POLECAMY

Jakie niedostatki urody można poprawić dzięki mikrodermabrazji laserowej?

Czym mikrodermabrazja laserowa różni się od innych rodzajów mikrodermabrazji i jakie efekty pozwala osiągnąć? Kto nie może poddać się zabiegowi i na czym on polega?

mikrodermabrazja

fot. Fotolia

Mikrodermabrazja to bardzo popularny zabieg kosmetyczny, który wyróżnia się małą inwazyjnością, a dużą skutecznością. Obecnie wybierać możemy spośród czterech różnych rodzajów mikrodermabrazji, a najnowszą propozycją jest zabieg złuszczania naskórka za pomocą lasera. Czym charakteryzuje się ten rodzaj mikrodermabrazji? Jakie wskazania i przeciwwskazania się z nim wiążą?

Rodzaje mikrodermabrazji

Zabieg mikrodermabrazji polega na złuszczaniu warstw naskórka, a jej rodzaje wyróżnia się według materiału, który używany jest podczas zabiegu. I tak skorzystać możemy z zabiegu mikrodermabrazji diamentowej, korundowej, tlenowej albo laserowej.

Naskórek można więc złuszczać za pomocą głowicy pokrytej kryształkami diamentu lub wyrzucającej kryształki korundu, czyli tlenku glinu. W przypadku mikrodermabrazji tlenowej pod wysokim ciśnieniem rozpylany jest strumień tlenu i soli fizjologicznej, a mikrodermabrazja laserowa wykorzystuje do złuszczania skóry promienie emitowane przez laser. To właśnie ta ostatnia metoda jest najnowszym rodzajem mikrodermabrazji i posiada bardzo szeroki zakres zastosowania.

Czy zabieg laserowy przewyższa skutecznością pozostałe rodzaje mikrodermabrazji?

– Skuteczność mikrodermabrazji w dużym stopniu zależy od wykorzystywanego podczas zabiegu lasera. Obecnie za najlepszy laser do mikrodermabrazji uznawany jest laser frakcyjny, którego wiązka podzielona jest na tysiące maleńkich strumieni. Dzięki temu możliwa jest ultraprecyzyjna mikrodermabrazja. Jeden strumień w wiązce lasera ma średnicę 0,12 mm i dzięki temu na jeden centymetr kwadratowy skóry dociera jednocześnie aż 100 takich strumieni. Takiej precyzji nie umożliwiają inne urządzenia stosowane do mikrodermabrazji. Ważne jest także to, że parametry zabiegu można bardzo dokładnie dostosować do potrzeb pacjenta  – mówi Abigail Laskowska z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Mikrodermabrazja – wskazania i efekty

Zaskórniki, rozszerzone pory, łojotok oraz trądzik (za wyjątkiem zmian ropnych) to jedna grupa wskazań do mikrodermabrazji. Efekty tego zabiegu docenią więc na pewno osoby ze skłonnością do trądziku i przetłuszczania się skóry. Mikrodermabrazja umożliwia bowiem odblokowanie porów, usunięcie zaskórników, likwidację nadmiaru sebum i polepszenie funkcjonowania gruczołów łojowych.

Wskazaniem do zabiegu mikrodermabrazji jest także nierówny koloryt skóry, płytkie przebarwienia, ziemistość cery, czyli zmiany, które najczęściej związane są z działaniem promieni słonecznych na naszą skórę. Taką niechcianą wakacyjną pamiątkę możemy dosyć szybko zlikwidować, bo jej przyczyną jest prawdopodobnie nagromadzenie się martwych komórek skóry. Wystarczy więc złuszczyć warstwy martwego naskórka, by skóra odzyskała swój blask.

Jeszcze inną grupą wskazań do mikrodermabrazji jest chęć odmłodzenia cery, czyli zlikwidowania drobnych zmarszczek i ujędrnienia skóry. W tym przypadku laser na pewno będzie najlepszym wyborem, ponieważ może on docierać w głębsze warstwy skóry i pobudzać procesy regeneracyjne w skórze właściwej.

Zobacz też: Czy rozstępy można całkowicie usunąć? [video]

Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji laserowej?

W jaki sposób laser leczy wcześniej wspomniane problemy i pozwala na osiągnięcie tak różnorodnych efektów?

– Chociaż mikrodermabrazja laserowa jest jednym z delikatniejszych zabiegów laserowych, to jednak wiązka lasera może wnikać w skórę na głębokość do 1 mm. Strumienie lasera dokonują tam mikrouszkodzeń, dzięki czemu uruchamiana jest cała lawina procesów naprawczych: fibroblasty produkują więcej kolagenu, krew zaczyna krążyć szybciej, powstają nowe komórki skóry. Jednocześnie odparowywany jest naskórek, więc usuwane są martwe komórki, drobne zmarszczki są „ścierane”, a powierzchowne przebarwienia likwidowane. Ponieważ wierzchnie warstwy skóry zostają złuszczone, to głębsze mikrouszkodzenia goją się szybciej – wyjaśnia Abigail Laskowska.

Zabieg mikrodermabrazji laserowej można więc traktować jako element profilaktyki przeciwstarzeniowej i odświeżania skóry po trudnych dla niej okresach, takich jak lato lub zima. Regularne wykonywanie mikrodermabrazji polecane jest również osobom posiadającym cerę skłonną do przetłuszczania się.

Mikrodermabrazja – przeciwwskazania do zabiegu laserowego

Przeciwwskazaniem do wykonania każdego rodzaju mikrodermabrazji laserowej są choroby skóry obejmujące miejsca, które miałyby być poddane zabiegowi. Do chorób tych należą: opryszczka, łuszczyca, bielactwo, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe skóry, przewlekłe zapalne dermatozy oraz nowotwory skóry i świeże rany.

Ponadto zabiegu mikrodermabrazji nie wykonuje się u osób, które cierpią na epilepsję, wirusowe zapalenie wątroby (HBV, HCV) oraz są nosicielami wirusa HIV.

Przeciwwskazaniem do mikrodermabrazji laserowej jest też stosowanie niektórych leków: izotretynoin i steroidów oraz leków immunosupresyjnych. Zabiegu tego nie wykonuje się również u kobiet ciężarnych i osób mających świeżą opaleniznę.

Zobacz też: Zabiegi medycyny estetycznej na nowy rok – przegląd

Źródło: materiały prasowe Fresh PR/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Znam ten zabieg! Efekty są naprawdę super. Bez porównania ze zwykła mikrodermabrazja. Mam tłusta skórę, ciagle się swieciła, duze pory i szybko sie zanieczyszcza. Juz po pierwszym razie jest roznica :)