POLECAMY

Jak zrobić tatuaż?

Seksowny motylek na kostce albo chiński znak szczęścia na łopatce... Jak zrobić bezpieczny tatuaż, który będzie prawdziwą ozdobą? Radzi tatuażysta
Jak zrobić tatuaż? fot. Fotolia

Tatuaż to ozdoba, która zostaje na całe życie. Zanim go zrobisz przemyśl dokładnie swoją decyzję i wybierz taki rysunek na ciele, który będzie Ci służył przez długi, długi czas. Przeczytaj, co radzi tatuażysta.

Zanim się zdecydujesz na tatuaż

1. Musisz mieć co najmniej 16 lat. Osoby niepełnoletnie potrzebują dodatkowo zgody rodziców. Przyjdź z nimi do studia tatuażu, bo nie wystarczy ich podpis pod oświadczeniem.

2. Jeśli masz już wybrany wzór, zastanów się przez kilka dni, czy naprawdę ci się on podoba. Jeśli myślisz tak: "Tatuaż jest na chwilę, przecież można go usunąć", to znaczy, że nie jesteś jeszcze gotowa. Usunięcie laserowe jest możliwe, ale dostępne w Polsce metody nie dają idealnych rezultatów. W tym miejscu skóra zawsze będzie mniej gładka. Jeśli tatuaż jest rozległy, może pozostać blizna.

3. Odradzam też wykonywanie tzw. znikających tatuaży. Po trzech latach część barwnika faktycznie staje się niewidoczna. Ale często kontury zostają, choć rozmyte, i rysunek wygląda mało estetycznie. Wtedy trzeba go poprawić albo usunąć.

4. Na próbę możesz zrobić sobie w stu procentach zmywalny tatuaż henną. Nie będzie tak precyzyjny jak tatuaż klasyczny, ale dzięki niemu będziesz mogła przekonać się, czy wzór ci odpowiada i jak się z nim czujesz.

5. Musisz się liczyć z tym, że tatuażysta odmówi zrealizowania twojego pomysłu. Wprawdzie nigdy nie zdarzyło mi się, by ktoś chciał mieć swastykę, ale przyszła młoda dziewczyna z prośbą o wytatuowanie imienia chłopaka. Po dłuższej rozmowie sama zrezygnowała z tego pomysłu.

Ceny:
Niewielki wzorek (literka, gwiazdka, kwiatuszek) kosztuje ok. 150 zł. Za rysunek wielkości dłoni zapłacisz ok. 500 zł.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

1. Sprawdź, czy igły są zamknięte w sterylnych opakowaniach.

2. Spytaj, czy studio posiada autoklaw, w którym w wysokiej temperaturze i pod ciśnieniem sterylizowane są narzędzia. Tylko on zabija wirusy takich chorób jak HCV (żółtaczka typu C) i HIV.

3. Upewnij się, że barwniki, którymi wykonywany będzie tatuaż, mają etykiety na opakowaniach z datą przydatności do użycia.

4. Sprawdź, czy tatuażysta używa jednorazowych rękawic. Jeśli podczas pracy odbiera telefon w rękawicach i dotyka innych przedmiotów, oznacza to, że chroni tylko siebie. Tutaj obowiązuje ultrasterylność tak jak w szpitalu podczas operacji.

Jak dbać o świeży tatuaż

  • Ze studia powinnaś wyjść z opatrunkiem.
  • W domu przemywaj tatuaż wodą z mydłem. I szybko osuszaj! Myj się pod prysznicem, nie wyleguj się długo w wannie.
  • Miejsce tatuowane możesz smarować maścią z panthenolem, np. Bepanthenem dla dzieci. Nigdy nie smaruj go spirytusem.
  • Przez miesiąc nie opalaj się ani nie chodź na solarium.
  • Przez dwa tygodnie zrezygnuj z basenu i sauny.
Rada dla ciebie: Jeśli jesteś wrażliwa na ból (jest odczuwalny mimo stosowania maści znieczulającej), wybierz wzór, którego zrobienie trwa do 45 minut. Zrezygnuj z tatuażu przy kręgosłupie, na łokciach i kolanach.

Radził: Zbigniew Santorek, tatuażysta ze Studia Dereniowa w Warszawie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/11 lat temu
moja babcia ma taoo. Taką niewinna róże. Wcale nie siedziała za kratkami! WYGLADA SUPER. Po niej odziedziczyłam skłonnosć do taoo i mam juz trzy. Polecam, to bardzo wbogaca.
/9 lat temu
jaz juz mam piec tatto a nawet mam na szyji i pier... opinie innych ludzi jestem jaki jestem,nie martwie sie ze ktos mi powie iz pracy nie znajde przez to!niestety ale w polsce ludzie maja taka metalnos ze krytykuja i narzekaja powinni brac przyklad z zachodu i miec wyjb... na to jak ktos jest wydziargany!hehhe takie jest moje zdanie!
/9 lat temu
jaz juz mam piec tatto a nawet mam na szyji i pier... opinie innych ludzi jestem jaki jestem,nie martwie sie ze ktos mi powie iz pracy nie znajde przez to!niestety ale w polsce ludzie maja taka metalnos ze krytykuja i narzekaja powinni brac przyklad z zachodu i miec wyjb... na to jak ktos jest wydziargany!hehhe takie jest moje zdanie!
POKAŻ KOMENTARZE (16)