POLECAMY

Kosmetyki do opalania – wszystko co powinnaś o nich wiedzieć

Olejki, kremy, balsamy – do wyboru, do koloru. Podstawą każdego kosmetyku do opalania jest filtr, który blokuje szkodliwe promieniowanie UV. Jak wybrać najbardziej odpowiedni i czemu nie wolno opalać się „na olej”?
Kosmetyki do opalania – wszystko co powinnaś o nich wiedzieć fot. Fotolia

Po co krem do opalania?

Skóra każdego z nas, nawet ta z największą zdolnością do wiązania promieni słonecznych, czyli o najwyższym fototypie, potrzebuje ochrony przed szkodliwym wpływem słonecznego blasku. Największym zagrożeniem są oczywiście złośliwe nowotwory skóry, do których predysponuje opalanie. Innymi niebezpieczeństwami są poparzenia lub podrażnienia.

Przed czym chroni „filtr”?

Podstawowym składnikiem kosmetyków do opalania są tak zwane filtry, czyli składniki, które blokują dostęp niebezpiecznych promieni słonecznych do naszej skóry. Przepuszczają tylko te, które powodują opaleniznę. Nie zwalniają one procesu opalania, za to chronią przed rakiem skóry, do którego może doprowadzić nadmierny przypływ promieniowania. Bardzo ważna jest także ochrona twarzy – istnieją specjalne kosmetyki do ochrony tego właśnie rejonu ciała. Filtr w kremie do opalania do twarzy jest zawsze wyższy, gdyż twarz jest bardziej wrażliwa na podrażnienia niż inne partie skóry.

Czytaj też: Opalanie w czasie ciąży

Ujędrniające, wodoodporne, przyspieszające opalanie...

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama preparatów do opalania. Poza ochronnym filtrem mogą zawierać składniki nawilżające dla skóry suchej, łagodzące dla skóry wrażliwej, tonizujące dla skóry tłustej lub przyśpieszające opalanie. Dodatkowe działania (takie jak na przykład ujędrnianie czy wyszczuplanie) zależy już od specyfiki konkretnego kremu i dodatkowych elementów w nim zawartych. Specyfiki dostępne są także w formie preparatów do stosowania bezpośredniego (kremy lub olejki) oraz do stosowania w formie sprayu czy pianki.

Krem czy olejek do opalania?

Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami kosmetyków zależy od indywidualnej wygody osoby, która będzie go stosować. Jedni z nas preferują olejek, bo łatwiej się rozprowadza na skórze, a inni krem ze względu na fakt, że ma inną konsystencję i nie klei się do wszystkiego. Najważniejsze, by wybrany kosmetyk zawierał filtr ochronny przed niekorzystnym promieniowaniem ultrafioletowym.

Olej do opalania – to błąd

Olej spożywczy – rzepakowy lub oliwa z oliwek nie może zastąpić kosmetyku stosowanego do opalania. Przede wszystkim nie zawiera on niezbędnego filtru, chroniącego przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym – tym o działaniu rakotwórczym. Efekt uzyskania pięknej opalenizny wcale nie jest szybszy niż w przypadku stosowania kosmetyków z filtrami. Początkowo można mieć wrażenie, że z zastosowaniem oleju można się szybciej opalić, ale zależy to jedynie od indywidualnych predyspozycji skóry każdego z nas.

Polecamy: Bezpieczne opalanie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Ja kupuję dla siebie 25 z firmy cien (taka z lidla) i jestem bardzo zadowolona bo ładnie chroni i przy okazji nawilża:) i mają też juniora także syn ma swój i też jest szczęśliwy!;)