Kwasem w twarz, czyli peeling chemiczny

Może trudno w to uwierzyć, ale migdały, morele, wiśnie i jabłka nie są tylko źródłem cennych witamin. Kwasy występujące w tych zdrowych przekąskach są bowiem składnikiem peelingów chemicznych, które powodują kontrolowane oparzenia skóry. A wszystko to w trosce o naszą urodę.
/ 27.02.2013 09:00

Zastosowanie peelingów chemicznych

Efekt oparzenia skóry daje także kwas glikolowy, naturalnie występujący w trzcinie cukrowej. Dzięki niemu usuniemy wszystkie zmarszczki oraz zmniejszymy widoczność zmian barwnikowych: plam starczych, piegów i ciemnych plam (melasmy). Do tego celu są używane także inne kwasy: pirogronowy i migdałowy (tzw. kwasy AHA), które w naturze występują właśnie w owocach sezonowych. Peeling chemiczny zmniejsza także widoczność blizn, powstałych wskutek np. trądziku, a także rozstępów. Są to zmiany bardziej „zakorzenione” w naszej skórze, dlatego w celu ich usunięcia stosuje się kwas trójchlorooctowy (TCA), kwas salicylowy lub mlekowy.

Osoby o jasnej karnacji skóry są lepszymi kandydatami do peelingów chemicznych. W przypadku osób z ciemną karnacją istnieje ryzyko wystąpienie nierównego kolorytu skóry po wykonaniu zabiegu.

Przed zabiegiem

Podczas konsultacji lekarz decyduje o doborze odpowiedniego kwasu i jego stężeniu. Wszystko zależy od kondycji skóry pacjenta i jego oczekiwań. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o swoich alergiach skórnych, przebytych chorobach i przyjmowanych lekach.

Polecamy: Ultradźwiękowy peeling kawitacyjny – co to takiego?

Jak wygląda peeling chemiczny?

Podczas zabiegu lekarz nakłada na skórę zmieszane związki chemiczne o odpowiednim stężeniu. Substancje te przenikają w głąb skóry i powodują kontrolowane poparzenia. W ich wyniku dochodzi do przebudowy włókien kolagenowych i elastyny, a w konsekwencji do budowy nowego i zdrowego naskórka.

Podczas peelingu chemicznego może pojawić się uczucie pieczenia, które trwa około 10 minut. Aby zmniejszyć dyskomfort związany z tym uczuciem, lekarz może zastosować chłodzące okłady lub włączyć nawiew.

Po zabiegu

Po zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona. Objawy te znikają po ok. 3-7 dniach. Średniej głębokości i głębokie peelingi mogą spowodować obrzęk oraz pęcherze, które po ok. 10 dniach zamieniają się w strupy i odklejają się.

Po peelingu skóra jest bardziej wrażliwa na oddziaływanie słońca, dlatego  należy ją chronić kremami z wysokimi filtrami UV. Słońca należy unikać przez kilka miesięcy po wykonaniu peelingu, ponieważ promienie UV osłabiają efekty zabiegu. Dlatego peeling chemiczny najlepiej wykonać zimą.

Powikłania

Niektóre typy skóry są bardziej narażone na okresowe lub stałe zmiany koloru po peelingu. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne. U osoby, która przechodziła opryszczkę, istnieje niewielkie ryzyko jej reaktywacji. Po peelingu istnieje także niewielkie ryzyko powstawania blizn, dlatego odradza się go osobom mającym skłonność do powstawania bliznowców.

Zobacz także: Jak zwalczyć przebarwienia?