lifting, zabieg, strzykawka

Lifting w porze lunchu

Wybiegasz z pracy na godzinę, a wracasz wypoczęta jak po urlopie. To możliwe.
/ 23.05.2008 10:32
lifting, zabieg, strzykawka
Efekt liftingu można uzyskać bez chirurgicznego skalpela. Wygładzić zmarszczki, rozjaśnić i odmłodzić twarz. Bezpiecznie i prawie bezboleśnie.
Poddać się liftingowi i spokojnie wrócić do pracy? Czy faktycznie tak jest, przekonały się nasze czytelniczki, które zgłosiły się na zabiegi z użyciem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. Jednak, gdy zależy nam na radykalnym odmłodzeniu twarzy, sama korekta zmarszczek często nie wystarcza. Należy zadbać o stan całej skóry, jej kondycję i koloryt. Służą do tego równie szybkie i nieinwazyjne zabiegi laserowe, peelingi czy mezoterapia, dzięki którym rozjaśnisz poszarzałą cerę, zlikwidujesz przebarwienia i pajączki oraz zrewitalizujesz skórę.

Wypełnić zmarszczkę
Czym?
Najlepiej kwasem hialuronowym. To niezwykle higroskopijny związek, występujący pod nazwami: Restylane lub Juvéderm. Jak działa? Po wstrzyknięciu kwas hialuronowy pozostaje w miejscu infekcji. Ponieważ bardzo silnie wiąże wodę, rozpulchnia i nawilża to miejsce. Zmarszczka po prostu zostaje wypchnięta.

Dla kogo? Wypełniacze można stosować w każdym wieku. Powiększanie ust tą metodą wykonuje się nawet u nastolatek.

Zabieg: Nie jest bardzo bolesny, ale osoby o małej tolerancji na ból mogą zażyczyć sobie zastosowania miejscowego znieczulenia. Skórę nakłuwa się w kilku miejscach i wprowadza kwas. Tzw. ciągłość materiału w skórze powinna być bezwzględnie zachowana. To bardzo ważne, bo inaczej mogą zrobić się grudki i nierówności.

Po zabiegu: Bezpośrednio po zabiegu ostrzykiwane miejsca są trochę opuchnięte i zaczerwienione. Można jednak z powodzeniem zatuszować je korektorem. Kilka godzin po zabiegu warto też ograniczyć nieco mimikę (szczególnie
w przypadku wypełniania bruzd nosowo-wargowych). Obrzęk oraz ewentualne zaczerwienienia mogą utrzymywać się przez kilka dni.

Powikłania: Niestety, czasem się zdarzają. Główną przyczyną ich pojawienia się jest błąd w sztuce lekarskiej. Jeśli lekarz wstrzyknie zbyt dużą ilość substancji w jedno miejsce albo nie rozmasuje materiału, mogą pojawić się nadmierne wypukłości lub grudki. Całe szczęście są to objawy przemijające, bo kwas powoli się wchłania. Przeciwwskazania: Choroby skórne, zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża, okres karmienia piersią.

Cena: Zależy od ilości zużytego preparatu. Zabieg z użyciem jednej strzykawki o objętości 1 ml kosztuje ok. 1000 zł.

Najczęściej zadawane pytania
Odpowiada dr Eugeniusz Mielechow.

Czy wypełnienie zmarszczek jest zupełnie bezpieczne?
W przypadku stabilizowanego kwasu hialuronowego zabieg jest bezpieczny. Ponieważ wprowadzamy substancję identyczną z tą, która występuje w skórze. Nie ma nawet ryzyka alergii.

Co dzieje się z kwasem po wstrzyknięciu go w bruzdę zmarszczki?
Ulega on powolnemu wchłanianiu. Trwa to długo – nawet do 2 lat. Wszystko zależy od naszych uwarunkowań indywidualnych. Żel Restylane wchłania się całkowicie i nie pozostaje po nim ślad.

Czy po ustąpieniu efektów zabiegu zmarszczka wróci?
Z pewnością nie od razu. Wieloletnie obserwacje dowodzą, że skóra w miejscu podania kwasu nawet po jego wchłonięciu zawsze wygląda lepiej niż przed zabiegiem. Po pierwsze, dzięki obecności kwasu skóra była bardzo dobrze w tym miejscu nawilżona. Po drugie, kiedy kwas pozostawał w skórze, zmarszczka się nie pogłębiała. Mimo że przybyło nam lat, skóra w miejscu wstrzyknięcia kwasu pozostała relatywnie młodsza.

W jakie miejsca można aplikować wypełniacze?
Najczęściej stosuje się je w dolnych partiach twarzy, czyli głównie do korekty bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek palacza, bruzdy w brodzie, a także do podnoszenia opadających kącików ust i powiększania warg.

Czy skóra może się przyzwyczaić do podawania kwasu?
Nie, skóra nie przyzwyczaja się do żadnych substancji, które są w nią wstrzykiwane.

Ile zastrzyków trzeba wziąć, by zlikwidować zmarszczki?
To zależy. Czasem wystarczy jeden zabieg, czasem trzeba go powtórzyć. Niekiedy trudno jest w czasie zabiegu ocenić skuteczność wypełnienia.

Czy po zabiegu można się malować, ćwiczyć albo opalać?
Z opalaniem radzę poczekać kilka dni, ale malować się i ćwiczyć można jak najbardziej. Czasem wręcz trzeba użyć kamuflażu do ukrycia drobnych zaczerwienień.

Po jakim czasie widać rezultat zabiegu?
Pierwsze efekty widać od razu. Naturalnie, są one nieco zniekształcone ze względu na obrzęki. Właściwy efekt pojawia się po upływie ok. tygodnia.

Czy muszę się jakoś specjalnie przygotować do zabiegu?
Nie, trzeba tylko pamiętać, aby na 10 dni przed zabiegiem odstawić aspirynę i środki rozrzedzające krew. Jeśli tego nie zrobisz, mogą pojawić się krwiaki i zasinienia.

Jak często można powtarzać zabieg?
Na wstrzyknięcie kolejnej dawki preparatu można się zgłosić po ustąpieniu efektów działania pierwszej albo uzupełniać ilość kwasu wtedy, gdy tylko nastąpi osłabienie efektu.


Toksyna botulinowa
Jest to oczyszczone białko produkowane przez bakterię Clostridium botulinum – pałeczkę jadu kiełbasianego. W leczeniu stosuje się bardzo niewielkie stężenia toksyny typu A – około 0,005 proc. śmiertelnej doustnej dawki.

Jak działa?
Odpowiednia ilość botuliny podana do mięśnia blokuje przekaźnictwo nerwowe. Ilość dawki dobrana jest tak, aby działała tylko na ten mięsień, w który została podana. Efektem jest rozluźnienie mięśni i wygładzenie zmarszczek.

Dla kogo?
Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest przeznaczony nie tylko dla osób z głębokimi bruzdami. Ponieważ daje świetne efekty profilaktyczne, zalecany jest również osobom młodym z niewielkimi zmarszczkami. Czasem zabieg ma również dodatkowe działanie profilaktyczne – skutecznie oducza robienia min i grymasów, które bardzo często są przyczyną powstania przedwczesnych zmarszczek.

Zabieg:
Polega na miejscowym wstrzyknięciu minimalnych ilości toksyny bezpośrednio w mięsień. Ponieważ strzykawka jest bardzo malutka, a nakłucia niezbyt głębokie, zabieg nie jest bolesny. Nie wymaga stosowania żadnego znieczulenia. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Po zabiegu:
Nastrzyknięte miejsca mogą być delikatnie opuchnięte (jak np. po ukąszeniu przez komara). Obrzęk jednak bardzo szybko znika. Bezpośrednio po zabiegu można bez obaw wrócić do normalnych codziennych zajęć i pełnej aktywności.

Powikłania:
Niestety, czasem się zdarzają. Główną przyczyną ich pojawienia się jest błąd w sztuce lekarskiej. Czasem wstrzyknięcie toksyny w nieodpowiednie miejsce może zaowocować opadnięciem powiek, zwiększeniem worków pod oczami, zaburzeniami widzenia oraz uczuciem ciężkości i sztywności czoła. Wszystkie te objawy są tymczasowe i przemijające. W wyjątkowych przypadkach może się pojawić w miejscu wstrzyknięcia niewielki krwiak, który znika po kilku dniach.

Przeciwwskazania:
Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża i okres karmienia piersią, choroby złącza nerwowo-mięśniowego oraz zażywanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów.

Cena:
Zależy od ilości zużytego preparatu. Zazwyczaj waha się
w granicach 700–1500 zł.


Najczęściej zadawane pytania
Odpowiadają dr Anna Piwek i dr Mirosław Maćkowiak.

Czy twarz po zabiegu będzie wyglądała jak maska?
Nie, o ile zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo. Dawniej istniała tendencja do podawania nieco większych dawek niż dzisiaj, przez co twarz zamierała. Obecnie wstrzykuje się mniejsze ilości botoksu, które likwidują zmarszczki i pozwalają na swobodną mimikę.

Gdzie najczęściej podaje się botoks?
Toksynę botulinową stosuje się do wygładzania zmarszczek w górnej partii twarzy, tzn. w okolicach oczu (tzw. kurze łapki), na czole (zmarszczki poprzeczne i między brwiami, tzw. lwia zmarszczka). Toksynę można wstrzykiwać również nad ustami w celu redukcji tzw. zmarszczek palacza i na szyi. Jednak takie zabiegi wykonywane są bardzo rzadko.

Ile zastrzyków trzeba wziąć, by zlikwidować zmarszczki?
Zwykle już po jednym zabiegu zmarszczki ulegają wygładzeniu. Jedynie w przypadku bardzo głębokich bruzd często jeden zabieg nie wystarcza.

Czy ta substancja może być niebezpieczna dla naszego zdrowia?
Jad kiełbasiany może być niebezpieczny, ale tylko pod warunkiem że dostanie się do organizmu drogą pokarmową. Przy podaniu domięśniowym minimalnych dawek jest zupełnie bezpieczny.

Można się uczulić na botoks?
Alergia występuje niezmiernie rzadko.

Czy metoda jest bezpieczna?
Tak, nawet jeśli lekarz popełni błąd, to jego skutki będą krótkotrwałe. Działanie toksyny trwa zwykle ok. 5–7 miesięcy.

Czy po zabiegu można ćwiczyć?
Przez kilka godzin po zabiegu lekarze zalecają nie opuszczać głowy. Ważne, aby była trzymana w pozycji pionowej. Potem można robić wszystko.

Po jakim czasie widać rezultat zabiegu?
Pierwsze efekty widać już następnego dnia. Jednak najlepszy rezultat będzie widoczny po upływie ok. dwóch tygodni.

Kto wykonuje takie zabiegi?
Zabieg podania toksyny botulinowej musi być wykonywany przez lekarza. Dlatego robią go lekarze medycyny estetycznej i dermatologii estetycznej, czasem również chirurdzy plastyczni.

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować do zabiegu?
Nie. Można przyjść prosto z ulicy.

Co się stanie, jeśli lekarz wstrzyknie zbyt dużą dawkę?
Niestety, nie ma antidotum na botulinę. Ale zabieg nie daje trwałych skutków i efekty zanikają po kilku miesiącach.

Jak często można powtarzać zabieg?
Mniej więcej pół roku, kiedy ustąpią efekty pierwszego wstrzyknięcia.

Anna Kozłowska/ Uroda