POLECAMY

Kiedy modyfikacje ciała zagrażają życiu?

Obecnie coraz bardziej popularne staje się modyfikowanie wyglądu ciała poprzez tatuaże, piercing czy skaryfikacje. Czy tego typu działania zawsze są bezpieczne dla zdrowia? Jakie powikłania mogą grozić osobom chcącym zmienić wygląd swojego ciała? Kiedy modyfikacje ciała zagrażają życiu?
Kiedy modyfikacje ciała zagrażają życiu?

Co oznacza termin „modyfikacje ciała”?

Niemedyczne działania prowadzące do długotrwałego upiększania lub przekształcania wyglądu zewnętrznego nazywane są modyfikacjami ciała. Działania te mogą wynikać z uwarunkowań kulturowych (np. modyfikacje ciała wśród Indian Ameryki Południowej czy niektórych plemion afrykańskich). Współcześnie modyfikacje ciała są często wynikiem panującej mody lub indywidualnej potrzeby jednostki.

Do najpopularniejszych form modyfikacji ciała należą tatuowanie i kolczykowanie. Jednak możliwości permanentnego zmieniania wyglądu poszczególnych części ciała zdają się być nieograniczone.

Prawdy i mity dotyczące tatuażu

Badania dowodzą, że ponad połowa osób, które zdecydowały się na wykonanie tatuażu, żałuje swojej decyzji. Zanim zatem zdecydujesz się na wstrzyknięcie w swoją skórę barwnika na stałe, dobrze to przemyśl.

Jeśli chodzi o medyczny aspekt bezpieczeństwa tatuowania się, to możemy wyróżnić dwie grupy powikłań.

  1. Pierwsza związana jest z powstawaniem tatuażu, a dokładniej z potencjalną możliwością przeniesienia chorób zakaźnych podczas zabiegu wstrzykiwania barwnika. Sprzęt do tatuowania może stanowić drogę przenoszenia takich wirusów jak HIV, HBV czy HCV. Aby temu zapobiec, należy bezwzględnie wybierać salony wykonujące tatuaże zgodnie z zasadami aseptyki. Warto wiedzieć, że nie tylko moment zabiegu, ale również czas po nim, gdy przerwana jest ciągłość skóry, zwiększa narażenie na potencjalne zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
  2. Do drugiej grupy powikłań zaliczamy te związane z iniekcją tuszu. Substancje sztuczne zawarte w barwniku mogą wywołać miejscową lub uogólnioną reakcję alergiczną. Reakcja ta może być nagła i bardzo groźna. W przypadku rozwinięcia się wstrząsu anafilaktycznego może dojść do śmierci człowieka w ciągu kilku minut. Dlatego ważne jest sprawdzenie, czy nie jesteśmy uczuleni na składniki tuszu przed wykonaniem tatuażu.

Wpływ tatuażu na zdrowie zależy zatem od warunków higienicznych w miejscu gdzie dokonywany jest zabieg, higieny rany po zabiegu, substratów, z których wykonany jest tusz, oraz umiejętności osoby wykonującej tatuaż.

Zobacz też: Czym są ekstremalne modyfikacje ciała?

Czy piercing jest bezpieczny?

Kolczykowanie jest jedną z najstarszych form ozdabiania ludzkiego ciała. Podobnie jak tatuowanie, zabieg przekłuwania różnych części ciała celem wprowadzenia kolczyków łączy się z koniecznością naruszenia ciągłości skóry. Przekłuwanie ciała może być potencjalnym wektorem dla wirusów przenoszonych drogą krwi (HIV, HCV, HBV).

Brak higieny podczas przekłuwania skóry może prowadzić również do przewlekłych infekcji, wrzodów ropnych, uszkodzenia przewodu moczowego czy zapalenia mięśnia sercowego. Osoby z tendencjami do infekcji skóry i niskiej odporności organizmu powinny definitywnie zrezygnować z piercingu.

Kolejnym problemem, który może się pojawić, są uczulenia na metale nieszlachetne. Stosowanie biżuterii z tego typu surowców może również doprowadzić do różnego rodzaju reakcji alergicznych, między innymi wyprysku kontaktowego.

Zobacz też: Modyfikacje ciała - oszpecanie czy sztuka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)