POLECAMY

Jak się pozbyć krost na plecach, ramionach i dekolcie?

Masz krosty na plecach, ramionach albo dekolcie? Próbujesz z nimi walczyć zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz, ale nie widzisz dużej poprawy? Podpowiadamy, jak raz na zawsze pozbyć się uciążliwych wyprysków!
Jak się pozbyć krost na plecach, ramionach i dekolcie? fot. Fotolia

Krosty - problem niezależnie od wieku


Niedoskonałości na plecach, ramionach i dekolcie to częsta przypadłość występująca z różnym nasileniem u wielu osób. Najczęściej zmiany mają charakter drobnych grudek i krostek. Są to zmiany charakterystyczne dla młodych pacjentów, ale coraz częściej obserwujemy problemy tego typu u osób po okresie dojrzewania.

Krosty na plecach, ramionach i dekolcie - przyczyny


Podstawową przyczyną wyprysków pleców i ramion jest nadmierna praca gruczołów łojowych zlokalizowanych w tym obszarze. Czasami zmiany towarzyszą zajęciu twarzy, ale nierzadko występują jako izolowany trądzik pleców i dekoltu.

Coraz częściej pojawiają się też przypadki występowania objawów trądzikopodobnych na plecach, co wiąże się z trybem życia. Duża aktywność fizyczna, niekorzystna dieta, niewłaściwa pielęgnacja, stres to najistotniejsze przyczyny tworzenia się krostek na plecach.


Często zmianom zapalnym towarzyszą zmiany o charakterze przebarwień. Należy mocno podkreślić, że przebarwienia pozapalne pojawiające się na plecach w 99% spowodowane są mechanicznym urazem polegającym przede wszystkim na drapaniu. Nierzadko przebarwienia przeważają w obrazie klinicznym. Schorzenie takie określamy acne excorie czyli trądzik z wydrapania. Rozdrapywanie drobnych nierówności skóry jest częstym nałogiem, służącym zredukowaniu napięcia podobnie, jak zapalenie papierosa. Leczenie tych przypadków polega na wspomaganiu działań dermatologicznych wskazywaniem pacjentce innych, zastępczych metod zmniejszania napięcia nerwowego takich jak ćwiczenia oddechowe czy aktywność fizyczna.

Jak leczyć krosty na ramionach, plecach i dekolcie?


Leczenie dermatologiczne polega na zastosowaniu zewnętrznie preparatów zawierających antybiotyk: erytromycynę lub klindamycynę oraz retinoidy lub nadtlenek benzoilu. Chętnie stosowane są preparaty łączone zmniejszające częstotliwość aplikacji. Dodatkowo zawsze należy pamiętać o nawilżaniu skóry, które równoważy suchość wywołaną lekami dermatologicznymi.

Szczególnie godne polecenia są preparaty zawierające mocznik, który oprócz intensywnego nawilżenia wspaniale skórę wygładza i złuszcza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
To nie prawda! Ten artykuł jest bez sensu.. i tylko po to żeby kupować i tak nie działające leki. Wypryski na twarzy czy plecach maja podłoże bardziej złożone np hormony czy problem jelitowe.
/2 lata temu
Krosty na plecach wyleczyłam szorując je prawie codziennie podczas kąpieli szczotką do pleców i mydłem naturalnym i nic więcej z nimi nie robiłam. Po kilku tygodniach zaschły i znikły