Terapia frakcyjna przy użyciu lasera przydatna jest nie tylko do usuwania blizn, znamion czy przebarwień, ale także z powodzeniem jest redukuje głębokie zmarszczki./ fot. DER-MED

Laser w służbie piękna

Jesień to najlepsza pora na zabiegi laseroterapii. Chociaż listopadowa aura nie należy do najprzyjemniejszych, umiarkowane warunki pogodowe sprawiają, że nasza skóra właśnie teraz jest najlepiej przygotowana do intensywnej regeneracji.
/ 16.12.2011 18:33
Terapia frakcyjna przy użyciu lasera przydatna jest nie tylko do usuwania blizn, znamion czy przebarwień, ale także z powodzeniem jest redukuje głębokie zmarszczki./ fot. DER-MED

Buzia gładka i bez przebarwień

Nieestetyczne pamiątki po trądziku lub operacjach są częstą przyczyną niezadowolenia z własnego wyglądu, a w konsekwencji mogą prowadzić do kompleksów i sprawić, że tracimy pewność siebie. Dostępne na rynku środki farmakologiczne co prawda pomagają w procesie gojenia, ale nie są w stanie całkowicie usunąć trwałych uszkodzeń w postaci śladów po wypryskach, plamek czy rozstępów. Leczenie przy użyciu nowoczesnego lasera polega na usuwaniu zniszczonych fragmentów skóry, przez co zdrowe komórki zmuszone są do intensywnej regeneracji. Ze względu na to, że cienka wiązka promieni oddziałuje na punktowe fragmenty tkanki, metoda ta nosi nazwę frakcyjnej – z angielskiego fractional, czyli niecałkowity. Wykorzystujący tę technologię laser Fraxel emituje falę o długości 1550 nm. Strumień lasera nakłuwa skórę, tworząc serię mikroskopijnych uszkodzeń, wokół których pozostawione są nienaruszone komórki.

-Zamiany zachodzą pod naskórkiem, dzięki czemu może on tworzyć warstwę ochronną dla szybszej odnowy włókien kolagenowych – mówi lek. med. Agnieszka Kujawska, dermatolog wykonująca zabiegi laseroterapii w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED - Sąsiedztwo nieuszkodzonej skóry, która nie została poddana promieniowaniu umożliwia szybką regenerację usuniętej tkanki.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Zabieg nie jest szczególnie bolesny, ale dla zwiększenia komfortu pacjenta konieczne jest zastosowanie kremu znieczulającego (np. EMLA). Aby osiągnąć pełny efekt, zazwyczaj sesję powtarza się kilkukrotnie w 2-4 tygodniowych odstępach, w zależności od charakteru zmian. Skutki uboczne, takie jak pieczenie, zaczerwienienia czy niewielki obrzęk znikają po kilku dniach a po dwóch tygodniach nie ma żadnych śladów po zabiegu. Zanim to jednak nastąpi niedoskonałości tuszować możemy przy pomocy makijażu.

Zobacz też: Laser w walce z trądzikiem

Najnowsze technologie laserowe

Absolutną innowacją na rynku światowym jest laser SCITION ProFractional, dostępny m. in. w Centrum DER-MED w Krakowie. To obecnie najnowocześniejszy sposób dostarczania energii w głąb skóry, dzięki czemu możliwa jest jej intensywna regeneracja i odbudowa włókien kolagenowych. Laser SCITION oprócz bardzo precyzyjnego, punktowego promieniowania sterowanego za pomocą komputera, dodatkowo posiada  funkcję laserowego peelingu. Połączenie dwóch modułów sprawia, że ich działania uzupełniają się wzajemnie, dając jeszcze lepsze rezultaty.

Indywidualizacja terapii

Parametry wiązki świetlnej i poddanych jej wycinków skóry są na bieżąco kontrolowane przez lekarza w trakcie zabiegu przy pomocy komputera. Dzięki temu możliwe jest indywidualne, bardzo dokładne ustalenie wszystkich parametrów takich jak głębokość kanalików czy gęstość ich rozmieszczenia  i dotarcie do skóry właściwej. Kontrolowane uszkodzenia aktywują proces regeneracji skóry i włókien kolagenowych, a osiągana w ten sposób precyzja pozwala oddziaływać na niewielki, ustalony komputerowo obszar skóry i usunąć m. in. brodawki i kurzajki. W przypadku zmarszczek, blizn potrądzikowych czy pooperacyjnych, na przykład po cesarskim cięciu lub plastyce piersi, liczba wizyt u dermatologa ograniczona jest do minimum i zazwyczaj docelowy efekt osiąga się już po pierwszym zabiegu.

Wymiana komórek i wiązań kolagenu sprawia, że zregenerowana skóra jest znacznie jędrniejsza i bardziej napięta. Dzięki temu terapia frakcyjna przydatna jest nie tylko do usuwania blizn, znamion czy przebarwień. Z powodzeniem jest także stosowana w celu redukcji nawet głębokich zmarszczek, stanowiąc tym samym bezpieczną alternatywę dla zabiegów odmładzających przy użyciu skalpela.

Zobacz też: Fotoodmładzanie – światło, które pielęgnuje

Źródło: DER-MED – sieć Centrum Kosmetyczno - Dermatologicznych