Lepsze niż botoks - sprawdź na własnej skórze!

Lepsze niż botoks - sprawdź na własnej skórze!

Czy w kwestii środków przeciwzmarszczkowych cokolwiek może konkurować z botoksem? Sprawdź jakie są najskuteczniejsze składniki kremów przeciwzmarszczkowych!
/ 20.10.2010 14:33
Lepsze niż botoks - sprawdź na własnej skórze!

Gabinety lekarskie oferujące zastrzyki z botoksu przeżywają prawdziwe oblężenie. Według statystyk, w ubiegłym roku temu zabiegowi poddało się 2,5 mln Amerykanów.Polki korzystają z niego również bardzo chętnie. Jeśli jednak nie masz ochoty na serię bolesnych i drogich zastrzyków, możesz znacznie poprawić wygląd swojej twarzy wybierając najskuteczniejszy krem przeciwzmarszczkowy. Pytanie tylko: jaki?

Najskuteczniejszy niekoniecznie znaczy najdroższy...

...podobnie jak najbardziej rozreklamowany. Liczy się skład. Aby krem był skuteczny, powinien zawierać aktywne substancje, których przeciwzmarszczkowe działanie zostało naukowo udowodnione w wieloletnich badaniach.

Polecamy: Jak wygrać z cellulitem?

Poniżej przedstawiamy listę związków najskuteczniejszych w walce ze starzeniem się skóry. Warto ich szukać na etykietkach kremów przeciwzmarszczkowych.

  • Witamina C

Jest najpopularniejszym antyoksydantem, czyli substancją, która chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wspomaga regenerację włókien kolagenowych, skutecznie rozjaśnia poszarzałą cerę. Na opakowaniach szukaj nazw: ascorbid acid, ascorbyl palmitate.

  • Retinol

Pochodna witaminy A. Stymuluje wzrost nowych włókien kolagenowych, przyspiesza odnowę komórek skóry i ma działanie złuszczające. Dodatkowo jest też silnym antyoksydantem. Aby dotrzeć w głąb skóry musi być zamknięty w specjalnej cząsteczce, tzw. „nośniku”. Warto pamiętać, że kremy z retinolem mogą powodować podrażnienia i zaczerwienienie skóry, dlatego w ich stosowaniu powinno się robić okresowe przerwy.

  • Witamina B3

Znana też jako niacynamid, ma właściwości rozjaśniające i rozświetlające, poprawia strukturę skóry.

  • Peptydy

Nowość wśród pogromców zmarszczek. Peptydy to malutkie, białkowe cząsteczki, zbudowane z co najmniej dwóch aminokwasów. Mogą służyć jako nośniki dla innych aktywnych substancji, a prawdopodobnie także dają komórkom sygnał do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Na etykietkach kremów mogą występować pod nazwami: hexapeptyd, tetrapeptyd, matrixyl.

  • Kwas hialuronowy

Jest naturalnym składnikiem naszej skóry i tkanki podskórnej. Działa jak gąbka, przyciągając i wiążąc ogromne ilości wody. Dzięki temu skóra jest lepiej napięta, a zmarszczki mniej widoczne.

  • Kinetyna

Naturalna substancja pozyskiwana z roślin. Choć dokładny mechanizm jej działania nie jest jeszcze poznany, wiadomo że skutecznie spłyca zmarszczki, prawdopodobnie poprzez stymulację syntezy kolagenu i poprawę nawilżenia skóry

  • Hyrdoksy kwasy

Są syntetyczną wersją kwasów występujących naturalnie w owocach. Mają silne właściwości złuszczające, dzięki czemu wygładzają cerę i poprawiają jej koloryt. Hydroksyl kwasy zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne, dlatego podczas ich stosowania konieczne jest używanie filtrów UV. Występują pod nazwami: alpha-hydroxy AIDS, beta-hydroxy AIDS, glicolic amid.

Na koniec warto przypomnieć, że jednym z najważniejszych czynników przyspieszających starzenie się skóry jest promieniowanie UVA i UVB, dlatego skuteczny krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać zestaw filtrów przeciwsłonecznych z wysokim faktorem.

Przeczytaj także: Zanim wejdziesz do gabinetu chirurga plastycznego