Jesienne zabiegi dla skóry – jak odmłodzić twarz?

Zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym i frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa to dwie metody na zwalczenie niedoskonałości skóry, nadanie jej sprężystości i ładnego kolorytu oraz spłycenie zmarszczek. Na czym polega zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym i frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa?
/ 26.11.2013 12:15

ablacyjny laser frakcyjny, fot. Triclinium

Dlaczego jesień to najlepszy okres na zatroszczenie się o skórę?

Wszystko sprowadza się do znacznie łagodniejszego niż latem promieniowania UV. Słońce oddziałuje z nieporównywalnie mniejszą siłą, dzięki czemu skóra może w tym czasie „odpocząć” i zregenerować się.

Jeśli więc zauważamy na naszej twarzy oznaki starzenia lub po prostu odczuwamy potrzebę regeneracji po lecie, to właśnie teraz jest najlepszy moment na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej.

Czego potrzebuje twoja skóra?

Zmarszczki, przebarwienia, obwisła skóra… Niedoskonałości, które mogą pojawiać się na naszej twarzy wraz z wiekiem lub po długotrwałej ekspozycji na silne słońce, jest sporo. Równie wiele co problemów istnieje też rozwiązań, dzięki którym można sobie z nimi radzić.

– Choć mocne peelingi czy dermabrazja to zabiegi, na które często decydują się pacjenci chcący zadbać o swoją skórę, to zarówno ich skuteczność, a szczególnie bezpieczeństwo, pozostawiają sporo do życzenia – tłumaczy doktor Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. – Przede wszystkim są to zabiegi, którymi możemy bezpiecznie działać jedynie na zewnętrze warstwy skóry, przez co uzyskiwany dzięki nim efekt odmłodzenia i odświeżenia jest delikatny i krótkotrwały. Jedyne co jesteśmy w stanie uzyskać za ich pomocą to poprawienie koloru i wygładzenia naskórka. Mocne i głębokie peelingi niosą ze sobą duże ryzyko powikłań w postaci blizn czy przebarwień, dlatego odradzam stosowanie ich w taki sposób.

Zdaniem eksperta znacznie lepszym rozwiązaniem są dwie inne metody: zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym lub frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Charakteryzują się one wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem, jednak ich wybór również jest uzależniony od konkretnych wymagań i potrzeb pacjenta.

Długotrwałe efekty

Zarówno frakcyjna RF mikroigłowa, jak i zabieg ablacyjnym laserem frakcyjnym są metodami o mocnym działaniu, docierającym bardzo głęboko w skórę. Jednocześnie są to zabiegi działające punktowo, dzięki czemu nie uszkadzają całej skóry oraz dają możliwość precyzyjnego zaplanowania głębokości, na jakiej chcemy zadziałać. Daje to gwarancję bezpieczeństwa przy zachowaniu silnego działania oraz tego, że okres wymaganej rekonwalescencji jest ograniczony do minimum (w zasadzie brak konieczności rekonwalescencji w przypadku frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, 5-7 dni w przypadku ablacyjnego lasera frakcyjnego).

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść wspomnianych metod jest długotrwały rezultat uzyskanych efektów.

– W trakcie wykonywania zabiegów dochodzi do silnego dogrzania skóry, co powoduje kaskadę reakcji fizjologicznych w skórze, co prowadzi do jej remodelingu trwającego przez wiele miesięcy – tłumaczy doktor Marek Wasiluk. – Oznacza to, że w miejscu poddanemu leczeniu przez następnych kilka miesięcy w naturalny sposób będzie produkowana nowa elastyna i nowy kolagen, co gwarantuje znaczne i widoczne odmłodzenie na długi czas.

Zobacz też: Czy zabieg z kwasem hialuronowym likwiduje zmarszczki?

frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, fot. Triclinium

Co wybrać?

Zdaniem doktora Marka Wasiluka frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa oraz ablacyjny laser frakcyjny to dwie najmocniejsze i najlepsze technologie medycyny estetycznej. Ich działanie jest szybkie i bezpieczne, a poprzez stymulację regeneracji i tworzenia nowego kolagenu i elastyny dają  długotrwałe efekty. Co więc je od siebie różni? Skąd wiedzieć, na który zabieg się zdecydować?

Jednym z głównych czynników jest z pewnością stopień i charakter zniszczenia i zestarzenia skóry. Zabieg laserem to dobry wybór dla osób, których skóra nie jest jeszcze bardzo obwisła, za to z objawami  fotostarzenia w postaci zaburzenia jej kolorytu i jędrności, zauważalnych zmarszczek. Metoda gwarantuje pojawienie się efektów w postaci długotrwałego odświeżenia, rozjaśnienia i wyrównania koloru skóry, jak również poprawy napięcia i pogrubienia skóry, wygładzenia zmarszczek oraz efektu liftingu. Po jednym zabiegu skóra jest odmłodzona jak po 4–5 mocnych peelingach. Sam przebieg zabiegu można prześledzić na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=5iygq-CXhVQ

Frakcyjna RF mikroigłowa to rozwiązanie idealne dla osób z problemem przede wszystkim opadającej i obwisłej skóry, ale także dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na 5 dni wyłączenia z życia towarzyskiego lub zawodowego. Metoda ta sprawdza się również, jeśli chcemy  zadziałać punktowo (na przykład na zmarszczki pod oczami czy na górnej wardze). W trakcie zabiegu skóra jest jednocześnie nakłuwana i podgrzewana, co wywołuje bardzo silną stymulację regeneracji skóry, a więc poprawę jej grubości, napięcia i sprężystości.

Podobnie jak w przypadku zabiegu laserem stymulowana jest produkcja nowego kolagenu i elastyny. Nie uzyskamy efektu rozjaśnienia skóry, ale efekt liftingu będzie silniejszy niż po ablacyjnym laserze frakcyjnym. Przebieg zabiegu również został zaprezentowany na filmie:  https://www.youtube.com/watch?v=nQyaYI03Rmk

Wiek, rodzaj problemu i oczekiwane efekty – to główne aspekty, którymi powinniśmy się kierować podczas wyboru zabiegu medycyny estetycznej. Zadaniem specjalisty jest pomoc w jego trafnym dokonaniu, a następnie profesjonalne wykonanie. W ten sposób możemy mieć pewność, że rezultat będzie satysfakcjonujący i długotrwały. Jeśli więc patrząc w lustro coraz częściej zaczynasz mieć wrażenie, że nadszedł już czas na dokonanie pewnych poprawek, które pomogą ci odmłodnieć, to jesień jest na to najlepszym momentem.

Zobacz też: Depilacja laserowa, zabieg IPL czy E-LIGHT – jak usunąć owłosienie?

Źródło: materiały prasowe Media Kobiet/mn