POLECAMY

Kwias hialuronowy: czy wielkość cząsteczek ma znaczenie?

Najpopularniejszą, znaną większości z nas formą kwasu hialuronowego są stosowane w gabinetach medycyny estetycznej iniekcje (ostrzykiwania) mające miejscowo wygładzić owal twarzy i spłycić zmarszczki.
Kwias hialuronowy: czy wielkość cząsteczek ma znaczenie?

Jego doustna forma, stosowana od dość dawna w leczeniu, zdobywa coraz szersze grono wielbicieli wśród osób, które chciałyby przedłużyć młodość, zadbać o jędrność i kondycję skóry, ale nie są zdecydowane na zabiegi w salonie lub też chciałyby przedłużyć efekty ich działania. 

Po co nam ten wielki kwas?

Kwas hialuronowy (HA) należy do grupy glikozaminoglikanów, czyli związków cukrowo-białkowych. Występuje naturalnie w skórze właściwej i naskórku, ale i na przykład w stawach. Jednak wraz z wiekiem, pod wpływem promieniowania UV, a także przez działanie wolnych rodników oraz enzymów obecnych w ogniskach zapalnych w organizmie jego wielkocząsteczkowa forma ustępuje miejsca skróconym łańcuchom zwanym kwasem małocząsteczkowym. To dlatego większość skaleczeń z pierwszego roku życia nie zostawia śladów na skórze, która u niemowląt goi się bez blizn. HA przemieszcza się wraz z upływem czasu w głąb skóry właściwej, co sprawia, że nasz naskórek staje się coraz cieńszy i zmniejszają się zdolności regeneracyjne naszej skóry.

Polecamy: Ciekawostki - pielęgnacja skóry.

Ponieważ kwas hialuronowy występuje zarówno w skórze właściwej i naskórku – jego obecność jest tak silnie powiązana z nawilżeniem skóry i z utrzymywaniem w niej wody. Poprzez wiązanie się z fosfolipidami ma wpływ na właściwości mechaniczne skóry (gojenie się mikrourazów, a nawet ran po oparzeniach). Duże cząsteczki kwasu hialuronowego znajdują się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz komórki i są wchłaniane do komórek wrażliwych na obecność HA z przestrzeni międzykomórkowej w całości.

Ponieważ HA odpowiada za nawilżenie naszego organizmu i podziały komórkowe, umożliwia przemieszczanie się komórek i zapewnia ich dobre odżywienie, jest więc człowiekowi niezbędny. Wolny kwas hialuronowy w przestrzeniach międzykomórkowych powiększa syntezę kwasu hialuronowego w komórkach. Wielkocząsteczkowa jego forma działa przeciwzapalne i hamuje obumieranie komórek, ale ponieważ jego ilość w organizmie maleje wraz z upływem czasu, dlatego dostarczanie HA w postaci suplementu diety jest jak najbardziej uzasadnione.

Działania niepożądane

Oddając rację, że korzystny wpływ HA na stan nawilżenia skóry, również w jego małocząsteczkowej formie, został potwierdzony, decydując się na jego aplikowanie organizmowi, należy jednak wziąć pod uwagę możliwość pewnych działań niepożądanych. Po pierwsze, małocząsteczkowy kwas hialuronowy przenika w 30% przez komórki przewodu pokarmowego w całości. Krążąc po organizmie może współzawodniczyć z wielkocząsteczkowym kwasem hialuronowym obecnym w organizmie o receptory komórkowe, a także hamować prawidłowy rozwój tkanek. Małocząsteczkowy HA nasila śmierć komórek organizmu ludzkiego (tzw. apoptozę). Dodatkowo może on nasilać procesy zapalne, stymulować nadmierną angiogenezę, jeden z procesów prowadzących do powstania nowych naczyń krwionośnych, w którym naczynia krwionośne powstają na bazie już istniejących (wyścielonych śródbłonkiem), poprzez ich rozgałęzianie i wydłużanie. 

Polecamy: Jak ukryć zmarszczki.

Preparaty

Niektóre dostępne na rynku preparaty mogą zawierać małocząsteczkowy kwas hialuronowy, co wydaje się być swoistym absurdem, ponieważ tej formy kwasu wraz z wiekiem mamy coraz więcej i co gorsza, może on negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia przez uszkadzanie komórek i prowokowanie stanów zapalnych. Ważne jest również, w jaki sposób pozyskiwany jest kwas hialuronowy dla celów suplementacji. Ważne, aby nie zawierał domieszek białek, szczególnie w dobie coraz częstszych alergii, co może mieć miejsce, kiedy jest pozyskiwany np. z kogucich grzebieni. Produkt pochodzący z fermentacji mikrobiologicznej, pozbawiony domieszek białek pochodzących z organizmów zwierzęcych, wydaje się być zatem najlepszym wyborem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)