POLECAMY

Jakich olejków używamy w aromaterapii?

Olejki zapachowe stosowane w aromaterapii mogą we wspaniały sposób wpłynąć na organizm. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są odpowiednie dla każdego i powinno się dobierać je indywidualnie. O trzech najbardziej popularnych olejkach  - Neroli, lawendzie i sandale - przeczytasz poniżej.
Jakich olejków używamy w aromaterapii?

Medycyna naturalna stała się ostatnio bardzo popularna. Dlatego coraz więcej osób zamiast do apteki wybiera się do sklepu zielarskiego lub punktu sprzedaży zdrowej żywności. Modna stała się też aromaterapia.

Olejki zapachowe mogą we wspaniały sposób wpłynąć na organizm. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie są odpowiednie dla każdego i powinno się dobierać je indywidualnie. O trzech najbardziej popularnych olejkach opowiem poniżej.

Zobacz: Zalety masażu

Olejek Neroli

Nazwę swoją zawdzięcza ten olejek włoskiej księżniczce Neroli, znanej z używania perfum stworzonych na bazie tego olejku. Nerola wyróżnia się pięknym, delikatnym zapachem i świeżym, słodkim aromatem kwiatowym. Olejek otrzymuje się z pachnących, białych kwiatów pomarańczy gorzkiej. Nerola ma zastosowanie w leczeniu depresji, łagodzeniu lęku i napięcia nerwowego oraz stresu. Jest również uznawana za afrodyzjak. Pewnie dlatego z kwiatów pomarańczy robiono kiedyś nie tylko olejek, ale także bukiety dla panien młodych.

Kwiaty Neroli w wiązance miały złagodzić lęk przed nocą poślubną, a także zapewnić bogactwo i płodność. Jeśli chcesz wypróbować działanie tego olejku – używaj go do samooczyszczania. Zacznij wdychać olejek, wyobrażając sobie, że „spala” złe nawyki myślowe i złe przyzwyczajenia. Regularne inhalacje z pewnością podniosą Cię na duchu i pomogą opanować emocje. Olejek może spowodować nawet euforię. Nie bądź tym zaskoczona – nerola ma przecież silne działanie antydepresyjne.

Polecamy: Na czym polega aromaterapia?

Olejek lawendowy

Wszyscy znamy jej piękny zapach. Jako gatunek pochodzi ona z wysokogórskiej części Iranu i południowej Francji. Ten wiecznie zielony krzew może dorastać nawet do wys. ok. 90 cm. Co roku Francja produkuje tysiące ton olejku lawendowego.

Uzdrawiająca moc olejku z lawendy znana była już w starożytnej Persji, Grecji i Rzymie, gdzie stosowano go do dezynfekcji szpitali i sal chorych. Nazwa botaniczna „Lawandula” została utworzona od łacińskiego słowa „Lavare”, co oznacza „myć”. Istotnie ten czysty, orzeźwiający zapach wydaje się zmywać wszystkie nieczystości z naszego umysłu i ciała.

Olejek z lawendy skutecznie stymuluje i regeneruje system nerwowy, leczy depresję, stres, melancholię, strach i drażliwość. Kilka kropli olejku wmasowanego w skronie lub bezpośrednio wdychanego z buteleczki wpływa łagodząco na ból głowy.

Jeśli aromat wydaje Ci się zbyt silny możesz umieścić 3 krople na kłębku waty i w ten sposób wdychać zapach. Taki zabieg znakomicie odpręża. Warto też wiedzieć, że z lawendy stymuluje białe ciałka krwi w organizmie, wzmacniając w ten sposób układ odpornościowy. Francuzi chętnie stosują lawendowe inhalacje w czasie grypy, przeziębienia lub zapalenia oskrzeli. Olejek jest również pomocny jeśli chodzi o leczenie nadciśnienia tętniczego i działa wzmacniająco na serce.

Nasze babcie chętnie umieszczały lawendę w szufladach i kufrach między świeżo upraną bielizną. Zwyczaj ten przetrwał od czasów starożytnych. Już bowiem Rzymianki za czasów Cezara wiedziały, że insekty takie jak mole nie znoszą lawendowego zapachu.

Relaks z drzewem sandałowym

O drzewie sandałowym wspominają już starożytne, święte księgi hinduskie. Było ono używane podczas ceremonii religijnych. W ostatni dzień roku Birmanki skrapiają się rytualnie mieszanką wody różanej i olejku sandałowego. Ma im to zapewnić oczyszczenie duszy i ciała a także zmycie z siebie wszystkich grzechów.

Ty również możesz skorzystać z dobroczynnych właściwości drzewa sandałowego. Zapal kadzidełko o tym zapachu lub użyj kilka kropel olejku eterycznego w ceramicznym kominku. Mała świeczka ustawiona pod pojemniczkiem z wodą, który zawiera również krople olejku, spowoduje parowanie wonnego zapachu. Będziesz mogła zrelaksować się i uwolnić od spraw doczesnych.

Pachnące ostrzeżenia:

Zanim zastosujesz olejki do masażu pamiętaj, żeby je rozcieńczyć. Bez rozcieńczenia można stosować tylko olejek lawendowy i z drzewa herbacianego.

Jeśli właśnie przyjmujesz leki homeopatyczne to przed zastosowaniem aromatoterapii skontaktuj się koniecznie ze swoim homeopatą.

Wszystkie olejki cytrusowe zwiększają wrażliwość skóry na słońce, dlatego po ich użyciu przez 6 godzin należy unikać kąpieli słonecznych.

Osoby cierpiące na astmę oraz te mające kruche naczynia krwionośne nie mogą stosować inhalacji i parówek.

Stosowanie olejków eterycznych podczas ciąży i przez osoby cierpiące na epilepsję powinno być skonsultowane z lekarzem lub aromaterapeutą.

Nie wolno wykonywać masażu aromatoterapeutycznego osobom ze stanami zapalnymi, jak np. żylaki podudzia lub zakrzepica, przy ranach i zakażeniach skóry, w przypadku chorób zakaźnych i przy wysokiej temperaturze ciała.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)