POLECAMY

Lipoliza iniekcyjna – zamiast liposukcji? (wywiad)

Lipoliza (intralipoterapia) jest zabiegiem bezoperacyjnego i trwałego likwidowania tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała za pomocą odpowiednich zastrzyków. Czy lipoliza jest lepsza niż liposukcja? – odpowiada doktor Marcin Wiatroszak, chirurg, lekarz medycyny estetycznej.
Lipoliza iniekcyjna – zamiast liposukcji? (wywiad)

Miejscowe nagromadzenia tłuszczu, cellulit, z wiekiem wiotczejąca czy wysuszona skóra należą obecnie do najczęstszych chorób cywilizacyjnych wśród naszej populacji, dotykających właściwie każdego. Nic więc dziwnego, że współczesna medycyna z roku na rok donosi o nowych rozwiązaniach likwidujących tego typu problemy. Wielu pacjentów boi się jednak działań typowo inwazyjnych.

Czy możemy temu zaradzić w sposób niewiążący się z typową operacją? Odpowiada dr Marcin Wiatroszak.

Czy istnieje możliwość likwidacji tłuszczu, która byłaby znacznie mniej inwazyjna niż zabieg operacyjny?

Istnieje szereg różnych metod likwidujących miejscowe nagromadzenia tłuszczu. Wśród metod nieinwazyjnych coraz szersze uznanie zdobywa lipoliza iniekcyjna. Tego typu zabieg modelowania ciała opracowano dopiero kilkanaście lat temu (pionierskie zabiegi w medycynie estetycznej wykonano na przełomie lat 80.–90. XX wieku).

Zobacz też:  Lipoliza - na czym polega zabieg? (wywiad)

Co to jest lipoliza?

Lipoliza (intralipoterapia) jest zabiegiem bezoperacyjnego i trwałego likwidowania tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała za pomocą odpowiednich substancji. Obszary ciała poddawane lipolizie to najczęściej: podbródek, ramiona, brzuch i talia, sutki (u mężczyzn), biodra, uda i kolana. Zabieg jest mało inwazyjny, w pełni kontrolowany i bardzo bezpieczny. Lipolizę możemy stosować u pacjentów starszych oraz z chorobami, które dyskwalifikują a'priori do tzw. odsysania (liposukcji), jak również u osób bardzo szczupłych (odchudzające się wciąż dziewczyny też mają cellulit i miejscowe nagromadzenia tłuszczu). Dodajmy, że lipoliza nie jest metodą odchudzania, tylko modelowania sylwetki, usuwania miejscowych nagromadzeń tkanki tłuszczowej. Podobnie zresztą jak odsysanie. W uproszczeniu: lipoliza jest zabiegiem usuwania tłuszczu za pomocą zastrzyków.

Zastrzyki likwidujące tłuszcz, ciekawie brzmi. Jakie stosuje się do tego substancje?

Obecnie używa się główne mieszaniny wyciągu z soi – fosfatydylocholiny (PPC) oraz soli żółciowej – deoksycholatu (DC) w odpowiednich, ściśle określonych stężeniach i proporcjach. Mieszanina ta, wprowadzona do tłuszczu pod skórę, niszczy komórkę tłuszczową poprzez rozpuszczenie jej błony komórkowej i likwiduje "tłustą" zawartość. Tłuszcz ulega emulsyfikacji (rozdrobnieniu) i jest transportowany do wątroby, zużywany do procesów energetycznych, a następnie jako metabolity wydalany z organizmu. Tego typu rozpuszczanie tłuszczu następuje łagodnie i równomiernie, a co najważniejsze: działa w sposób trwały, czyli nie powoduje tzw. efektu jo-jo. Tłuszcz raz usunięty nigdy już nie powraca. Zaletą tego typu zabiegów jest, oprócz skuteczności, przede wszystkim komfort i olbrzymie bezpieczeństwo dla pacjenta.

Zatem mamy świetną alternatywę dla liposukcji?

Nie do końca. Każda z metod ma swoje wady i zalety. Liposukcja pozwala nam na pozbycie się tkanki tłuszczowej od razu - i tu mamy jej znaczną przewagę. Liposukcja wiąże się jednak z ryzykiem większych powikłań, jak zatory tłuszczowe czy duże nierówności, nie mówiąc o konieczności noszenia ubranek uciskowych przez wiele tygodni. Lipoliza nie jest metodą odchudzania, tylko modelowania sylwetki, usuwania miejscowych nagromadzeń tkanki tłuszczowej. Również wiek czy stan zdrowia niektórych pacjentów dyskwalifikuje ich do typowego odsysania. I tu lipoliza stanowi znakomitą alternatywę dla klasycznej, manualnej liposukcji. Stosowana być może również jako metoda wspomagająca – likwidująca pozostałości odsysania (np. wyrównywanie nierówności), czyli uzupełnienie bardziej inwazyjnego zabiegu. Natomiast nowoczesne metody odsysania, jak np. ultradźwiękowe odsysanie sposobem VASER, stanowią na pewno przyszłość nowoczesnej chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

Wynika z tego, że są różne sposoby liposukcji…

Tak. Klasyczna, manualna liposukcja powoli uznawana jest za metodę archaiczną, choć stosowana jest jeszcze w wielu gabinetach, głównie przez starszych chirurgów. Nowoczesne metody wykorzystują promieniowanie lasera, ultra- i infra- dźwięki, wibracje do rozbijania tkanki tłuszczowej. Liposelekcja VASER, wśród metod odsysania obecnie klasyfikowana jest jako najlepsza (najmniejsze ryzyko nierówności), najbezpieczniejsza (ryzyko zatorów zredukowane do minimum, brak znieczulania przez anestezjologa), niezwykle komfortowa (od razu po zabiegu pacjent idzie do domu, ubranko uciskowe nosi się bardzo krótko) i efektywna (znaczne ilości tłuszczu odsysane podczas jednego zabiegu, możliwość wymodelowania ciała, np. u mężczyzn wymarzonego "kaloryfera" na brzuchu). Obecnie nie ma sobie równych wśród metod odsysania.

Zobacz też: Liposukcja a otyłość

Która z metod pozbywania się tłuszczu jest tańsza? Liposukcja czy lipoliza?

Przy całym szeregu zalet, jedyną chyba wadą zabiegów z użyciem VASER-a jest jeszcze ich cena. Przy lipolizie musimy nastawić się na znacznie dłuższy czas wystąpienia efektu, jednak jest to metoda wielokrotnie tańsza i oczywiście mniej inwazyjna, wykonywana na fotelu kosmetycznym. Porównując z klasyczną liposukcją, intralipoterapia ma znacznie szersze wskazania i jest bezpieczniejsza od typowego odsysania. Zabiegi te wymagają jednak cierpliwości i dyscypliny od pacjenta. Fachowy lekarz podczas konsultacji z pewnością wyjaśni i poradzi, który z zabiegów zaleca w danym przypadku. Ważne, żeby miał doświadczenie na polu zarówno lipolizy iniekcyjnej, jak i nowoczesnych metod odsysania.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
Też zastanawiam się nad wykonaniem takiego zabiegu. Nie ma szans na to, żeby schudnąć z podbródka, zwłaszcza że z wiekiem skóra wiotczeje. Czytałam, że w Warszawie takie rzeczy robią w Medica SPA. Póki co ta miejscówka wygląda najbardziej sensownie ze wszystkich. Zatrudniają tam dobrze wyszkolony personel i przeprowadzają z klientem wywiad zanim zaproponują jakiś zabieg.
/4 lata temu
Jak ja się cieszę, że skorzystałam z tego zabiegu! Dr Lelonkiewicz profesjonalnie podeszła do mojego problemu i teraz mogę cieszyć się ładnym podbródkiem :) w końcu przestałam "straszyć ludzi" :)
/6 lat temu
Nie mogłam pozbyć się zbędnych kilogramów z brzuszka - ćwiczenia i dieta nie pomagały:/ Skorzystałam z zabiegu w Krakowie, w Gabinecie Med. Estetycznej NewU (www.newu.pl) właśnie z lipolizy. Miałam 2 zabiegi, już widzę efekty. Przede mną jeszcze kolejne 2 zabiegi, ale muszę przyznać ze jestem zadowolona. Polecam;)