Jak zwalczyć rozstępy?

Rozstępy to zmora wielu kobiet. Zmagamy się z nimi głownie w okresie wakacji, kiedy częściej odsłaniamy i eksponujemy ciało. Co sprawia, że na skórze pojawiają się nieestetyczne pręgi? Jakie zabiegi pozwolą nam pozbyć się rozstępów?
/ 18.06.2013 09:29

Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze, przypominające pręgi po uderzeniach rózgą. W początkowym stadium rozwoju mają siny kolor, z czasem stają się jaśniejsze i mniej widoczne, ale także trudniejsze do usunięcia.  Najczęściej pojawiają się na piersiach, udach, pośladkach, brzuchu i na odcinku lędźwiowym.

- Wbrew powszechnie panującej opinii problem rozstępów nie dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży i młodych mam. Z rozstępami, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym, coraz częściej zgłaszają się do specjalistów także mężczyźni, szczególnie ci spędzający dużo czasu na siłowni – mówi Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka Body Care Clinic w Katowicach.

Skąd się biorą rozstępy?

Powstawaniu rozstępów trudno jest zapobiec, ponieważ nie można zdefiniować jednej przyczyny ich pojawiania się. Dawniej uważano, że rozstępy powstają wyłącznie na skutek mechanicznego rozciągnięcia skóry, dzisiaj jednak wiadomo, że rozstępy mogą powodować także czynniki fizjologiczne w okresie dojrzewania i ciąży, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza wówczas, gdy są związane z nadczynnością kory nadnerczy), otyłość, gwałtowny przyrost masy mięśniowej lub z przyczyn genetycznych.

Wszystkiemu winien jest kortyzol, znany również jako hormon stresu.  Jego poziom w organizmie wzrasta m.in. w okresie dojrzewania i szybkim przyroście wagi. Uszkadza on fibroblasty wytwarzające kolagen i elastynę, które odpowiadają za elastyczność i sprężystość skóry. Nie są one wtedy w stanie spełniać swoich funkcji, a na skórze zaczynają się pojawiać różowe i fioletowe pręgi. To właśnie wtedy najlepiej rozpocząć z nimi walkę.

Polecamy: Kremy na rozstępy dla kobiet w ciąży – sprawdzone przez mamy

Jak walczyć z rozstępami?

Żadna z metod nie jest w stanie całkowicie wyeliminować rozstępów, może jedynie znacznie zmniejszyć ich widoczność.

Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów redukujących rozstępy jest zabieg mezoterapii bezigłowej, polegający na „wtłoczeniu” w miejsce występowania rozstępów odpowiednich substancji odżywczych. Tradycyjna mezoterapia polega na bezpośrednim wstrzykiwaniu tych substancji w skórę, zaś w jej odmianie bezigłowej zastrzyki zastępuje się falą elektryczną. Zabieg jest więc zupełnie bezbolesny, co więcej, sześciokrotnie zwiększa zdolność skóry do wchłaniania substancji mineralnych i składników odżywczych. Cena zabiegu to ok. 200 zł.

Aby zabieg był w pełni skuteczny, zaleca się poprzedzenie jej mikrodermabrazją korundową, która polega na złuszczaniu wewnętrznej warstwy naskórka przy użyciu kryształków korundu. Zabieg ten odpowiednio oczyści i odświeży skórę oraz pobudzi ją do wytwarzania kolagenu i elastyny.  Wykonanie mikrodermabrazji również kosztuje  ok. 200 zł.

Źródło: materiały prasowe Body Care Clinic

Zobacz także: Kolagen – jaką pełni rolę w organizmie?