Leczenie trądziku przy pomocy lasera może wkrótce wyprzeć leczenie farmakologiczne i hormonalne./fot.Fotolia

Laser w walce z trądzikiem

Trądzik to uciążliwa i szpecąca choroba. Trądzik to nie tylko nieprzyjemne krostki, pryszcze i zaskórniaki, ale także powikłania tych zmian: blizny i przebarwienia. W jaki sposób laseroterapia może pomóc w walce z trądzikiem?
/ 30.09.2011 02:11
Leczenie trądziku przy pomocy lasera może wkrótce wyprzeć leczenie farmakologiczne i hormonalne./fot.Fotolia

Dlaczego chorujemy na trądzik?

Trądzik pospolity jest chorobą, z którą człowiek boryka się od zarania dziejów. Obecnie jest uznana za chorobę cywilizacyjną mogąca wpływać na jakość życia, u której podstaw leży min. nadmiar stresu.Główną kliniczną przyczyną trądziku jest nadmierna produkcja łoju lub też zaburzenia w zakresie rogowacenia naskórka doprowadzające do zaczopowania gruczołów. Niemożność ewakuacji łoju na powierzchnię skóry, powoduję powstanie zaskórników, co z kolei sprzyja zakażeniom bakteryjnym. Trądzik jest obecny u ok. 80% osób między 11-30 rokiem życia. Najczęściej lokalizuję się na twarzy i plecach. Jego pojawienie wiąże się ze zmianami hormonalnymi okresu dojrzewania.

Zobacz też: Fotodepilacja – czyli laserowe usuwanie owłosienia

Jak można leczyć trądzik?

Leczenie trądziku na przełomie ostatnich lat uległo radykalnym zmianom. Do niedawno jedyną skuteczną metodą była farmakoterapia preparatami zawierającymi kwas salicylowy i preparaty nadtlenku benzoilu lub miejscowe stosowanie preparatów z witaminą A. Ze względu na systemowe oddziaływanie leczenia farmakologicznego zaczęto poszukiwać nowych metod. I tu z pomocą przyszła terapia laserowa.

Laseroterapia w walce z trądzikiem

Celem zabiegu tą metoda jest opanowanie szybko mnożących się bakterii oraz zmniejszenie wielkości gruczołów łojowych. Przed sesją niezbędne jest przeprowadzenie pełnego oczyszczenia skóry, co zwiększa sukces zabiegu.

Kompletna kuracja wymaga kilku zabiegów następujących po sobie w odstępie 2 dniowym. Na każdą z trzech serii składa się 3-5 powtórzeń. Pomiędzy kolejnymi sesjami powinna być min. 20 dniowa przerwa aby łój mógł wydostać się na powierzchnię skóry. 

Zobacz też:Jak zlikwidować przebarwienia za pomocą lasera?

W trakcie serii powinno się zrezygnować z opalania na słońcu jak i w solarium oraz odstawić preparaty  zawierające alkohol. Ma to znaczenie w zapobieganiu wysuszania skóry, która produkuję wówczas więcej łoju. Wyraźne efekty są widoczne już po 3 tygodniach od zakończenia pierwszej sesji.

Wskazania i przeciwwskazania do laseroterapii

Przeciwwskazaniem do terapii laserowej jest min. nadwrażliwość na światło, stosowanie leków lub preparatów światło uczulających, ciąża. Dużą zaletą laserowego usuwania trądziku jest nie tylko jego bezbolesność, ale również brak objawów niepożądanych. Dodatkowo oprócz likwidacji głównej dolegliwości laser wpływa na ogólny wygląd skóry, która jest zregenerowana, odnowiona. Zabiegi mogą być ponadto wykonywane nawet przy dużych zmianach. Podobnie jak każda metoda która coraz bardziej się rozpowszechnia tak i ta na przełomie ostatnich lat stała się bardziej dostępna również cenowo. Obecnie  koszt zabiegów sięga od 600 zł-1000 zł za 3 serie.