Zabieg kosmetyczny/fot. Fotolia

Kriopeeling, czyli ciekły azot na ratunek skórze trądzikowej

Kriopeeling stosuje się w celu niwelowania przebarwień, blizn i wszelkich nieestetycznych zmian spowodowanych trądzikiem. Kriopeeling, podobnie jak inne peelingi, polega na masażu okolic zmienionych, w wyniku którego złuszczeniu ulegają powierzchniowe warstwy skóry.
/ 24.01.2013 15:26
Zabieg kosmetyczny/fot. Fotolia

Trądzik – nie tylko u nastolatków

Powszechnie uważa się, że trądzik pospolity jest zmorą nastolatków, jednak współczesna medycyna estetyczna dowodzi, że to także problem ludzi dorosłych.

Niezależnie od wieku, trądzik pozostawia na skórze twarzy zaskórniki, wykwity grudkowo-krostkowe, a nawet nieestetyczne blizny. Jak sobie radzić ze zmianami trądzikowymi? Odpowiedzią jest leczenie przez obniżanie temperatury.

Kriopeeling a inne peelingi

Kriopeeling należy do grupy peelingów fizycznych i, wraz z peelingiem laserowym, jest sprawdzoną metodą wykorzystywaną do niwelowania przebarwień, blizn i wszelkich nieestetycznych zmian spowodowanych trądzikiem.

Kriopeeling, podobnie jak inne peelingi, polega na masażu okolic zmienionych, w wyniku którego złuszczeniu ulegają powierzchniowe warstw skóry. Takie efekty uzyskuje się przy użyciu suchego lodu, czyli ciekłego azotu, który zamraża chore tkanki.

Na czym polega zabieg kriopeelingu?

Zabieg kropieelingu polega na zamrożeniu wierzchniej warstwy skóry ciekłym azotem. Jak do tego dochodzi?

Specjalne urządzenie kieruje strumień zimnego gazu na chorobowo zmienione miejsca skóry. W ten sposób doprowadza się do odmrożenia I i II stopnia, w wyniku czego dochodzi do zniszczenia powierzchniowych warstw skóry. Zamrożone tkanki ulegają samoistnemu zniszczeniu, tj. demarkacji, następuje bowiem rozpuszczenie i oddzielenie warstw naskórka (powstaje strup). Dzieje się tak, ponieważ niska temperatura blokuje drobne naczynia tętnicze i żylne, umożliwiając oddzielenie tkanki wymrożonej.

W zależności od rodzaju skóry i objawów chorobowych skóry, natrysk zmrożonego ciekłego azotu na skórę twarzy trwa od 5 do 15 sekund.

Zabieg może być niekomfortowy, ale nie wymaga znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może pojawić się lekki obrzęk, który znika po kilku godzinach. W procesie gojenia tkanka ulega prawidłowej odbudowie i powstaje nowy naskórek.

Zobacz też: Kriolipoliza, czyli odchudzanie na zimno

Ile zabiegów należy wykonać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

Kriopeeling stosuje się w leczeniu trądziku we wszystkich jego fazach, w związku z tym powtarza się go w zależności od stopnia zaawansowania zmian.

Przy lekkich zmianach skórnych ilość zabiegów waha się od 3 do 6. Przy ciężkich zmianach, kiedy na skórze występują także blizny, pacjent/-ka może wymagać aż 10 zabiegów. W takim przypadku leczenie kriopeelingiem może trwać nawet niecały rok, ponieważ minimalny okres między zabiegami wynosi ok. 2-3 tygodni.

Prawidłowa pielęgnacja skóry po  kriopeelingu

Podobnie jak inne peelingi, kriopeeling nie ma właściwości pielęgnacyjnych, tzn. nie nawilża i nie odżywia skóry. Dlatego należy pamiętać o stosowaniu (po każdym zabiegu) odpowiednich preparatów z niezbędnymi witaminami i minerałami, które uzupełnią braki w skórze.

Niezależnie od kondycji naszej skóry i pory roku bezwzględnie należy używać  kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Zobacz też: Czym jest elektrokoagulacja?