POLECAMY

Kosmetyki dla bobasa?

Prawda jest taka, że kosmetyków dla dzieci nadużywamy, i to ze szkodą dla nich. Jeśli już używać, to delikatnych i oszczędnie…

Prawda jest taka, że kosmetyków dla dzieci nadużywamy, i to ze szkodą dla nich. Jeśli już używać, to delikatnych i oszczędnie…

Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i wrażliwsza, a co najważniejsze pozbawiona naturalnego płaszcza ochronnego. Zapobiegliwe mamy zdążą zwykle przeszkodzić w powstaniu tej naturalnej bariery mocząc maleństwo w dziesiątkach reklamowanych kosmetyków i narażając je na wysypki, egzemy, alergie, a nawet astmę. Tymczasem pediatrzy zalecają przez pierwszy miesiąc ograniczyć toaletę niemowlaka do… letniej wody i bawełnianej myjki. Kontakt z substancjami zmiękczającymi i nawilżającymi może paradoksalnie obudzić w dziecku reakcje podobne kontaktom z toksynami.

Stopniowo, w zależności od indywidualnych potrzeb warto wprowadzać delikatne mydełko, najlepiej zawierające oliwkę, olej kokosowy lub palmowy, lanolinę oraz ekstrakty ziołowe, zwłaszcza nagietek. Mydła antybakteryjne są zdecydowanie niewskazane.
Do mycia możemy w kolejnych miesiącach używać bardzo delikatnych żeli, najlepiej z lipidami, olejkiem z wiesiołka i jak najmniej pienistych. Wszystkie organiczne preparaty to bardzo dobry wybór, podczas gdy intensywne sztuczne zapachy i kolory powinny od razu wzbudzić podejrzliwość i rezerwę - skóra dziecka nie jest przygotowana na taką dawkę sztucznych substancji.

Kosmetyki dla bobasa? - zrobic kolaz

Podobne zasady stosujemy w kwestii wyboru szamponu – stanowczo należy unikać produktów zawierających syntetyczne zapachy oraz podrażniające związki konserwujące typu DEA lub TEA. Dozwolone delikatne konserwanty to ekstrakt z pestek cytrusowych, fenoksyetanol, kwas askorbinowy oraz alfa tokoferol. Zasadniczo podczas pierwszego roku z myciem głów należy być oszczędnym i dostosowywać częstotliwość i ilość szamponu to gęstości włosków oraz stopnia ich przetłuszczania.
Po kąpieli masujemy ciałko delikatną oliwką, najlepiej z zawartością rumianku, arniki czy aloesu, olejku migdałowego czy też sezamowego. Taki masaż to nie tylko pomoc dla skóry po kontakcie z wodą, ale wspaniały zabieg pobudzający rozwój niemowlaka.

Polecane kosmetyki:


  • Mydło pielęgnacyjne dla niemowląt i dzieci Bambino, Beiersdorf, 1,5 zł,
  • Żel do mycia twarzy, ciała i włosów, Nutri Sensitive, Nivea Baby, 15 zł,
  • Łagodny żel myjący do włosów i ciała, dla dzieci i niemowląt, ABCDerm Moussant , 73 zł (500ml)
  • Szampon dla dzieci Babydream, Rossmann, 5 zł,
  • Oliwka pielęgnacyjna HiPP, Babysanft, 10 zł,
  • Oliwka w żelu Kwiatowa świeżość, Johnson's Baby, 16 zł
Agata Chabierska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)