Światło lasera niszczy barwnik tatuażu, skutecznie usuwając niechcianą "pamiątkę" ze skóry./ fot. Fotolia

Laserowe usuwanie tatuaży

Istnieje wiele metod pozbywania się niechcianych tatuaży. Dotychczas jednak były to zabiegi, które wiązały się z dużą bolesnością i niekiedy poważnymi powikłaniami. Laseroterapia daje wyjątkową możliwość pozbycia się niechcianych tatuaży.
/ 30.09.2011 02:10
Światło lasera niszczy barwnik tatuażu, skutecznie usuwając niechcianą "pamiątkę" ze skóry./ fot. Fotolia

Metody usuwania tatuaży

Do jednej z najszybszych metod należy chirurgiczne usuwanie zmian, które jednak nie mogły być zbyt duże, gdyż wiązało by się to wówczas z wykonaniem przeszczepu kawałka skóry w miejsce usuniętego kawałka. Wadą tego zabiegu było powstanie blizny. W związku z tym zaczęto stosować dermabrazję polegającą na chemicznym złuszczeniu kawałka skóry objętego tatuażem. Była ona jednak zarezerwowana do niezbyt głębokich zmian, co również stanowiło jej ograniczenie.

Zobacz też: Jak powstała laseroterapia?

W jaki sposób laser usuwa tatuaże?

W momencie gdy coraz powszechniejsze stało się zastosowanie laserów zaczęto upatrywać w tej metodzie możliwości usuwania tatuaży. Światło lasera używane jest do zniszczenia barwnika. Emitowana energia jest pochłaniana przez barwnik tatuażu, co powoduję jego rozbicie na fragmenty, które z kolei są pochłaniane przez komórki organizmu (np. makrofagi). Każdy barwnik inaczej pochłania światło lasera stąd też nie wszystkie kolory mogą być usuwane tą metodą.

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu?

Usuwanie tatuażu z reguły wymaga kilku sesji poprzedzonych wcześniej próbą kwalifikacyjną. Pomiędzy nimi powinno być 6-8 tygodni przerwy w trakcie której dochodzi do wchłaniania drobinek. Zabieg trwa około 60 min i jest bezbolesny lub towarzyszyć mu mogą odczucia porównywalne ze strzelania gumką. Pozostałością jest strupek, który należy smarować maścią z antybiotykiem. W celu uniknięcia blizny nie powinno się go zdrapywać. Jednocześnie przez okres 6 mc należy chronić miejsce po usunięciu tatuażu przed słońcem, unikać stosowania samoopalaczy oraz zrezygnować z solarium. Wszystko to ma zapobiec powstania w tym miejscu przebarwień.

Skuteczność zabiegu

Skuteczność zabiegu jest uzależniona min od typu barwnika, głębokości tatuażu, koloru skóry i indywidualnej reakcji na laser. W wyjątkowych przypadkach może dochodzić do powikłań takich jak np.: niecałkowite usunięcie barwnika, zmiana koloru tatuażu, blizny i bliznowce czy też zakażenia. Przy jednak rozwoju techniki laserowej ilość powikłań została zminimalizowana do kilku procent.

Zobacz też: Jakie są rodzaje laserów i ich zastosowanie?

Kto nie może skorzystać z laseroterapii?

Kuracja laserowa nie jest jednak skierowana do wszystkich. Nie powinny się na nią wybierać osoby z ciemną karnacją skóry, z chorobą tkanki łącznej w wywiadzie, ze skłonnością do powstawania blizn czy tez w przypadku dużej powierzchni tatuażu.

Aby całkowicie pozbyć się tatuażu potrzebne jest kilka zabiegów. Jest to jednak procedura dość kosztowna, zależna z reguły od wielkości tatuażu. Ceny pojedynczej sesji mogą wahać się od 150 zł za małe zmiany do nawet 1500 zł.