Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia?

Jeśli często oblewa cię pot, masz wilgotne dłonie, pachy, stopy czy plecy, a nawet całe ciało, to prawdopodobnie cierpisz na nadmierną potliwość. Jest to problem nasilający się latem, a także w przypadku stresującej sytuacji. Jakie są przyczyny dokuczliwego pocenia się i jak sobie z nim radzić?
/ 04.07.2013 10:37

Dla osób cierpiących na nadpotliwość zwracanie uwagi na dobieranie garderoby w taki sposób, by nie było na niej widać mokrych plam, a także konieczność nawet kilkukrotnej zmiany ubrań w ciągu dnia bywa frustrująca. Prawdziwym koszmarem jest też dla nich sama myśl o konieczności podania komuś ręki. Nic dziwnego, że problem nadmiernej potliwości dla wielu osób może być źródłem kompleksów.

Dlaczego pocę się bardziej niż inni?

Wydzielanie potu jest mechanizmem całkowicie naturalnym – dzięki niemu nasze ciało utrzymuje prawidłową temperaturę. Pot wydzielany jest przez gruczoły, których na ciele człowieka znajduje się około trzech milionów.

– Lato to okres, w którym każdy się poci i jest to całkowicie naturalne, ponieważ pracę gruczołów potowych wzmagają wysokie temperatury. Jednak niektóre osoby bez względu na porę roku mają wilgotne dłonie, stopy czy okolice pach – wtedy zwykle oznacza to problemy z nadpotliwością miejscową. Gdy dolegliwość dotyczy całego ciała, mówimy o nadpotliwości uogólnionej – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Nadmierne pocenie się ma wiele przyczyn. Może być związane z naszymi emocjami – często mamy z nim do czynienia w sytuacjach stresujących, na przykład podczas egzaminów czy spotkań biznesowych. Może to być dolegliwość dziedziczna lub objaw związany z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i chorobami, na przykład nadczynnością tarczycy czy cukrzycą. Do zwiększonego wydzielania potu przyczynia się także otyłość.

Zobacz też: Jak walczyć z nadpotliwością?

Żeby nie dać plamy – jak walczyć z poceniem się?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nadmiernym poceniem się. Codzienny prysznic, zwłaszcza latem, a także unikanie ostrych i słonych potraw może pomóc wygrać walkę z potem, a przynajmniej zmniejszyć przykre objawy. Warto także odpowiednio dobierać garderobę i wybierać przede wszystkim naturalne tkaniny. W upały świetnie sprawdza się na przykład len. Dobrze jest także usuwać włoski pod pachami, dzięki czemu łatwiej będzie zadbać o higienę i zmniejszyć ilość bakterii w tej okolicy.

W aptekach i drogeriach dostępnych jest mnóstwo produktów, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania potu, np. dezodoranty, antyperspiranty czy zasypki, a także specjalistyczne preparaty. Takie specyfiki zwykle jednak sprawdzają się w przypadku osób, które zmagają się z intensywniejszym poceniem związanym z wysokimi temperaturami. Jeśli natomiast mamy do czynienia z nadpotliwością, konieczna może być konsultacja z lekarzem i przyjmowanie przepisanych przez niego leków, które nieco zatrzymają wydzielanie potu.

By na dłużej wyeliminować ten problem, coraz częściej stosuje się także zabiegi z użyciem toksyny botulinowej.

– Przy użyciu bardzo cienkiej igły niewielką ilością botoksu punktowo ostrzykujemy miejsca o zwiększonej potliwości, na przykład pachy czy dłonie. Powoduje to zablokowanie neuroprzekaźników, dzięki którym pracują gruczoły potowe, a w konsekwencji – znaczące ograniczenie pocenia – wyjaśnia Anna Borowiak. – Efekt utrzymuje się przez około pół roku. Kolejne zabiegi mogą przedłużyć działanie preparatu nawet do roku.

Ta metoda nie może być jednak stosowana u wszystkich. Przeprowadzenie takiej terapii jest wykluczone u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są także aktywne stany zapalne lub infekcje skórne na obszarze, który ma obejmować zabieg. Nadpotliwości nie można też w ten sposób leczyć u osób zmagających się z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego lub nadwrażliwością na składniki preparatu.  

Zobacz też: Jak pomóc zmęczonym nogom?

Źródło: materiały prasowe LTM Communications/mn