Laserowa operacja żylaków jesienią

Czy laserową operację żylaków dobrze jest przeprowadzać na jesieni? Z żylakami na nogach boryka się aż 20% populacji i z roku na rok wciąż przybywa więcej osób z tym problemem naczyniowym. Okres jesienny sprzyja chirurgii naczyniowej. Na czym polega laserowa operacja żylaków kończyn dolnych?
/ 21.09.2012 12:40
Piękne nogi dzięki laserowej operacji żylaków fot. Fotolia

Jesienią, kiedy temperatura zewnętrzna obniża się, zabiegi z zakresu leczenia układu żylnego dają lepszy efekt. Dzieje się tak z uwagi na zmniejszenie przepływu krwi w warstwie skóry i tkanki podskórnej, co ułatwia uzyskanie korzystnego wyniku zabiegów. Znacznie łatwiej jest również zastosować się pacjentom do zalecenia noszenia specjalistycznych wyrobów uciskowych, co jest często nieodłącznym elementem terapii.

Zobacz też: Rogowacenie okołomieszkowe skóry - jak zwalczyć?

Żylaki kończyn dolnych to poszerzone, poskręcane i zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych, wyczuwalne i widoczne przez skórę. Są poważnym problemem znacząco pogarszającym komfort życia, a nieleczone zwykle stopniowo powiększają się i mogą prowadzić do rozwoju powikłań, takich jak trwałe obrzęki, zmiany w strukturze skóry i tkanki podskórnej, a nawet niegojące się miesiącami owrzodzenia. Leczeniem przyczynowym żylaków jest leczenie operacyjne. Można to wykonać za pomocą metody klasycznej, tzw. strippingu głównego pnia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, albo też za pomocą metody mniej inwazyjnej - ablacji z zastosowaniem światła laserowego.

Zobacz też: 10 przykazań dla zdrowej i pięknej skóry

Klasyczna metoda operacyjna, choć skuteczna, jest związana z pewnym bólem w pierwszych kilku dobach po operacji, co dość znacznie ogranicza normalną aktywność chorego, aż do zagojenia się ran pooperacyjnych. Często po klasycznej operacji tworzą się krwiaki w kanale po usuniętej żyle odpiszczelowej lub odstrzałkowej oraz w miejscach po wyciętych żylakach. Pogarsza to efekt kosmetyczny, jak również jest przyczyną dłużej trwającego bólu. Nie oznacza to, że nie należy stosować tej klasycznej metody - jest ona wartościowym rozwiązaniem, w rękach dobrego chirurga naczyniowego stanowiącym właściwy sposób leczenia. U niektórych chorych jest najlepszym i jedynym sposobem pozbycia się żylaków.

Laserowa operacja żylaków

Laserowa operacja żylaków nóg /fot. Materiały prasowe chirurg-naczyniowy.pl

Zobacz też: Peeling domowy czy medyczny?

Wiele można zrobić, aby problem żylaków w ogóle nas nie dotyczył - mówi dr nauk medycznych Adam Zieliński*** - Ważna tu jest odpowiednia aktywność ruchowa, mianowicie częste spacery, zmiana pozycji ciała, w szczególności nóg, unikanie sportów siłowych na rzecz pływania, bądź jazdy na rowerze. Pozostawanie w bezruchu, siedząc bądź stojąc jest również niekorzystne, tak samo jak nadwaga.

Dr. Adam Zieliński

Dr Adam Zieliński /fot. Materiały prasowe chirurg-naczyniowy.pl

Doktor Zieliński przestrzega również przed nieodpowiednim obuwiem (szpilki!), ubiorem (obcisłe spodnie, gorsety!) i nadmierną ilością gorących kąpieli oraz solarium.

Wśród najnowszych metod leczenia żylaków, wymienia się operację laserową (EVLT - EndoVenous Laser Treatment) polegającą na zamknięciu światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej za pomocą energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Energia ta, głównie w postaci wysokiej temperatury, przekazywana jest do krwi i ściany żyły zmienionej żylakowato i nie działającej Dzięki oddziaływaniu energii laserowej struktura ściany naczynia ulega takim przemianom, że żyła nieodwracalnie kurczy się, a następnie włóknieje.

W wyniku zabiegu, zmieniona żylakowato, niesprawnie działająca i szkodliwa dla przepływu krwi, żyła zostaje trwale zamknięta. Inne naczynia układu powierzchownego i głębokiego przejmują jej funkcję w całości, a nieprawidłowe warunki transportu krwi zostają zlikwidowane. Stanowi to podstawę do pozbycia się choroby żylakowej.

Zobacz też: Zmniejszenie brodawek sutkowych - korekta kształtu

Zabieg laserowego zamykania żylaków przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej, procedura nie wymaga jednak długiego pobytu w klinice. Jest on ograniczony do kilku godzin: około godziny przed zabiegiem, około godziny jego trwania oraz 1-3 godzin potem. W celu bezbolesnego przeprowadzenia zabiegu, podaje się lek przeciwbólowy przed skierowaniem na blok operacyjny. Następnie w sali operacyjnej wykonywane jest znieczulenie miejscowe, które polega na podaniu w kilka miejsc w okolicy zamykanej laserowo żyły, płynu znieczulającego i obkurczającego żyłę. Tego samego dnia po operacji chory wychodzi do domu. Następnego dnia wraca do normalnej aktywności życiowej. Przez 2-4 tygodni polecane jest noszenie specjalistycznych pończoch uciskowych.

Szczególną zaletą systemu EVLT jest jego bardzo wysoka skuteczność przy zminimalizowaniu ryzyka powikłań pooperacyjnych w postaci bólu w okolicy zamkniętej żyły, powstania krwiaków oraz oparzeń skóry i tkanki podskórnej. Znacznie zredukowana zostaje też możliwość powstania zaburzeń czucia w okolicy zamkniętej żyły. System ten jest najnowszy i jednocześnie sprawdzoną w wielu ośrodkach światowych, technologią operacyjną. Posiada aprobatę do stosowania odpowiednich instytucji w USA i w Europie oraz wszelkie stosowne atesty i certyfikaty. Jego wyższość nad dotychczas stosowanymi technologiami laserowego zamykania żylaków została potwierdzona wieloma doniesieniami naukowymi z przodujących ośrodków chirurgicznych.

Koszt laserowej operacji obu nóg to ok. 6000 zł i wykonuje się go zazwyczaj raz w życiu. Najczęściej taka płatność bywa już rozkładana na raty.

***Dr nauk med. Adam Zieliński uzyskał dyplom lekarza z wyróżnieniem w Akademii Medycznej w Warszawie. Przez wiele lat pracował w Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Warszawie. W roku 2003 uzyskał specjalizację z chirurgii ogólnej (z najwyższym wynikiem egzaminu testowego w Polsce), a w 2007 r. – specjalizację z chirurgii naczyniowej. W roku 2000 uzyskał stopień doktora nauk medycznych po obronie rozprawy doktorskiej „Problemy chirurgicznego leczenia organicznego hiperinsulinizmu”. Odbył staż w zakresie chirurgii naczyniowej oraz małoinwazyjnej w University of Illinois w Chicago, przebywał na licznych szkoleniach międzynarodowych. Jest współautorem wielu prac naukowych oraz jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Polskiego Towarzystwa Flebologicznego i Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.

Źródło: Materiały prasowe chirurg-naczyniowy.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)