POLECAMY

Jakie są metody usuwania przebarwień skóry? [video]

O tym, jak usunąć przebarwienia powstałe na skórze i które metody dostępne w gabinetach medycyny estetycznej najlepiej się do tego nadają, opowiada dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej, wykładowca laseroterapii na studiach dla lekarzy medycyny estetycznej w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym!

Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia przebarwień?

Urządzeniami, które najskuteczniej radzą sobie z przebarwieniami, są lasery działające w zakresie światła zielonego, a dodatkowo im krótszą długość fali zielonej laser emituje, tym lepiej. To ono jest najbardziej selektywnie pochłaniane przez komórki barwnikowe (które nagrzewają się i ulegają uszkodzeniu) przy jednoczesnym niewielkim pochłanianiu, a więc wpływie na inne tkanki.

Do takich laserów należy laser bromkowo-miedziowy, który emituje światło zielone o krótkiej fali (711 nm), a dodatkowo emituje też światło żółte, pochłaniane bardzo selektywnie przez kolor czerwony (naczynka), co ma duże znaczenie w przypadku melazmy typu naczyniowego. Ważne jest też, że laser bromkowo miedziowy może emitować oba rodzaje światła w tym samym czasie i w jednym impulsie, przez co nie tylko zabieg jest krótszy, ale i skuteczniejszy. Zła wiadomość dla kobiet z melazmą z tego typu powikłaniami jest taka, że laserów bromkowo-miedziowych jest w Polsce bardzo mało.

Drugim laserem skutecznym w likwidacji przebarwień jest laser Q-Switch, najlepiej neodymowo-yagowy (Nd-YAG). Idealnie jest go łączyć z bromkowo-miedziowym, gdyż każdy z nich ma inny mechanizm działania, głębokość penetracji skóry i dzięki temu świetnie się uzupełniają.

A jakich metod Pan nie poleca?

Lasera frakcyjnego i IPL. Ten pierwszy „dziurkuje” skórę, nie ma więc możliwości całkowitego usunięcia przebarwienia. Co gorsza nie jest selektywny, co oznacza, że podrażnia wszystkie struktury skóry i w efekcie może wywołać nowe przebarwienia. Z kolei IPL, który statystycznie jest najczęściej wykorzystywany w gabinetach, nadaje się najwyżej jako urządzenie wspomagające przy zabiegach laserami selektywnymi Q-switch lub do usuwania płytkich przebarwień typu plamy soczewicowate.

Zobacz też: Jak powstają przebarwienia skóry? [video]

Co z pilingami chemicznymi?

Na pewno są gorsze od laserów, chociaż czasem warto łączyć te metody. Z samego założenia pilingi chemiczne (np. TCA) nie są aż tak skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne jak laser. Poza tym usuwają bardziej objawy, a nie przyczyny. Tymczasem laser nie tylko usuwa przebarwienie, ale też wpływa biostymulująco na melanocyty przez regulację ich aktywności.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w leczeniu przebarwień?

Jest ich bardzo dużo. Na pewno zła diagnoza, nietrafne dobranie narzędzi do problemu i złe dobranie parametrów urządzeń (za słabe lub za mocne). Kolejnym jest brak wiedzy oraz usuwanie przebarwień takimi metodami jakimi gabinet dysponuje, a nie takimi, jakie są wskazane.

Jak pacjenci mają szukać właściwego rozwiązania?

Niech zaczną od eliminacji czynników sprzyjających powstawaniu przebarwień. Jeśli przyczyną była antykoncepcja hormonalna, trzeba ją zastąpić inną. W każdym przypadku należy unikać ekspozycji na słońce i używać kremów z filtrami. Należy trzymać się z daleka od metod nieskutecznych i ryzykownych takich jak: IPL, laser frakcyjny, mikrodermabrazja. Jeśli przebarwienia są rozległe i głębokie, lepiej zapomnieć o pilingach.

Najlepiej znaleźć gabinet, który ma laser bromkowo-miedziowy oraz bardzo dobrej jakości laser Q-switch i lekarza, który potrafi obie te metody łączyć. I trzeba uzbroić się w cierpliwość. Leczenie przebarwień to proces długotrwały.

Zobacz też: Trzy sposoby na pozbycie się piegów i przebarwień

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Laser to odwazne i drogie posuniecie. U mnie np zadzialalo serum neotone z isispharmy. Ciesze sie, ze zaoszczedzilam i nie zdecydowalam sie na laser.