Labioplastyka – korekta warg sromowych

Co robić, jeśli wargi sromowe są o wiele za duże lub za długie? Jeśli utrudniają kontakty seksualne lub uprawianie sportów? Gdzie można uzyskać pomoc? Jakie zabiegi pomogą raz na zawsze pozbyć się wady? Specjaliści polecają labioplastykę – zabieg polegający na modelowaniu warg sromowych.
/ 16.08.2013 08:31

Intymny problem, który uprzykrza życie

Mówiąc o kompleksach, kobiety wymieniają najczęściej: za duży nos, za grube uda, brzuch czy pośladki. Rzadko przyznają się do tego, że „tam na dole” ich anatomia odbiega od normy.

Każda kobieta różni się pod względem wyglądu miejsc intymnych, a co za tym idzie, „idealny obraz” tych miejsc po prostu nie istnieje. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy wargi sromowe są na tyle duże, że utrudniają lub uniemożliwiają współżycie, pływanie, jazdę na rowerze. Takie kobiety krępują publiczne miejsca, takie jak basen czy plaża, gdzie trzeba pokazać się w stroju kąpielowym. Bywa, że czują się nieatrakcyjne, odsuwają się od partnera w obawie przed jakimikolwiek uwagami na temat swojej budowy, unikają seksu. Zdarza się też, że przerost warg sromowych skutkuje przykrymi podrażnieniami i otarciami newralgicznych miejsc, co jest odczuwane dosłownie przy każdym kroku…

Dlaczego ja?

Nie ma jednej zasadniczej odpowiedzi, dlaczego wargi sromowe miewają nieprawidłowe kształty. Ich deformacja może być wynikiem np. przebytego naturalnego porodu. Z kolei ich przerost (czyli tzw. hipertrofia) jest najczęściej spowodowany genetyką lub nadmiernym przybraniem wagi w krótkim czasie.

W odwrotnej sytuacji (szybka utrata masy ciała) niekiedy mamy do czynienia z zanikiem warg sromowych (tzw. atrofią). Atrofia pojawia się również w wyniku naturalnych procesów starzenia się, czyli zaniku tkanki tłuszczowej w okolicach intymnych. Są i panie z dysproporcjami lub asymetrią, np. prawa warga sromowa jest cząstkowa, podczas gdy lewa – przerośnięta.

– Każdy z wymienionych przypadków wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na kobiecą psychikę. Może być przyczyną frustrujących kompleksów, braku samoakceptacji, wstydu przed partnerem, a nawet przed wizytą kontrolną u lekarza ginekologa – mówi dr Zbigniew Plewa, specjalista chirurg, lekarz medycyny estetycznej z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody.

Jeśli nieprawidłowy kształt warg sromowych utrudnia Ci normalne funkcjonowanie na co dzień, zapoznaj się z rozwiązaniami, jakie oferuje nowoczesna ginekologia estetyczna.

Labioplastyka – na czym to polega?

W przypadku przerośniętych lub zdeformowanych warg sromowych jedyną skuteczną obecnie metodą ich modelowania jest labioplastyka. Zabieg wykonywany jest chirurgicznie, w znieczuleniu miejscowym. Najogólniej mówiąc polega na wycięciu i wymodelowaniu nadmiaru tkanek warg sromowych, które „wylewają się” spod obcisłej bielizny. Czas trwania labioplastyki to około 40-60 minut. 

– Pacjentka po zabiegu pozostaje pod naszą obserwacją jeszcze godzinę lub półtorej. Potem mamy kontrolną zmianę opatrunku. Jeśli wszystko jest w porządku, już tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu. Zatem łączny czas wizyty w klinice to mniej więcej trzy godziny – tłumaczy dr Zbigniew Plewa.

Wiele kobiet obawia się, że interwencja chirurgiczna naruszy cienkie struktury czuciowe i po zabiegu nie będą mogły w pełni odczuwać satysfakcji ze współżycia. Niepotrzebnie. Cięcia przeprowadzane są zawsze w najbezpieczniejszym miejscu, z dala od struktur czuciowych. Korekta skutkuje też bardzo małymi bliznami.

Zobacz też: Labioplastyka, czyli jak poprawić wygląd warg sromowych?

Jak się przygotować, czyli przed zabiegiem i po nim

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do poddania się labioplastyce są: ciąża, leczenie typu chemioterapia, choroby układowe tkanki łącznej mogące upośledzać gojenie się ran, miesiączka.

Przed zabiegiem trzeba odbyć wizytę konsultacyjną, wykonać podstawowe badania, odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi oraz poddać się depilacji miejsc intymnych. A potem… już tylko uzbroić się w cierpliwość. Lekarz zdejmie szwy po siedmiu dniach od zabiegu, ale pełny powrót do aktywności sportowej i seksualnej będzie możliwy dopiero po 3-4 tygodniach.

Dodatkowo, podczas pierwszych dni rekonwalescencji, pacjentka może odczuwać lekkie dolegliwości bólowe, dyskomfort i pieczenie.

W tym czasie należy zachować umiarkowany styl życia: unikać współżycia, wielogodzinnej podroży samochodem, długiego siedzenia na krześle. Jeśli jednak zdarzy się tak, że trzeba siedzieć, warto zaopatrzyć się w nadmuchiwane koło przeznaczone dla kobiet w połogu. Ponadto zalecany jest częsty prysznic i korzystanie z delikatnych mydeł do higieny intymnej o właściwościach dezynfekcyjnych po każdym skorzystaniu z toalety. Dobrze jest nosić wkładki higieniczne chroniące wrażliwe miejsce przed otarciami.

Czy to konieczne?

Zdaniem dr. Zbigniewa Plewy, wskazania do labioblastyki są dwojakie: estetyczne i medyczne. Wskazania estetyczne dotyczą się przede wszystkim młodych kobiet, którym wystające wargi sromowe sprawiają duży dyskomfort i/lub uniemożliwiają np. jazdę konno, na rowerze, tańczenie.

W przypadku starszych kobiet częściej mówimy o wskazaniach medycznych. Dlaczego? Wieloletni przerost warg sromowych, a co za tym idzie wieloletnie ocieranie, podrażnianie i spowodowane tym uszkodzenia miejsc intymnych, mogą prowadzić do leukoplakii – zmiany przedrakowej w obrębie narządów rozrodczych, a nawet do raka sromu.

Kiedy pacjentka przychodzi na wizytę kontrolną, obserwuję wzrost jej pewności siebie. Czasem dostaję maila z podziękowaniami, że jej życie się zmieniło. To miłe, ale najważniejsze, że jest zdrowa i może się cieszyć trwałymi efektami zabiegumówi doktor.

Zobacz też: Plastyka piersi – wywiad z chirurgiem plastykiem

Źródło: materiały prasowe Media Kobiet/mn