Kolczyk w zębie/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Kolczyk w zębie – nowy trend?

Marzysz o kolczyku w zębie? Jest to możliwe. Taki zabieg jest bezbolesny, a stomatolodzy zapewniają, że nie niszczy szkliwa ani nie uszkadza struktury zęba. Na czym polega zakładanie kolczyka w zębie? Ile to kosztuje? Jak usuwa się kolczyk? Jak wybrać biżuterię na zęby?
/ 27.09.2016 13:31
Kolczyk w zębie/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Żegnajcie zęby idealne…

Kilka lat temu bardzo popularne było posiadanie kolczyka w języku. Wówczas lekarze alarmowali, że jest to niebezpieczne, bowiem może powodować próchnicę, gromadzenie mnóstwa bakterii, a także niszczyć zęby. Obecnie coraz modniejsze stają się kolczyki właśnie w... zębach. Czy jest to bezpieczne?

Dbanie o wygląd zębów już od dawna nie ogranicza się jedynie do ich szczotkowania, żucia gumy miętowej, stosowania specjalnych płukanek oraz regularnych wizyt u stomatologa. Moda na śnieżnobiałe zęby powoli odchodzi w zapomnienie. Traci na popularności na rzecz nowych trendów medycyny estetycznej, które początkową swoją popularność zdobyły w Stanach Zjednoczonych.

Dla niektórych osób perfekcyjny i niepowtarzalny wygląd ich zębów jest sprawą wielkiej wagi. Szukają one coraz nowszych rozwiązań w pielęgnacji. Kolejny obszar poszukiwań dotyczy specjalnych form dekorowania zębów. Jedną z nich jest nakładanie biżuterii.

Jak wygląda zabieg?

Przede wszystkim jest bezbolesny. Trwa ok. 15-20 minut i bez problemu wykonasz go w gabinecie dentystycznym. Zabieg polega na przyklejeniu specjalnym klejem wybranego przez ciebie kolczyka do zęba. Poza tym założenie tego rodzaju biżuterii nie wymaga wiercenia dziury w zębie.

Kolczyk utrzymuje się na zębie nawet do roku. Koszt założenia biżuterii na zęby wynosi od 150–600 złotych. Cena uzależniona jest od kolczyka (materiału z którego jest wykonany, wielkości itd.).

Jak usunąć kolczyk?

Usunięcie biżuterii nazębnej nie stanowi większego problemu i oczywiście wykonuje się taki zabieg u stomatologa. Specjalista zdejmuje kolczyk za pomocą specjalnego wiertła, które nie niszczy szkliwa.

Dziura w zębie

Istnieje jeszcze jedna, bardziej radykalna i raczej niestosowana metoda zakładania kolczyków na zębach, która polega na wywierceniu w ich strukturze otworów, przez które przekładane są kolczyki. Taka forma zakładania biżuterii nie należy do najbezpieczniejszych. Trudno też w tym przypadku mówić o estetycznym wyglądzie...

Czy to jest bezpieczne?

Lekarze zapewniają, że tak. Taki rodzaj biżuterii nie uszkadza szkliwa ani struktury zęba. Nie przeszkadza również w jego codziennej pielęgnacji. Nie stanowi problemu także podczas jedzenia.

Jak wybrać odpowiedni kolczyk?

Biżuterię można kupić w gabinetach oferujących usługi z zakresu stomatologii estetycznej. Wybór kolczyków jest naprawdę ogromny. Poszukiwania tego idealnego warto zacząć od wybrania odpowiedniego materiału, z którego jest wykonany. W ofercie dostępna jest biżuteria złota i srebrna. Dodatkowo mogą być one wzbogacone dodatkiem diamentu, cyrkonii, kryształków, szafirów, rubinów etc.

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego kształtu, czyli wzoru kolczyka. Ceny kolczyków są bardzo różne i zależą głównie od surowca, który był wykorzystany do ich wykonania.

Inne sposoby na ładne zęby

Istnieje jeszcze jedna metoda pozwalająca na udekorowanie zębów, mianowicie umieszczenie kolczyka w wiązadełku łączącym górną wargę z dziąsłem. W tym celu najczęściej wybiera się kolczyki przypominające swym wyglądem obręcze, które opadają na ząb i w ten sposób upiększając go. Jest to niebezpieczna metoda dekorowania zębów, która może grozić rozerwaniem delikatnej tkanki i rysowaniem szkliwa.

Kolczyki to nie jedyna metoda ozdabiania zębów. Równie popularne są tatuaże nazębne, które bez problemu można w ciągu kilku minut usunąć w gabinecie stomatologicznym.

Zobacz też: Czy można zrobić tatuaż na zębie?