POLECAMY

Laser – światło zabójcze dla włosków

W jaki sposób impulsy laserowe niszczą włoski? Dlaczego przed depilacją laserową warto poczekać, aż zejdzie letnia opalenizna? Jaka jest skuteczność oddziaływania wiązki świetlnej? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.
Laser – światło zabójcze dla włosków

Światło zabijające włoski

Sama definicja depilacji laserowej brzmi dość enigmatycznie – jakim cudem światło może mieć wpływ na strukturę włosa? Włos jest jednym z najtrwalszych tworów naszego organizmu – twardy i ciężki do złamania (jeśli jest w pełni zdrowy). W jaki sposób światło może go zdematerializować? Cały szkopuł tkwi w melaninie. Jest to białko, warunkujące ciemny kolor włosów i skóry. Im więcej melaniny, tym ciemniejsze są włosy. Światło lasera jest pochłaniane właśnie przez melaninę, powoduje jej rozpad i przez to zniszczenie mieszka włosowego (czyli miejsca skąd włos wyrasta). Włoski niewidoczne (ukryte pod powierzchnią skóry) „spalają się”, a te ponad powierzchnią skóry po prostu wypadają.

Zobacz też: Depilacja laserowa w praktyce

Depilacja laserowa... dla każdego?

Istnieje szereg przeciwwskazań do depilacji laserowej. Począwszy od chorób układu nerwowego (takich jak np. padaczka) poprzez przyjmowanie leków uczulających na światło (czyli powodujących zwiększoną wrażliwość organizmu, np. niektórych antybiotyków) aż do... opalenizny. Spowodowane jest to faktem, że opalona skóra (lub skóra osób o ciemnej karnacji) zawiera bardzo dużo melaniny, czyli przyciąga bardzo dużo promieni lasera. Nie znaczy to, że cała skóra się „spali” pod wpływem światła, ale że depilacja będzie mało efektywna. Melanina ze skóry będzie „pochłaniać” dawkę lasera przeznaczoną dla melaniny z włosków. Na szczęście nowe aparaty do depilacji laserowej przygotowane są też na taką ewentualność. Potrafią wytworzyć światło o odpowiednich parametrach i dzięki temu skutecznie działać także na ciemnej skórze. Jednak lekarze podkreślają – im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włoski, tym lepiej.

100% skuteczności depilacji laserem?

Niestety statystyki nie są tak łaskawe. Laser działa ze skutecznością około 90%. Jest to uwarunkowane szeregiem czynników związanych przede wszystkich z obecnością melaniny – włoski  jasne lub siwe mogą nie zostać usunięte z powodu braku tego barwnika. Często jednak nawet bardzo jasne włoski mają dużo melaniny w cebulkach, zatem one też mogą zostać zniszczone. Swoje „trzy grosze” ma też do dodania gospodarka hormonalna. W ciągu całego życia zmienia się poziom hormonów, także tych stymulujących wzrost włosków i powodujących wyrastanie nowych. Laser niszczy tylko te mieszki włosowe, które już istnieją, a nie te, które potencjalnie mogą powstać pod wpływem hormonów lub leków. Dlatego miejsce „potraktowane” niegdyś laserem może pewnego dnia zaskoczyć kilkoma nowymi włoskami.

Zobacz też: Pozbądź się bólu w trakcie depilacji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)