POLECAMY

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Dowiedz się, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Przeczytaj, w jaki sposób weryfikować kompetencje i uprawnienia personelu klinik estetycznych.

fot. Fotolia

Zainteresowanie możliwościami, jakie oferuje medycyna estetyczna stale rośnie. Podczas gdy jej entuzjastów przybywa, wzrasta również liczba osób szkolących się na specjalistów w tej dziedzinie. Trzeba jednak pamiętać, że kilkugodzinny kurs z wybranego zabiegu medycyny estetycznej nie uczyni z nikogo specjalisty i nie zagwarantuje pełnej wiedzy i doświadczenia, których wymaga praca z pacjentem.

Dyplomy na ścianach mogą mylić

Udając się do kliniki urody, chcemy mieć pewność, że osoba wykonująca zabieg nie wyrządzi nam krzywdy. Po zobaczeniu na ścianie certyfikatów czujemy się nieco uspokojeni. Czy słusznie? Nie do końca. Dyplomy, które widzimy w gabinecie nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w umiejętnościach. Mogą to być zaświadczenia uzyskiwane na bezprawnych, niemających z medycyną wiele wspólnego szkoleniach komercyjnych, również dla osób bez wykształcenia lekarskiego. – Tego rodzaju dyplomy trafiają w ręce osób niebędących lekarzami, bez prawa do wykonywania zabiegów lekarskich i używania w tym celu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, a do takich zaliczają się m.in. preparaty toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego, stosowane do popularnych zabiegów upiększających – wyjaśnia dr Waldemar Jankowiak z Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, które wydało w tej sprawie oficjalne stanowisko.

Kto może wykonywać zabiegi lekarskie?

To, kto może wykonywać zabiegi lekarskie i jakie wymagania powinny spełniać preparaty dopuszczone do obiegu, regulują m.in.: Ustawa o zawodzie lekarza, Ustawa o działalności leczniczej oraz Prawo farmaceutyczne.

Jak zweryfikować osoby wykonujące zabiegi medycyny estetycznej?

Gdy chcemy natomiast zweryfikować to, czy osoba, do której udajemy się na wizytę, posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zabiegów, poszukajmy jej na liście osób certyfikowanych przez poważaną lekarską organizację. W Polsce działa ich co najmniej kilka. Obok PTMEiAA są to m.in. Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskie Towarzystwo Dermatologiczne – Sekcja Dermatologii Estetycznej. Każda z nich udostępnia listę lekarzy, którzy mają wiedzę i kompetencje, by wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Uniknąć niebezpieczeństwa pozwoli nam również przeprowadzenie sondy wśród znajomych. Z ich pomocą łatwiej przyjdzie nam wybrać najbezpieczniejszą z opcji.

Przeczytaj: 3 najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Dlaczego tylko lekarz może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Pamiętajmy, że zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego wiąże się z ingerencją, podaniem preparatu w ciało, co zawsze związane jest z ryzykiem. Osoba bez wykształcenia medycznego nie będzie w stanie zaoferować nam odpowiedniej opieki, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego. – Tylko lekarz może ocenić stan zdrowia pacjenta kwalifikujący lub dyskwalifikujący go do zabiegu, poinformować go o koniecznym w niektórych przypadkach dodatkowym leczeniu, zagrożeniach i możliwych działaniach niepożądanych wynikających z zastosowania preparatu. Są one bardzo rzadkie, ale mogą się zdarzyć – wyjaśnia dr Waldemar Jankowiak. – Jedynie lekarz jest również w stanie zapewnić właściwe warunki podania preparatu czy też odpowiednio zareagować chociażby na reakcję anafilaktyczną, do której może dojść u osoby uczulonej na składniki preparatu. Bez właściwej, natychmiastowej pomocy medycznej skutki mogą być nawet tragiczne dla zdrowia – ostrzega lekarz. W procesie przygotowań do zabiegu niebagatelną rolę odgrywa również wybór preparatu do iniekcji.

Wybór bezpiecznych preparatów

Jakość preparatu nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Zwróćmy uwagę na to, z oferty jakiego producenta produkt pochodzi, czy znajduje się w hermetycznie zamkniętym opakowaniu i jaka jest jego data ważności. – Ponadto należy pamiętać, że tylko co do preparatów pochodzących z autoryzowanego źródła, możemy mieć pewność, że były przechowywane w odpowiednich warunkach i ich użycie nie naraża pacjenta na ryzyko – dodaje Agnieszka Kamola z firmy NewDerm, dystrybuującej produkty na bazie kwasu hialuronowego Teosyal. Liczący się na rynku, odpowiedzialni producenci nie dystrybuują swoich produktów wśród kosmetyczek, dlatego jeśli trafimy na taką osobę i będzie ona chciała wykonać nam zabieg z użyciem preparatu toksyny botulinowej czy kwasu hialuronowego, będzie to znak, że weszła w jego posiadanie bezprawnie. Zwróćmy zatem uwagę, do kogo udajemy się na zabieg i jaki preparat proponuje nam ta osoba, by z kliniki urody wyjść w pełni zadowolonym – pięknym i zdrowym.

Polecamy: Dobry lekarz medycyny estetycznej - jak go wybrać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Na początku kozystalam u lekarzy z uslug upiekszajacych, jednak nie zawsze bylam zadowolona np. przy botoksie jedna brew byla wyżej druga niżej. Meczac sie tak przez 3 miesiące. Dodatkowe trzy wizyty u lekarza, nagrzewania laserem, podawanie nastepnej dawki , aby wyrównać. Dużo większe pieniądze, a pewności żadnej, czy z zabiegu będę zadowolona. Ostatnio kokolezanka polecila mi Panią, która wykonuje za połowę tego, co płacę u lekarza, która nie ma studiow z medycyny tylko jest pielęgniarka i ukończyła specjalne szkolenia i posiada certyfikaty, poza tym caly czas doszkala się z wszystkich nowosci jakie są w tej dziedzinie i zdecydowanie lepiej wykonywala u mnie zabiegi, słuchała mnie czego oczekuję i tak zrobila, że byłam bardzo zadowolona. Zauważyłam , że ma zdolności manualne i widzi, co i jak zrobić, aby kobieta wygladala młodziej i piekniej. Nie namawia na zużycie 1 mil , jesli nie potrzeba tylko delikatnie wyrównuje wszystkie braki Ponieważ nie stać mnie na zabiegi u lekarzy, ktorzy przesadzaja z cenami. Dla mnie to rewelacja , że mam zrobione i uzupelniane w urodzie to , co chciałam. Korzystam z zabiegów od5 lat i wygladam 10 lat młodziej, jednak podliczajac budżet i ile kosztowałoby mnie uzupelnienie w roku to nie stać mnie na to, a która kobieta zrezygnuje z zabiegów, jeśli robi to od kilku lat? Przecież te zabiegi trzeba powtarzać, jesli rozpoczęło się, to trzeba je kontynuować. Po tylu latach to już sama wiem w które miejsca i ile powinnam mieć podany preparat, a spotkałam sie, z czyms takim, ze brano odemnie 100 zlotych dodatkowo za tzw. doradzanie, ktore było obowiązkowe ,czyli tzw. KONSULTACJA. W niczym nie pomogly tłumaczenia, że ja nie pierwszy raz korzystam tłumacząc Pani, ktore jest dodpopiero po studiach i zajmuje się konsultacja jako stażysta w trakcie za nim lekarz mnie przyjmie na zabieg, chce doradzić mi, a przy okazji zarobić na mnie dodatkowo 100 zl myślę, ze po takim czasie, to ja mam większe doświadczenie i sama wiem, co chce zrobić na czym to polega itd...to tyle dziękuję
/4 lata temu
wszystko prawda!!! najlepiej takie zabiegi wykonywać u renomowanych specjalistów! tym bardziej, że przecież każdemu z nas zależy nie tylko na efekcie ale także na bezpieczeństwie :) ja zanim wybrałam Wellderm to upewniałam się i zasięgałam opinii gdzie tylko mogłam, teraz już wiem ze to super centrum i udało mi się uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. i to radzę każdemu!