Innowacyjne metody leczenia to owoc projektów badawczych, sfinansowanych przez Naukową Fundację Polpharmy /fot. Fotolia

Laserowe leczenie wad wzroku

Metody laserowe zrewolucjonizowały wiele dziedzin medycyny jak i kosmetologii. Szczególnie duże znaczenie laseroterapia odegrała w okulistyce w leczeniu zmian degeneracyjnych oraz wad wzroku.
/ 30.09.2011 02:29
Innowacyjne metody leczenia to owoc projektów badawczych, sfinansowanych przez Naukową Fundację Polpharmy /fot. Fotolia

Chirurgia laserowa

W chirurgii laserowej pokładane są ogromne nadzieje. Już dziś zabiegi laserowe umożliwiają korekcje wad wzroku przyczyniając do pozbycia ograniczających okularów. Dla wielu ludzi problem parujących okularów, czy też trudności w uprawianiu sportów jest trudny do zaakceptowania i właśnie ta metoda leczenia daję im szanse na całkowitą zmianę ich dotychczasowych ograniczeń.

Zobacz też: Jakie zastosowanie w medycynie znajduje laser i laseroterapia?

Laserowa korekcja wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku polega na  modelowaniu kształtu rogówki za pomocą promieniowania laserowego. To bowiem rogówka odpowiada za ostrość widzenia. Od 1980 roku możliwe jest korygowanie tym sposobem krótkowzroczności. Ostatnio pojawiła się także szansa leczenia nadwzroczności.

Jakiej techniki używa się chirurgii laserowej?

W metodzie tej stosuję się laser excimerowy do zmian krzywizny przedniej powierzchni oka. Generowane przez niego promieniowanie umożliwia profilowanie rogówki z dokładnością do 0,25 mikrometra. Znane są trzy zabiegi wykorzystujące światło laserowe do korekcji wad wzroku: PRK, LASIK, LASEK. Najstarsza z tych metod (PRK) polegała na mechanicznym usunięciu nabłonka rogówki a następnie zastosowania lasera. Obecnie stosuję się pozostałe dwie metody LASEK i LASIK. Pierwsza z nich polega na stworzeniu odcięciu płatka z nabłonka rogówki, który jest odchylany w trakcie laseroterapii, tworząc po zabiegu naturalny opatrunek. Po zabiegu zakładana jest soczewka kontaktowa na 3-7 dni, podczas których dochodzi do złuszczania i regeneracji nabłonka. Metodę tą można stosować do korekcji wad w zakresie od -10 do +6 D gdy nie można wykonać metody LASIK.

W technice LASIK  w dwóch kolejnych etapach przeprowadza się nacięcie rogówki i utworzenie usytuowanego płatka, który po odchyleniu umożliwia zadziałanie lasera na głębsze warstwy rogówki. Następnie płatek ten stanowi  opatrunek dla gojącego się oka. Metoda ta umożliwia korekcje wad w zakresie od +4 do -13 D. Zaletą tego zabiegu jest także możliwość jednoczesnej korekcji wady w obu oczach.

Jak wygląda zabieg?

Obie te techniki są zabiegami wykonywanymi ambulatoryjnie. Są one wykonywane w znieczuleniu miejscowym, a cały czas ich trwanie ogranicza się do kilkunastu minut. Po tym czasie pacjent może wrócić do domu.

Zobacz też: Jak zlikwidować przebarwienia za pomocą lasera?

Laserowe korekcje wad wzroku nie są jednak zabiegami przeznaczonymi dla każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań do ich zastosowania. Należą do nich min wiek poniżej 21 roku życia, pogłębianie się wady, niektóre choroby zapalne oczu, cukrzyca, ciąża w okres karmienia. W Polsce istnieje kilka ośrodków w których można poddać się tym zabiegom. Wiele korzyści jakie przynoszą one pacjentom powodują, że liczba instytucji oferujących te metody wzrasta.