medycyna estetyczna fot. Adobe Stock

Komórki macierzyste - jakie mają zastosowanie w medycynie estetycznej?

Czy istnieje preparat o szerokim działaniu, który poradzi sobie z różnymi problemami w naszym ciele? Taką moc mają komórki macierzyste, które są zdolne do przekształcenia się w odpowiednią tkankę. Doskonale radzą sobie również z regeneracją i odmładzaniem, więc przebojem wkroczyły do medycyny estetycznej.
medycyna estetyczna fot. Adobe Stock

Czym są mezenchymalne komórki macierzyste (w skrócie zwane MSC)?

Są jedynymi komórkami w organizmie ludzkim, które mogą się przekształcić w inne typy dojrzałych komórek, na przykład tłuszczowych, kostnych, chrzęstnych, mięśniowych i nerwowych. Posiadają też szereg zdolności immunologicznych, w niezwykle skuteczny sposób wspierają procesy naprawcze, odpornościowe i obronne organizmu, dlatego często okazują się niezbędne po zabiegu tak trudnym dla organizmu, jak przeszczep organów lub tkanek. Zastosowanie komórek MSC okazało się przełomem w ortopedii i medycynie sportowej. Wstrzyknięte w kontuzjowane miejsce, komórki macierzyste przyczyniły się do naturalnej odnowy chrząstek, kości, więzadeł i nerwów. Doraźnie działają też przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wspomagają więc okres rekonwalescencji po ciężkich urazach, są pomocne w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Zdolności regeneracyjne MSC służą odmładzaniu

Jeśli istnieją komórki, które potrafią przekształcić się w odpowiednią tkankę, to skutecznie potrafią ją również odmłodzić. Zastosowanie MSC w medycynie estetycznej stało się przełomem podobnym do zabiegów z osoczem bogatopłytkowym i fibryną. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu mezenchymalnych komórek macierzystych na skórę i możliwościom, jakie daje ich zastosowanie w medycynie estetycznej.

MSC w naturalny sposób przywracają jędrność

Z wiekiem skóra traci jędrność. Dlaczego? Powodów jest wiele. Najprościej mówiąc, zmniejsza się w niej produkcja kolagenu i elastyny, stanowiącej „rusztowanie” skóry. Zanikają też naczynia włosowate odpowiadające za właściwe odżywienie i natlenienie. Również pod wpływem promieni słonecznych, nawet w relatywnie młodej skórze, może dojść do degeneracji tkanki łącznej i zaburzeń procesu odnowy naskórka.

Gdy wygląd skóry twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni nas nie zadowala, do akcji wkraczają komórki macierzyste. Przez swoje zdolności przekształcania się w dowolne komórki, z łatwością odtworzą tkanki, które zostały zniszczone przez wiek lub słońce. W efekcie skóra prędko staje się gładka i napięta i to bez konieczności wstrzykiwania w nią preparatów chemicznych czy syntetycznych wypełniaczy. Po zabiegach skóra młodnieje, ale rysy twarzy się nie zmieniają.

Szczególnie spektakularne i szybkie efekty dostrzeżemy wstrzykując MSC w cienką i pozbawioną naturalnej tkanki tłuszczowej skórę wokół oczu. Zdolności stymulacji do wzrostu i odnowy komórek sprawiają, że skóra niemal natychmiast staje się grubsza i napięta, znika wiotkość, cienie i obrzęki.

Wygładzenie skóry i wyrównanie jej koloru

Doskonałe efekty daje zastosowanie mezenchymalnych komórek macierzystych do zmniejszania widoczności blizn, na przykład potrądzikowych, jak również w likwidowaniu posłonecznych plam i trwałych przebarwień skórnych.

Tam, gdzie potrzebna jest stymulacja i mobilizacja ciała do autoodnowy i regeneracji, komórki macierzyste są niezastąpione, a efekty wszelkich zabiegów są szybkie i naturalne.

MCS a liposukcja

Mezenchymalne komórki macierzyste znajdują się głównie w naszym tłuszczu. W razie potrzeby można specjalnie pobrać z ciała komórki tłuszczowe i wyizolować z nich MSC. Ale o cennej zawartości naszego tłuszczu warto pamiętać, szykując się do zabiegu liposukcji w klinice medycyny estetycznej. Zamiast pozbywać się niechcianego, odessanego tłuszczu, warto od razu wyizolować z niego to, co najcenniejsze. Komórki MSC możemy przechowywać później w banku komórek i używać wtedy, gdy zauważymy u siebie oznaki starzenia, plamy i przebarwienia, gdy pojawią się blizny lub inne niechciane defekty skóry albo problemy zdrowotne. Stymulacja do odnowy za pomocą własnych komórek jest z pewnością jednym z najbezpieczniejszych sposobów odmładzania i leczenia.

Więcej informacji na temat MSC znajdziesz na stronie Life Potential.

Artykuł powstał z udziałem PKMB