Mikroskopowe lasery pomogą nie tylko w szybkiej diagnostyce raka skóry, ale także w śledzeniu działania leków.

Jakie zastosowanie w medycynie znajduje laser i laseroterapia?

Lasery pierwszy raz zostały wykorzystane w medycynie w chirurgii gałki ocznej. Potem laseroterapia w sposób spektakularny przeniosła się na inne dziedziny medycyny oraz kosmetologię.
/ 30.09.2011 02:34
Mikroskopowe lasery pomogą nie tylko w szybkiej diagnostyce raka skóry, ale także w śledzeniu działania leków.

Lasery w medycynie zostały  wykorzystane w zasadzie od początku kiedy tylko się pojawiły. Ogromnie możliwości jakie niosło za sobą wynalezienie lasera, a dokładniej możliwość skupienia dużej energii w jednym małym obszarze od razu stało się rewolucją w medycynie.

Pierwszymi wykorzystanymi urządzeniami tego typu posłużono się w chirurgii gałki ocznej. Wraz z upływem czasu zakres zastosowań lasera bardzo się powiększył i obecnie możliwe jest nawet leczenie niektórych schorzeń.

Lasery gazowe

W przypadku laserów gazowych wyróżniamy: lasery zawierające Co2 i helowo-neonowe. Wśród laserów opartych na ciele stałym największą popularnością cieszą się obecnie lasery z kryształem granato-itrowo-aluminiowym (YAG), z erbem czy holmem. Jeśli chodzi o lasery półprzewodnikowe jest ich wiele typów które różnią się emitowanym promieniowaniem (od czerwieni do podczerwieni).

Zobacz też: Laserowe usuwanie tatuaży

Jakie lasery stosowane są w medycynie?

Zastosowanie lasera obecne sięga prawie każdej dziedziny medycyny. I tak w chirurgii ogólnej stosowane są lasery CO2 i YAG przede wszystkim do cięcia tkanek oraz do ich koagulacji (YAG, argonowy). W okulistyce  stosowane są lasery argonowe, kryptonowe, CO2 ,  YAG oraz półprzewodnikowe do miejscowej koagulacji tkanek, miejscowej fotoablacji i kolagulacji. Największe ich zastosowanie jest w leczeniu jaskry, zaćm, cyst, odwarstwień siatkówki oraz w chirurgii refrakcyjnej oka.

Laseroterapia i deramtologia

W dermatologii  urządzenia te wykorzystywane są do koagulacji głęboko położonych naczyniaków jamistych, znamion, nowotworów skóry czy zmianami związanymi z zakażeniem brodawczakiem ludzkim. Duża jest także rola laserów w leczeniu znamion płytkich oraz barwnikowych np. tatuaży. Do celów dermatologicznych najczęściej stosowane są lasery Nd: YAG. 

Zobacz też: Jak powstała laseroterapia?

Lasery w laryngologii

W laryngologii znalazły zastosowanie  lasery Nd:YAG , głownie do zabiegów mikrochirurgicznych w tym usuwaniu polipów, przerostu małżowin nosowych. Szerokie jest zastosowanie tej metody leczenia w ginekologii gdzie wykorzystywane są lasery CO2 do ablacji zmian nowotworowych. Laparoskopii ginekologicznej czy leczeniu niepłodności, oraz lasery argonowe i KTP do leczenia zmiab zwyrodnieniowych jajników. W urologii z powodzeniem używane są do kruszenia kamieni (lasery barwnikowe impulsowe), ablacji stercza czy w chirurgii nerek (Nd:YAG).

Zastosowanie laseroterapii w stomatologii

Również w stomatologii lasery znalazły swoje miejsce. Dzięki nim możliwe jest selektywne usuwanie uszkodzonych przez próchnicę kawałków szkliwa i zębiny. Najczęściej stosowane w tych zabiegach lasery to CO2 oraz Nd:YAG, a w przypadku obróbki szkliwa i zębiny stosowane są lasery krótko impulsowe np. Er:YAG. Dość szerokie zastosowanie mają lasery półprzewodnikowe, które stosuję się do leczenia trudno gojących się ran, jako element wspomagający we wgajaniu się przeszczepów skóry a także w leczeniu neuralgii, aft i w drobnych zabiegach okulistycznych.