POLECAMY

Kwas hialurowy

Preparaty kwasu hialuronowego zrobiły zawrotną karierę w ciągu ostatnich lat w dermatologii estetycznej. Dlaczego? Skąd często większe zainteresowanie pacjentek tą substancją , a nie np. równie słynnym Botoxem ?
Kwas hialurowy


Otóż starzenie organizmu , w tym skóry, definiowane jest na różny sposób, np. jako zmniejszanie zdolności adaptacyjnych czy jako pojawienie oznak starzenia.
Jest to proces naturalny i nieunikniony.  Dawniej utarło się uważać zmarszczki za pierwszy i najważniejszy objaw starzenia się skóry. Dopiero stosunkowo niedawno „odkryto”, że starzenie powoduje zmianę objętości twarz. Tkanka podskórna , w której znajdują się tzw. zraziki tłuszczowe , z czasem zsuwa się grawitacyjnie ku dołowi, nadając twarzy tzw. południkowy wygląd. Piękny owal młodej twarzy zanika, zarysowuje się tzw. drugi podbródek, pojawiają się , u niektórych osób tzw. chomiki.  Rysy twarzy, ogólnie mówiąc, ulegają wyostrzeniu- policzki stają się stopniowo coraz bardziej zapadnięte, pogłębia się tzw. dolina łez. Wargi , niegdyś pełne i ponętne stają się węższe i tracą naturalny różowy koloryt.

Różne czynniki mają wpływ na proces starzenia : genetyczne, photoaging , dieta, palenie tytoniu, tryb życia i in.  Osoby obdarzone mocnymi kośćmi policzkowymi- tzw. typ słowiański – często dłużej wyglądają młodo, gdyż rysy twarzy „nie opadają” tak szybko. Każdy z nas spotkał na pewno w otoczeniu osobę, która gwałtownie schudła i niestety jednocześnie postarzała się, gdyż nastąpił zanik tkanki podskórnej. Początkowo, w wieku XX, najpowszechniej wykorzystywaną substancją do wypełnień była autologiczna tkanka tłuszczowa. Obecnie tzw. wypełniaczy jest więcej.

Kwas hialuronowy to naturalna substancja zrębowa skóry, która chłonie wodę jak gąbka. Czyli odpowiada za utrzymanie objętości skóry  i jej odpowiednie nawilżenie.

Jakie proste wydaje się teraz zadanie lekarza dermatologa- dodać do skóry , to czego jej najbardziej brakuje , czyli podać … kwas hialuronowy. I tak się faktycznie dzieje. Przychodzą pacjenci , często niezorientowani i pytają , czy np. można podać im Botox w fałdy nosowo- policzkowe i po konsultacji z lekarzem ,  już wiedzą ,że owszem wypełnimy fałdy nosowo- policzkowe, ale nie Botoxem , tylko właśnie kwasem hialuronowym. Oczywiście coraz więcej pacjentek jest oczytanych i wiedzą , że Botox służy głównie do odmładzania górnej części twarzy : czoło i kurze łapki ( często  także  w połączeniu z wypełnieniem kwasem hialuronowym lub mezoterapią z preparatami kwasu hialuronowego ) . Natomiast kwas hialuronowy daje najlepsze efekty do odmładzania w tzw.  dolnej części twarzy : tzn. wypełnianie w/w fałdów , doliny łez, wolumetria policzków, remodeling podbródka , owalu twarzy. Niezwykle istotne jest również leczenie warg za pomocą kwasu, przywracają im odpowiednie wypełnienie i nawilżenie.

Kwas hialuronowy, stosowany w zabiegach rewitalizujących i odmładzających , charakteryzuje się następującymi zaletami : nie jest pochodzenia zwierzęcego, nie wymaga wykonywania testów skórnych ( jego cząsteczki nie są traktowane przez organizm jako ciała obce), ulega stopniowemu – całkowitemu rozkładowi przez hialuronidazę ( enzym obecny u każdego człowieka ). Niezwykle ważnym i spektakularnym efektem wypełniaczy typu w/w kwas jest natychmiastowy efekt po zabiegu. Lekarz przeprowadzający zabieg i pacjent od razu widzą i oceniają efekt, który jeszcze przez kilka dni po zabiegu narasta ( kwas chłonie wodę i warto przypomnieć pacjentce o prawidłowej podaży płynów- min. 2 l wody mineralnej na dobę ). Podawanie kwasu hialuronowego wymaga od lekarza umiejętności niemalże artystycznych, gdyż modelowanie twarzy to duża odpowiedzialność i  zawsze dążymy do   uzyskania najlepszego rezultatu. Niejednokrotnie , gdy pacjentka jest np. po 50- tym roku życia i dotychczas nie wykonywała zabiegów typu wypełnienia , informujemy , że dla dobrego efektu należałoby podać 2 lub 3 ampułki preparatu, co oczywiście wiąże się z większym kosztem zabiegu, ale jak ktoś kiedyś powiedział – nie da się uszyć sukni balowej z metra materiału. Z drugiej strony unikamy tzw. hiperkorekcji – podania zbyt dużej ilości preparatu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu ? Przede wszystkim nie przeprowadza się w/w wymienionych zabiegów u kobiet ciężarnych, matek karmiących, u osób z zaburzeniami odpornościowymi, ze skłonnością do podrażnień i infekcji. Przy wywiadzie opryszczkowym zlecamy profilaktycznie ew. doustne pobieranie leku Heviran
Jakie mogą być powikłania po zabiegu ? Bezpośrednio po podaniu kwasu może pojawić się krwiaczek ( na 3 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować doustnych środków przeciwbólowych ) - zwykle ustępuje do 72h i można go zamalowywać np. korektorem. W trakcie zabiegu może pojawić się zaczerwienie i lekki obrzęk w miejscu podania- zwykle objawy te trwają do kilku godzin, rzadko utrzymują się dłużej. Sam zabieg, oprócz powiększania ust, nie jest zbyt bolesny- szczególnie po zastosowaniu miejscowych środków znieczulających np. kremu EMLA. Powikłaniem późnym może być wystąpienia ziarniniaka w miejscu podania kwasu. Dlatego też bardzo istotne jest rozmasowanie preparatu bezpośrednio po podaniu i kontakt pacjenta z lekarzem po zabiegu. Nie ma jednak zagrożenia ziarniniakiem przy stosowaniu preparatów jednofazowych.

Jakie są zalecenia pozabiegowe ? Istotne jest unikanie wahań termicznych otoczenia- po zabiegu szczególnie pierwsze 48h ( do 2 tyg)- nie chodzimy na saunę, do łaźni parowych , na solarium czy do komór zimna. Unikamy dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C
oraz nie opalamy się.


Jak długo utrzymują się efekty działania kwasu hialuronowego ? To zależy od wielu czynników; miejsce ostrzykiwania, cechy indywidualne pacjenta, aktywność , częste korzystanie z solarium i sauny może mocno skrócić efekty, oczywiście duży wpływ ma preparat i sposób ostrzyknięcia. Generalnie przyjmuje sie okres od kilku miesięcy do ok. roku-półtora.
   
Czy są granice wiekowe stosowania w/w kwasu ? Oczywiście gro pacjentów leczonych kwasem , to osoby z widocznymi oznakami starzenia się skóry, ale już nawet osoby młode po 20-tym r. ż., które chcą okazjonalnie lepiej wyglądać(  np. ślub sylwester) – mogą mieć wykonaną mezoterapię kwasem – w celu poprawienia jędrności , elastyczności i dodania blasku skórze. Czasami spotyka się stosunkowo młode osoby , z wyraźnymi bruzdami w fałdach nosowo- policzkowych, co nadaje twarzy smutny, ponury wyraz i tutaj widać diametralną poprawę po podaniu  wypełniacza .Górnych granic wiekowych nie ma, ale np. pani po 60-tym roku życia, która wcześniej nie wykonywała żadnych zabiegów , nie może oczekiwać „cudu” po podaniu 1-dnej czy 2 ampułek kwasu- wówczas warto stosować wypełnienia jako uzupełnienie zabiegów chirurgii plastycznej.
   
Częstym pytaniem zadawanym przez pacjentów, szczególnie przed pierwszym zabiegiem jest to, czy po zaprzestaniu działania leku ,  skóra nie będzie wyglądała gorzej , niż przed zabiegiem. Otóż nie ma takiej możliwości , ponieważ po wykonaniu wypełnienia, zmarszczki są jak gdyby urlopowane, w związku z cym nie ulegają przez ten czas pogłębieniu, a nawet według badań ulegają częściowemu spłyceniu.
   
Dobre efekty daje łączenie kwasu hialuronowego z gliceryną – w mezoterapii oraz zabiegi skojarzone, np. peeling z mezoterapią  z kwasem hialuronowym w połączeniu z Vit. C. Ostatnio również wprowadzono zabiegi mezoterapii, gdzie do ampułki z bombą witaminową dodany jest kwas hialuronowy i można dołączyć do tego Botox i osiągnąć rewitalizację trudnego terapeutycznie obszaru szyi i dekoltu.
   
Reasumując kwas hialuronowy to złoty środek w rękach specjalisty dermatologii estetycznej, dający duże możliwości w leczeniu starzenia się skóry.

Zapraszam na zabiegi kwasem hialuronowym do Specjalistycznego Gabinetu Dermatologii Leczniczej i Estetycznej, Agnieszka Czernecka , w Opolu , przy ul. Sosnkowskiego 4 A/ 16
www.dermatolog.biz
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)