POLECAMY

Jakie badania warto wykonać przed zabiegiem kosmetycznym?

Wybierasz się na zabieg kosmetyczny? Upewnij się, czy masz wykonane wszystkie podstawowe badania. Poniżej kilka wskazówek.
Jakie badania warto wykonać przed zabiegiem kosmetycznym?

Krok pierwszy: wywiad

Przed wykonaniem każdego zabiegu kosmetycznego bardzo ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu oraz wykonanie wstępnej diagnostyki.

Do gabinetów kosmetycznych nierzadko trafiają osoby, których stan skóry wymaga skierowania do lekarza dermatologa bądź też współpracy w zakresie stosowanych technik pomocy. Pierwsza wizyta powinna rozpocząć się od wnikliwego wywiadu, którego celem będzie zapoznanie się z pacjentem, jego problemami oraz wstępną oceną skóry.

Do podstawowych pytań, jakich możemy się spodziewać w gabinecie kosmetycznym należą: samoocena skóry (sucha, tłusta itp.), jaka była dotychczas stosowana pielęgnacja, ogólny stan zdrowia, rodzaj wykonywanej pracy, nałogi, alergie, choroby przewlekłe (na przykład cukrzyca) i dotychczas stosowane zabiegi i leczenie skórne.

Polecamy: Ciekawe pomysły na domowe maseczki

Krok drugi: zbadanie skóry

Następnym krokiem jest badanie skóry. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod diagnostycznych, pozwala ono na ustalenie biotypu i fototypu skóry, określenie ilości lipidów powierzchownych, stopnia nawilżenia i elastyczności skóry. Diagnozę skóry można również przeprowadzić za pomocą wzroku oraz dotyku.

Palpacyjne badanie skóry ma za zadanie ocenić jej gładkość, napięcie, grubość tkanki tłuszczowej oraz jej elastyczność. Kosmetolog ściska skórę przez chwilę w kilku miejscach i obserwuje jej zachowanie podczas „odprężania”. Natychmiastowe odprężenie świadczy o dużej elastyczności, 10 sekundowe opóźnienie w powrocie do stanu wyjściowego mówi nam o średniej elastyczności. Gdy czas ten jest dłuższy niż 10 sekund wówczas jest to oznaka bardzo słabej elastyczności.

Kolejną często stosowaną metodą badania skóry jest Lampa Wooda. Na podstawie zjawisk fluorescencyjnych zachodzących pod jej wpływem kosmetolog jest w stanie podać nam diagnozę. Każde z miejsc na skórze charakteryzuję się bowiem innym odbiciem, np. cera sucha daje bladoróżowe odbicie , cera normalna niebiesko-fioletowe, natomiast skóra dobrze nawilżona odbicie ciemno fioletowe.

Innym narzędziem służącym do oceny skóry jest dermatoskop. Składa się on z dwóch cylindrów kontaktowych - jeden do badania miejsc nierównych (np. przestrzenie międzypalcowe), drugi do oglądania większych zmian płaskich. Po skropleniu skóry specjalnym olejkiem limercyjnym, przykłada się do niej jeden z cylindrów. Badanie to dostarcza nam informacji, z jakim rodzajem znamienia mamy do czynienia.

Pozwala to na rozróżnienie znamienia barwnikowego od mieszanego, dysplastycznego, znamienia błękitnego, złośliwego, czerniaka młodzieńczego czy brodawkę łojotokową.

Czytaj także: Piękna cera - tak! To możliwe!

Bez względu na rodzaj wybranej metody należy pamiętać o wcześniejszym zmyciu makijażu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
Dermatolog także posiada różnego rodzaju przybory w tym lampy,natomiast większość schorzeń dermatologicznych można rozpoznać już "naocznie",ponieważ mają jakby książkowe objawy,ewentualnie zmiany z którymi nie jesteśmy pewni na 100%,badamy już specjalistycznymi urządzeniami,bądź też wykonujemy badania laboratoryjne.
/5 lat temu
Co tu ma wspólnego tytuł artykułu z jego zawartością?to nie są badania skóry tylko zwykła diagonoza,którą każdy szanowany się gabinet wykonuje na starcie dla każdej z klientek..
/5 lat temu
Nie bardzo wiem czemu ma służyć ten artykuł,przecież te właśnie czynności wykonuje każda kosmetyczka zanim wykona jakikolwiek zabieg,więc niby gdzie wcześniej miałaby klientka takowe rozpoznania poczynić?totalnie bez sesnu artykuł.
POKAŻ KOMENTARZE (1)