Dla kogo?
Liposukcja jest wskazana generalnie u ludzi nie otyłych, borykających się z problemem odkładania dużych ilości tłuszczu w wybranych miejscach ciała (np. pośladkach, udach), u których ćwiczenia i dieta nie dają oczekiwanych rezultatów. Ważne jest by skóra była jędrna, co pozwoli na lepsze i szybsze dopasowanie do nowego kształtu ciała po zabiegu. Trzeba być świadomym, że liposukcja traktowana jest przez lekarzy jako zabieg kosmetyczny! Oczywiście zdarza się wykonywanie liposukcji u otyłych osób, ale dotyczy to niektórych regionów ciała ( głównie szyi i twarzy) oraz jest jedynie uzupełnieniem innej terapii obniżającej masę chorego.
Zobacz też: Otyłość - gdzie dieta nie może, tam chirurg...
Zabieg
Może dotyczyć różnych rejonów ciała: policzków, podgardla, szyi, piersi, brzucha, pleców, ramion oraz bioder. W zależności od miejsca i ilości odsysanego tłuszczu odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czas zabiegu wynosi 1-3 godziny, a maksymalna ilość tłuszczu odessana podczas jednego zabiegu nie przekracza 3-3,5 litra. Chirurg wprowadza pod skórę kaniulę połączoną wężem z pompą i pojemnikiem na odessany tłuszcz. Przed odessaniem wstrzykuje się specjalny płyn, który ułatwia usunięcie tłuszczu. Ilość tłuszczu, która ulega odessaniu jest różna i zależy od miejsca oraz jego pierwotnej ilości(np. redukcja tłuszczu z piersi wynosi: u kobiet 20-65%, u mężczyzn: do 50%). Po zabiegu zakładany jest opatrunek oraz specjalny gorset utrzymujący nowy kształt ciała. Zazwyczaj pacjenci opuszczają klinikę tego samego dnia o własnych siłach. Do 24h po zabiegu należy ograniczyć wszelką aktywność fizyczną, a do 2 tygodni należy unikać basenu.
Zobacz też: Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?
Komplikacje
Po zabiegu często występuje uczucie dyskomfortu, nadmierne pocenie, zasinienie, czasowa utrata czucia, hiperpigmentacja skóry oraz niewielkiej ilości blizny w miejscu wprowadzenia kaniuli. Rzadszymi powikłaniami są: obrzęki, asymetryczność, krwotoki, duże widoczne blizny, infekcje, nieregularność skóry czy jej nadmiar.
Przeciwwskazania
Preferowani są pacjenci w wieku 18-75, choć zdarzały się zabiegi wykonywane u osób w wieku 14 i 85 lat. Osoby z chorobami psychicznymi oraz o nierealistycznych wymaganiach, co do swojego wyglądu także nie są poddawane liposukcji.
Dostępność
Liposukcja jest oferowana przez większość prywatnych klinik. Oczywiście NFZ nie refunduje tego typu zabiegów.