Labioplastyka, czyli jak poprawić wygląd warg sromowych?

Labioplastyka, czyli jak poprawić wygląd warg sromowych?

Przerośnięte, zniekształcone lub niesymetryczne wargi sromowe są najczęściej skutkiem porodów, rzadziej wadą wrodzoną. Rodzi to wiele kłopotów w życiu codziennym - podrażnienie okolic intymnych podczas jazdy na rowerze czy niemiłe doznania w czasie seksu. Pomocna może być wówczas labioplastyka.
/ 18.10.2010 18:19
Labioplastyka, czyli jak poprawić wygląd warg sromowych?

Labioplastyka to nowoczesna metoda korekcji warg sromowych - zarówno większych jak i mniejszych. 

Wyróżnia się 3 rodzaje zabiegów:

  • labioplastyka warg sromowych mniejszych – jej głównym celem jest zmniejszenie przerośniętych warg sromowych mniejszych, nadanie im odpowiedniego wyglądu oraz usunięcie wszelkich asymetrii. Odbywa się to poprzez zredukowanie lub zmianę kształtu błony śluzowej w rejonie wejścia do pochwy. Celem procedury chirurgicznej jest znaczna redukcja lub zmiana kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy (warg sromowych). W zależności od przeciwwskazań zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, sedacji (obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości lub znieczuleniu ogólnym). W zależności od doświadczenia i umiejętności lekarza zabieg trwa od około 20 do 45 minut. Do szycia używa się nici wchłanianych.
  • labioplastyka warg sromowych większych z powodu przerostu (hipertrofii) – główną przyczyną przerostu warg sromowych jest otyłość. Jednak problem ten dotyka także szczupłych kobiet z uwarunkowanym genetycznie problemem miejscowego odkładania tłuszczu w rejonach intymnych. Celem zabiegu jest zmniejszenie warg sromowych poprzez usunięcie/odessanie nadmiaru tłuszczu. rzyczyną hipertrofii może być nadmierny przyrost masy ciała lub uwarunkowania genetyczne. Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ale możliwe jest także znieczulenie ogólne. Czas zabiegu, podobnie jak w labioplastyce, wynosi pomiędzy 20 a 45 minut. Szycie odbywa się nićmi wchłanialnymi.
  • labioplastyka warg sromowych większych z powodu zaniku (atrofii) – do głównych przyczyn tego defektu zalicza się niską masę ciała (ewentualnie szybkie chudnięcie) oraz zmniejszenie napięcia skóry będące wynikiem starości. Zabieg polega na przeniesieniu tkanki tłuszczowej pobranej z podbrzusza do warg sromowych. Inną metodą jest nastrzyknięcie okolicy łonowej kwasem hialuronowym. Zabieg trwa około 15-20 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Tutaj także używa się nici wchłanialnych.

Podczas jednego zabiegu można wykonać labioplastykę połączoną z waginoplastyką (plastyką pochwy). Zabiegi te wykonywane są przez ginekologów, kosmetoginekologów lub chirurgów plastycznych.

Zobacz też: Powiększenie punktu G

Sprężystość i jędrność okolic intymnych ulega obniżeniu z wiekiem. Wówczas również warto pomyśleć o labioplastyce.

Przygotowanie do zabiegu

Przed każdego rodzaju labioplastyką niezbędna jest wizyta konsultacyjna, na której zostają omówione wszelkie wątpliwości związane z zabiegiem. Konieczne jest także wykonanie podstawowych badań krwi (morfologia, koagulogram), badanie moczu, czasami także EKG. Bezpośrednio na kilka godzin przed zabiegiem niewskazane jest spożywanie jakichkolwiek pokarmów oraz napojów. Pacjentka może wrócić jeszcze tego samego dnia do domu. Po tygodniu wymagana jest wizyta kontrolna. Obrzęk i bolesność ustępują po około 10-14 dniach od zabiegu.

Odbywanie stosunków seksualnych jest niewskazane do miesiąca po labioplastyce warg większych, a w przypadku plastyki warg mniejszych nawet do 2 miesięcy.

Zobacz też: ABC chirurgii plastycznej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/05.11.2015 00:56
Czytałam już wiele pozytywnych opinii na temat dr Olender i w końcu zdecydowałam się wybrać. Po wizycie konsultacyjnej, jestem bardzo zadowolona. Podejście do pacjenta, na wielki plus. Klinika bardzo ładna, nowoczesna. Ze spokojem wybiorę się tam na zabieg, wiem, że dr Olender można zaufać.
/04.09.2015 01:17
Zdecydowanie nie jest to straszny zabieg, oczywiście, o ile zdecyduje się na dobrego chirurga. U mnie był to strzał w dziesiątkę, bo postawiłam na klinikę dr Anny Olender niedaleko Katowic, konkretnie w Żarkach. Naprawdę warto, bo poza tym, że można pozbyć się kompleksów, co dodaje pewności siebie, to życie erotyczne też zyskuje! :)
/16.07.2015 19:25
ja mialam z natury bardzo niesymetryczne wargi sromowe, roznica była ogromna i czulam się niekomfortowo pod względem fizycznym jak i psychicznym, suma sumarum trafilam do doktora Latkowskiego który wykonal zabieg labioplatyki i to zmienilo może Zycie erotyczne i jestem pewniejsza siebie – warto!
POKAŻ KOMENTARZE (1)