Znamy przyczynę bólu przy poparzeniu słonecznym/fot. Fotolia

Jak zwalczyć przebarwienia?

Równomierna opalenizna, gładka skóra bez plam i przebarwień – to marzenie każdego. Aby skóra odpowiednio zareagowała na słońce, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji przed rozpoczęciem się „sezonu słonecznego”. Zobacz, jak walczyć z przebarwieniami po opalaniu.
/ 30.06.2011 17:20
Znamy przyczynę bólu przy poparzeniu słonecznym/fot. Fotolia

Wszystkiemu winna melanina

Melanina to barwnik (pigment) występujący w skórze, nadający jej koloryt i decydujący o tym, jaki mamy rodzaj cery. Zależność można określić bardzo prosto – im więcej melaniny, tym cera jest ciemniejsza. Rozkład melaniny najlepiej obrazuje nasza reakcja na słońce. Jej podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV (rodzaj promieniowania słonecznego, dzięki któremu się opalamy). Jeśli melaniny jest dużo, więcej promieni słonecznych trafia do naszej skóry i jest ona intensywniej zabarwiona.

Warto przeczytać: Wygraj z przebarwieniami!

Równomierna opalenizna

Gdy na zewnątrz robi się ciepło, wszyscy zaczynają tęsknić do opalenizny. Skóra zmęczona zimnem i mrozem, skrywana zimą pod grubymi swetrami potrzebuje promieni słonecznych. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie skóry do opalania. Służą do tego peelingi, których skład oparty jest na naturalnych preparatach. Ścierają one martwy naskórek i pozwalają skórze na równomierną regenerację – tak, by promienie słoneczne nadały jej jednolity koloryt. Należy pamiętać, że takie zabiegi nie zwiększą naszej zdolności do szybszego czy bardziej intensywnego opalenia się, a jedynie spowodują, że skóra będzie opalona jednorodnie.

Niedoskonałości barwnika

Przebarwienia skórne powstają w konsekwencji nierównomiernego rozmieszczenia barwnika w skórze. Mogą przybierać postać od drobnych kropeczek (piegów) aż do większych powierzchni (plam). Z pomocą przychodzą zabiegi wybielające, dzięki którym skóra zyskuje zdolność do naturalnego, równomiernego rozprowadzenia melaniny w skórze

Przeczytaj też: Skąd się biorą przebarwienia po opalaniu?

Zapobieganie przebarwieniom

Najskuteczniejszymi preparatami są te, które hamują produkcję melaniny w naskórku – dzięki temu nowy barwnik z tendencjami do nieprawidłowego rozmieszczania się nie ma szans powstać. Stosuje się do tego enzymy, podawane miejscowo w formie jonoforezy, maseczek oraz kremów. Po takim zabiegu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, zgodnie z zaleceniami kosmetycznymi.

Na czas zabiegu należy się także powstrzymać od opalania albo stosować kremy z bardzo wysokimi filtrami ochronnymi.

Witamina A – pomoc w przebarwieniach

Witamina A bardzo często dodawana jest do preparatów stosowanych w walce z przebarwieniami. Jej rola polega na pomocy skórze w odpowiednim rozmieszczaniu melaniny. Dodatkowo poprawia procesy przemiany materii w skórze i odżywia ją, dzięki czemu opalanie jest bardziej efektywne. Pamiętaj, że witamina A nie działa w kontakcie ze słońcem – dlatego istotne jest, by kurację witaminową rozpocząć na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed planowanym opalaniem.