Lipoliza iniekcyjna i laserowa – co wybrać?

Lipoliza to małoinwazyjny sposób na kształtowanie sylwetki, którego efekty porównywalne są do efektów osiąganych dzięki liposukcji. Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg? Którą metodę lipolizy wybrać? Z jakimi dolegliwościami przyjdzie nam się zmierzyć?
/ 05.12.2014 10:43

lipoliza

fot. Fotolia

Dla kogo lipoliza iniekcyjna i laserowa?

Lipoliza iniekcyjna to jeden ze sposobów modelowania sylwetki. Nie możemy liczyć na to, że zabieg ten całkowicie zlikwiduje nadwagę lub otyłość, ponieważ nie takie jest jego przeznaczenie. Komu warto więc polecić lipolizę?

Zarówno lipoliza iniekcyjna, jak i laserowa stosowana jest u osób posiadających niewielką nadwagę i zmagających się z tzw. miejscowym otłuszczeniem. Zabieg wykonujemy w okolicy talii i na brzuchu, na biodrach, pośladkach, po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud, na ramionach, ale też w obszarze twarzy, a u mężczyzn – na klatce piersiowej, by zlikwidować ginekomastię. Dzięki lipolizie możemy ładnie wymodelować sylwetkę, zlikwidować dysproporcje pomiędzy górną a dolną częścią ciała. Z tego zabiegu często korzystają osoby, którym pomimo racjonalnej diety oraz aktywności fizycznej nie udało się wyszczuplić niektórych obszarów ciała – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Lipoliza iniekcyjna kontra laserowa – czym się różnią?

Lipoliza iniekcyjna to starsza metoda kształtowania sylwetki niż lipoliza laserowa. Zabieg ten polega na ostrzykiwaniu ciała i wprowadzaniu w tkankę podskórną specjalnej substancji, która rozpuszcza błony komórek tłuszczowych. Dzięki temu z komórek uwalnia się tłuszcz, który następnie jest wydalany z organizmu poprzez naturalne procesy metaboliczne, a uszkodzone i puste komórki tłuszczowe ulegają wchłonięciu. Jednocześnie zmniejsza się obwód naszego ciała, ponieważ część tkanki tłuszczowej ulega redukcji.

Zabieg liposukcji iniekcyjnej nie jest bolesny, ale musimy liczyć się z tym, że na naszym ciele pojawią się obrzęki i zaczerwienienia, a być może również siniaki i krwiaki.

Zabieg lipolizy laserowej przebiega podobnie. Najpierw lekarz znieczula miejsce, które ma być poddane lipolizie. Następnie za pomocą cienkiej igły wprowadzana jest pod skórę kaniula. Właśnie przez tę kaniulę przepływa energia lasera, która kierowana jest w tkankę tłuszczową. Gdy promienie lasera docierają do niej, to niszczą komórki i uwalniają z nich tłuszcz, który następnie jest metabolizowany. W przypadku, gdy usuwana jest znaczna ilość tkanki tłuszczowej, to uwolniony tłuszcz może być dodatkowo odsysany przez kaniulę.

Bardzo ważne jest to, że laser przy okazji zamyka małe naczynia krwionośne, więc zmniejsza się ryzyko powstawania siniaków i obrzęków, których jednak możemy się spodziewać po zabiegu.

Jakie główne różnice występują pomiędzy lipolizą iniekcyjną a laserową?

– Przebieg zabiegu rzeczywiście jest podobny, ale metody te bardzo różnią się pod względem skuteczności. By osiągnąć zadowalające rezultaty, najczęściej trzeba wykonać całą serię zabiegów lipolizy iniekcyjnej. Czasem są to 4 zabiegi, a czasem nawet 10. Natomiast zabieg lipolizy laserowej wykonuje się jednokrotnie. W niektórych przypadkach po kilku miesiącach można go powtórzyć, ale nie jest to metoda wymagająca serii zabiegów. Istotne jest również to, że energia lasera oddziałuje zarówno na tkankę tłuszczową, jak i włókna kolagenowe. Dzięki temu skóra po zabiegu jest napięta i jędrniejsza – mówi dr Wojciech Rybak.

Zobacz też: Kriolipoliza - sposób na redukcję tkanki tłuszczowej

Lipoliza jako skuteczny sposób na kształtowanie sylwetki

Zarówno lipoliza iniekcyjna, jak i laserowa nie są zabiegami wysoko inwazyjnymi, ale nie są również całkowicie bezinwazyjne. Wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i nie wymagają hospitalizacji, jednak prawdopodobnie konieczne będzie przeznaczenie kilku dni na rekonwalescencję po zabiegu.

Efekty uzyskane dzięki lipolizie laserowej bardzo często porównywane są do efektów możliwych do uzyskania poprzez liposukcję. Możemy więc liczyć na to, że z obwodu talii czy brzucha stracimy kilkanaście centymetrów.

Skuteczność liposukcji laserowej zależy w dużej mierze od urządzenia, które wykorzystywane jest podczas zabiegu, dlatego zawsze warto pytać o to, jaki model lasera posiada dana klinika i jak nowy jest to sprzęt.

W przypadku lipolizy laserowej efekty zabiegu widzimy właściwie natychmiast po jego wykonaniu, a na ostateczny rezultat musimy poczekać około 3 miesięcy. W tym czasie nasze ciało usuwa uwolniony z komórek tłuszcz i adaptuje się do nowych warunków.

Seria zabiegów liposukcji iniekcyjnej również przynosi dobre efekty u osób z niewielką nadwagą, ale będziemy musieli poczekać na nie dłużej. Jeśli zabieg przeprowadzany jest co 4 tygodnie, to w przypadku 6 zabiegów na ostateczny rezultat poczekamy około pół roku.

Zobacz też: Liposukcja laserowa – zabieg odchudzający

Źródło: materiały prasowe FreshPR/mn