POLECAMY

Jakie są efekty uboczne operacji plastycznych? – wywiad

Gdy decydujemy się na operację plastyczną, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele aspektów, m. in. musimy być świadomi efektów ubocznych. Zanim zdecydujesz się na operację plastyczną, dowiedz się, co Cię czeka. Dr n. med. Tadeusz Witwicki opowiada o typowych efektach ubocznych i innych powikłaniach po operacjach plastycznych.
Jakie są efekty uboczne operacji plastycznych? – wywiad

Jakie są efekty uboczne operacji plastycznych?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Najczęstszym efektem ubocznym operacji plastycznej jest blizna, która zawsze pozostaje. Plastycy starają się tę bliznę ukryć, jednak czasem przy dobrej technice operowania jest pewien procent powikłań, przy których tworzą się blizny. Wiadomo, że osoby z ciemną skórą mają większą bliznę, a u blondynki z niebieskimi oczami blizny są bardziej zanikowe. Jest pewien genotyp, w którym możemy przewidywać, jaka ta blizna będzie.

Jakie są inne efekty uboczne?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Zasinienia, obrzęki – to wszystko towarzyszy każdej operacji i to są efekty, które ustępują w ciągu 2-3 tygodni. Stwardnienia mogą się utrzymywać dłużej. Może się zbierać płyn, który trzeba czasem usuwać nakłuciem. To są wszystko przemijające efekty uboczne towarzyszące każdemu zabiegowi.

Zobacz też: Jak wybrać odpowiedniego chirurga plastycznego?

Jaki może być najgorszy problem, który pojawi się po operacji?

 Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Jeżeli pacjent nie jest zadowolony ostatecznie z wyniku zabiegu, to jest poważny problem. Wszystko się ślicznie zagoiło, wszystko jest dobrze tylko pacjent chciał otrzymać coś innego niż ma – wtedy jest problem.

Czego jeszcze trzeba być świadomym?

Dr n. med. Tadeusz Witwicki: Mogą pojawić się inne ciężkie powikłania. To już nie są efekty uboczne tylko powikłania, które mogą się pojawić w trakcie leczenia na skutek różnych przyczyn. Biologia nie jest w 100% przewidywalna. Musimy zawsze brać pod uwagę ryzyko pojawienia się powikłań, które są trudne do przewidzenia. Musimy być na to przygotowani, musimy się zabezpieczać poprzez podanie antybiotyku, wykonywać wszystkie konieczne badania, sprawdzić, czy pacjent ma dobrą krzepliwość, musimy znać jego grupę krwi, aby przetoczyć krew, jakby się coś działo – musimy być na to przygotowani.

Wywiad przeprowadziła Justyna Perkowska.

Zobacz też: Na jakie operacje plastyczne najczęściej decydują się Polacy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
A ja uwazam ze zamiast od razu biegać po takich gabinetach warto spróbowac z odpowiednią suplementacja http://sklep.porcjapiekna.pl/store.php Zwłaszcza jesli nasza skóra utraciła swoją dawną jędrność.