Jak przeciwdziałać i pielęgnować cerę w kontakcie z promieniami słonecznymi?/ fot. Fotolia

Laserowe leczenie zmian naczyniowych

Pękające naczynka, wybroczyny, czy pajączki – zmiany naczyniowe na skórze mogą mieć wiele nazw. Zmieniają koloryt skóry, w zależności od pogody i emocji mogą zmieniać zabarwienie i powiększać się. Jak usunąć naczynka przy pomocy lasera?
/ 30.09.2011 02:29
Jak przeciwdziałać i pielęgnować cerę w kontakcie z promieniami słonecznymi?/ fot. Fotolia

Skąd się biorą powiększone „naczynka”?

Coraz częstszym problemem estetycznym z jakim dość często zgłaszają się ludzie są drobne naczynka krwionośne, pajączki czy teleangiektazje. Proces powstawanie rozszerzonych naczyń jest złożony i składa się na niego wiele czynników. W rozwoju tego typu zmian wyróżniamy kilka etapów. Początkowo pojawia się zaczerwienienia tzw. rumień, który nasila się pod wpływem emocji, zmian temperatury czy wysiłku fizycznego. Oprócz wartości estetycznych zmianom tym mogą towarzyszyć ból, pieczenie, swędzenie a nawet mogą one być podstawą do rozwoju trądziku różowatego.

Zobacz też: Laser w walce z trądzikiem

Początkowo rumień mija po ustaniu czynnika wywołującego natomiast z czasem dochodzi do jego utrwalenia, czego efektem są poszerzone naczynia widoczne przez naskórek. Zmiany te noszą nazwę teleangiektazji.

Pękające naczynka to problem osób ze skórą suchą, cienką i wrażliwą. U osób tych przebiegają one powierzchownie i są słabe i bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych np. mróz, gorąco kiedy to najczęściej dochodzi do pękania tych naczyń.

Jak wygląda leczenie zmian naczyniowych przy pomocy laseroterapii?

Jedną z nowoczesnych metod leczenia tego typu zmian naczyniowych jest laseroterapia. Metoda ta jest bezbolesna i można ją wykonać w dowolnym czasie. Zabiegi są wykonywane przy użyciu lasera medycznego o długości fali 940 lub 980 nm. Podczas zabiegu skóra pokrywana jest żelem medycznym a następnie naświetlana przy użyciu dobranego do typu skóry programu. Energia emitowana przez laser jest pochłaniana przez hemoglobinę a następnie ulega koagulacji w naczyniach. Dochodzi wówczas do przyciemniania naczyń, które może się utrzymywać do 1 miesiąca. Po tym czasie naczynie jest resorbowane i usuwane z organizmu. Efekt zabiegu zależy od ilości zmian ich głębokości oraz stopnia utlenowania hemoglobiny i najczęściej trzeba go powtórzyć. Po zabiegu przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk, który jednak sam ustępuję. Jednocześnie zaleca się odstawienie kosmetyków zawierających kwasy czy retinol a także unikanie ćwiczeń fizycznych i innych sytuacji mogących prowadzić do uszkodzenia skóry. Należy także unikać słońca prze około  4 tygodnie.

Zobacz też: Fotoodmładzanie – światło, które pielęgnuje

Wskazaniami do wykonania zabiegu laserowego są: teleangiektazje, naczyniaki wrodzone, rozwojowe zmiany naczyniowe, brodawki naczyniowe. Zabiegu tego nie powinny się poddawać osoby w ciąży, z cukrzycą, padaczką, świeżą opalenizną i z zaburzeniami krzepnięcia oraz przyjmujące preparaty obniżające krzepliwość.

Przeważającymi argumentami na rzecz tej metody jest natychmiastowy efekt w postaci usunięcia poszerzonych naczynek, wysoka skuteczność po jednokrotnym zabiegu, mała bolesność i praktycznie brak efektów niepożądanych. Zamknięcie naczynia tą metodą jest trwałe.