Leki, po których nie wolno się opalać

Wiele leków ma działanie fotouczulające lub po prostu powoduje skutki uboczne w przypadku ekspozycji ciała na słońce. Specjalnie dla was nasz ekspert - kosmetolog przygotował listę leków, po których nie wolno się opalać. Sprawdź czy nie znalazł się na niej lek, który właśnie przyjmujesz. Zacznij świadomie chronić swój organizm.

Nie zawsze lekarze lub farmaceuci informują o takim problemie, dlatego warto samodzielnie przeczytać dołączoną do leku ulotkę. Działanie fotouczulające może być szczególnie przykre, gdyż powoduje powstawanie na skórze oparzeń, bolesnych podrażnień i trwałych plam słonecznych, przebarwień trudnych do usunięcia. W trakcie terapii lekami, a także do 2-3 tygodni po niej należy unikać słońca a na co dzień stosować filtry SPF minimum 50 (aby osiągnąć taki faktor na samą skórę twarzy i szyi oraz dekoltu należy nałożyć około 2,5 ml preparatu, cieńsza warstwa zmniejszy faktor ochrony). Aplikację w ciągu dnia należy powtarzać, a dodatkowo chronić się pod kapeluszem, czapką i okularami, a ramiona okrywać dodatkowym ubraniem.

Lista leków, po których nie wolno się opalać

Leki hormonalne

Tabletki antykoncepcyjne i hormonalne terapie zastępcze mogą powodować powstawanie plam na skórze.

Leki przeciwbólowe

Latem unikajmy ibuprofemu, diklofenaku i naproksenu. Można zastąpić je paracetamolem.

Zobacz także: Właściwa pielęgnacja skóry przy opalaniu

Antybiotyki

Każda terapia antybiotykowa to zakaz opalania, szczególnie ostrożnym należy być w czasie przyjmowania tetracyklin (np. doksycyklina) oraz sulfonamidów.

Zioła i olejki

Latem unikajmy naparów i preparatów z arcydzięgla i dziurawca. Niektóre olejki eteryczne również działają fotouczulająco jak: olejek pomarańczowy i cynamonowy.

Leki dla cukrzyków

Diabinese - lek podawany zamiast insuliny.

Leki moczopędne

Furosemid może działać fotouczulająco.

Leki nasercowe

Propranolol oraz leki stosowane przy zaburzeniach rytmu serca oraz preparaty obniżające poziom cholesterolu.

Retinoidy i kwasy AHA, BHA

W czasie terapii cery retinoidami na receptę (Zorac, Artrederm) bezwzględnie należy stosować skuteczną ochronę prze promieniami UV. Należy ostrożnie stosować kremy z kwasami AHA i bezwzględnie używać protektora słonecznego.

Polecamy: Opalać się, czy nie?