Które zabiegi można zrobić latem?

Radzi Elżbieta Gołębka, dermatolog.
/ 09.07.2007 11:46
Radzi Elżbieta Gołębka, dermatolog.

Depilacja laserowa.
Generalnie może być wykonana latem, ale nie na mocno opalonej skórze (wtedy efekty są mizerne). Doradzałabym też ostrożność w przypadku skóry skłonnej do przebarwień (może się zdarzyć, że pozostaną przebarwienia lub plamki naczyniowe powstałe w wyniku urazu impulsem lasera).

Laserowe usuwanie drobnych zmian na skórze (np. włókniaków). Nie ma tu przeciwwskazań. To drobny zabieg, ale po laserze CO2 przez kilka dni pozostaje na skórze strupek. Aby nie zostawił śladów, smaruj się preparatem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. W żadnym wypadku (nie tylko latem) nie wolno odparowywać laserem znamion (zawsze trzeba pobrać wycinek do badania histopatologicznego)!

Ostrzyknięcia, wypełniacze, botoks – wszystko jest dozwolone. Jeśli chcesz zrobić taki zabieg jeszcze przed urlopem w tropikalnym kraju, polecamy zgłosić się do lekarza minimum siedem dni przed wyjazdem. Po zabiegu nie powinno się też korzystać z solarium i sauny.

Fotoodmładzanie można wykonywać latem, ale nie przy każdym typie cery. Odradzam je osobom z tendencją do przebarwień i silnymi zmianami naczyniowymi.

Mikrodermabrazję można zrobić w miesiącach letnich. Nie jest to zabieg inwazyjny i nie powinien doprowadzać do silnych podrażnień naskórka (jeśli tak się stało, oznacza to, że został niewłaściwie wykonany).

Peelingi
są różne. Głębokie, mocno złuszczające nie są polecane latem. Ale lżejsze (np. peeling migdałowy) mogą być z powodzeniem wykonywane przez cały rok. Jedynie przy skłonności do silnych przebarwień warto odłożyć ten zabieg na trochę chłodniejszą porę roku. Po każdym peelingu obowiązuje bezwzględna ochrona przed słońcem.

Elżbieta Gołębka, dermatolog