Usuwanie zmian barwnikowych wykonywane jest w gabinetach dermatologii, dermatologii estetycznej, onkologicznych i chirurgicznych.

Kiedy chcesz usunąć pieprzyk

Wszyscy znamy pieprzyki. W miarę jak się starzejemy ich ilość na skórze naszego ciała rośnie. Pojawiają się w różnych miejscach; zarówno w tych odsłoniętych, narażonych na działanie promieni słonecznych, jak i również tam, gdzie nasze ciało cały rok okrywa odzież. Dobrze jest „zaprzyjaźnić” się ze swoimi pieprzykami i znać je bardzo dokładnie. Może nas to uchronić przed groźną chorobą, jaką jest rak skóry.
/ 07.12.2010 13:17
Usuwanie zmian barwnikowych wykonywane jest w gabinetach dermatologii, dermatologii estetycznej, onkologicznych i chirurgicznych.

Dlaczego jedni mają znamiona a inni nie?

Każdy z nas jest inny, ma swój unikalny kod genetyczny. W związku z tym skłonność do powstawania znamion barwnikowych na skórze jest również indywidualna. U niektórych osób każdego roku przybywa pieprzyków, podczas gdy inni przez całe życie takich zmian będą mieli dosłownie kilka.

Niezależnie od umiejscowienia wszystkie zmiany należy obserwować. W celu lepszego porównania można również je sfotografować, by móc porównywać ich wielkość, kształt czy barwę. Kiedy posiadamy znamię, które zaczyna się powiększać i zwiększać swoją grubość, zabarwienie (przebarwienia, nieregularne zabarwienie, odbarwienie, zaczerwienienie) lub też towarzyszy mu obrzęk, odczyn zapalny, krwawienie czy też świąd - wówczas powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Tego typu zmiany mogą być zwiastunem rozwoju raka na podłożu zmiany barwnikowej (czerniaka złośliwego). Trzeba jednak pamiętać, że czerniak może się rozwinąć również na podłożu zdrowej skóry, więc osoby z małą ilością znamion także muszą zachować czujność.

Polecamy: Nie przegap nowotworu skóry!

Kiedy i jak usuwać znamiona?

Usuwanie zmian barwnikowych wykonywane jest w gabinetach dermatologii, dermatologii estetycznej, onkologicznych i chirurgicznych. Usuwanie znamion budzących wątpliwości powinno być wykonywane przez chirurga (wycięcie z marginesem), a pobrana próbka powinna zostać poddana badaniu mikroskopowemu (tzw. histopatologia). Zmiany łagodne usuwane mogą być elektrokoagulacją, wymrażane lub usuwane laserami. Niestety, po tych zabiegach nie jest możliwe badanie histopatologiczne usuniętych zmian.

Zdarzają się sytuacje, że zmiany traktowane jako łagodne okazują się złośliwymi. Dlatego każda zmiana barwnikowa powinna zostać skonsultowana z lekarzem specjalistą.

Czytaj także: Czy warto usuwać znamiona?

Dermatolog ocenia je w urządzeniu zwanym dermatoskopem, które pokazuje charakter zmiany. Jest to jednak badanie wstępne, a pewne rozpoznanie daje tylko badanie histopatologiczne. Niekiedy ocenę histopatologiczną wykonuje się podczas operacji usunięcia zmiany, a wyniki badania pomagają ustalić, z jakim marginesem skóry należy usunąć zmianę.

Usunięcie całego znamienia wraz z fragmentem okalającej skóry zapobiega przemianie nowotworowej zmiany. Jeżeli po chirurgicznym usunięciu znamienia u chorego dochodzi do powstania przerzutów, to oznacza to, że usunięta zmiana była czerniakiem złośliwym, a przerzuty pojawiły się przed jej usunięciem.