowanie. Stał się obecnie integralną częścią odnowy biologicznej organizmu. Masaż to forma odpoczynku i relaksu dla ciała po ciężkim dniu. Dobrze wykonany ujędrnia skórę czyniąc ją piękną i zdrową. Masaż poprawia bowiem ukrwienie skóry, co czyni ją młodszą.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/18.08.2015 19:21
Ja też uwielbiam... Bo ogólnie mnie masaże np. pomogły w pozbyciu się cellulitu.. super sprawa..Mam swój ulubiony gabinet ‐ Masmed ‐ i tam chodzę ze wszelkimi dolegliwościami czy problemami :)
/18.08.2012 19:05
uwielbiam masaże ;)
/10.07.2011 00:02
Wszystkich zainteresowanych masażami zapraszam na forum masowani.pl http://masowani.pl
POKAŻ KOMENTARZE (1)