POLECAMY

Które zabiegi medycyny estetycznej są ekologiczne?

Od lat trwa moda na to, co zdrowe i naturalne. Także w medycynie estetycznej możemy wyróżnić zabiegi, które są ekologiczne, a przez to bardziej delikatne i bezpieczniejsze od innych. Czym są zabiegi ekologiczne i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

zabieg

fot. Fotolia

Zabiegi ekologiczne to te, w których staramy się bazować na własnym potencjale naprawczym organizmu. Wykorzystując wiedzę o działaniu organizmu oraz o jego reakcjach na poszczególne bodźce, zabiegi te uruchamiają mechanizmy, które powodują zagęszczanie, ujędrnianie i odmładzanie skóry.

Jakie zabiegi można nazwać ekologicznymi?

– Sztandarowym zabiegiem będzie tu wykorzystanie osocza bogatopłytkowego, podczas którego wykorzystujemy wyłącznie materiał pacjenta – mówi dr Katarzyna Kwarecka-Zając z Kliniki Kwarecka w Warszawie.

Pobrana podczas zabiegu krew jest odwirowywana tak, żeby ją zagęścić i uzyskać osocze, w którym znajdują się płytki krwi zawierające czynniki wzrostu. Koncentrat ten, wstrzyknięty w wybrane miejsce, staje się informacją dla organizmu, że jest tam rana, którą trzeba zagoić (jest tam duża kumulacja płytek krwi). Bodziec ten powoduje rozpoczęcie procesu naprawczego, w rezultacie którego dochodzi do gojenia, zagęszczania skóry w bardzo delikatny i naturalny sposób. Ta odpowiedź organizmu może trwać nawet przez pół roku.

Naturalnym działaniem jest też używanie zimnych laserów, światłoterapii i światła LED.

–W zależności od tego, po jaką długość fal sięgniemy oraz jakiego koloru światło, będzie ono w różny sposób stymulować i oddziaływać na skórę. Może to być działanie bardziej przeciwbakteryjnie albo regenerujące i stymulujące do odnowy kolagenu. To też jest bardzo delikatne i niegroźne narzędzie, które w żaden sposób zaszkodzić nie może – dodaje dr Kwarecka.

Podczas tego rodzaju zabiegów nie  podaje się żadnej obcej substancji, niczego, co w przyszłości może okazać się nie do końca tak idealne niż w momencie, w którym to aplikowaliśmy. Wykorzystywane obecnie w medycynie estetycznej preparaty oczywiście są sprawdzane, przechodzą odpowiednie testy i badania, ale długofalowo nie mamy stuprocentowej pewności czy z czasem nie powstanie ryzyko powikłań.

Do zabiegów z tej rodziny można zaliczyć również te z wykorzystaniem na początku dermarollerów, a teraz urządzenia dermapen, które poprzez bardzo gęste nakłuwanie skóry (nie musimy używać nawet żadnych preparatów) poprawiają jej napięcie i strukturę. Dzieje się tak poprzez sam fakt silnego uszkodzenia mechanicznego skóry, które uruchamia procesy naprawcze.

Peelingi i kwasy owocowe też będą miały takie działanie. Podczas tych zabiegów warstwa wierzchnia skóry zostaje złuszczona, co przyśpiesza regenerację naskórka.

Zobacz też: 5 zabiegów dla urody, które powinnaś wykonać przed latem!

Jakie są najważniejsze zalety zabiegów ekologicznych?

Przede wszystkim nie można tymi zabiegami w żaden sposób zaszkodzić ani spowodować żadnej hiperkorekcji. Uzyskiwane efekty są delikatne i naturalne.

– Oczywiście nie będą one takie same, jak po chirurgii plastycznej czy bardziej agresywnych procedurach z zakresu medycyny estetycznej (wypełniaczach, toksynie botulinowej). Tam te efekty będą bardziej spektakularne i pojawią się szybciej. W przypadku zabiegów ekologicznych rezultaty pojawiają się stopniowo i delikatnie, ale są bezpieczniejsze. Obecnie wiele pacjentek poszukuje właśnie takich zabiegów, które w żaden sposób nie ingerują w ich rysy – kontynuuje dr Katarzyna Kwarecka.

Zabiegi ekologiczne najlepsze efekty dają u kobiet w średnim wieku, ponieważ są to idealne metody do spowalniania zegara biologicznego w skórze. Dzięki stosowaniu ich od ok. 30. roku życia możemy utrzymać stan skóry w bardzo dobrej kondycji przez wiele lat i nie musieć tak szybko sięgać po bardziej agresywne metody.

Zobacz też: 4 najlepsze zabiegi medycyny estetycznej - ceny!

Źródło: materiały prasowe Com and media/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)