Laserowe leczenie przebarwień powoduje ich stopniowe płowienie i złuszczanie się. Terapia trwa przeważnie kilka tygodni i jest bezbolesna./fot.Fotolia fot. Fotolia

Jak zlikwidować przebarwienia za pomocą lasera?

Brązowe lub czerwone kropki, brunatne plamy, nieregularne rozmieszczenie pigmentu – liczne przebarwienia, szczególnie w widocznych miejscach, mogą spędzać sen z powiek. Jak można pozbyć się przebarwień przy pomocy laseroterapii?
/ 30.09.2011 02:16
Laserowe leczenie przebarwień powoduje ich stopniowe płowienie i złuszczanie się. Terapia trwa przeważnie kilka tygodni i jest bezbolesna./fot.Fotolia fot. Fotolia

Przebarwienia – co to takiego?

Przebarwienia to plamki lub plamy o intensywnym brązowym zabarwieniu, które są nabyte lub mogą towarzyszyć nam od urodzenia.  Za ich powstanie odpowiedzialne są zmiany barwnikowe a więc związane z syntezą melaniny. Jej tworzenie z kolei uzależnione jest od kilku czynników takich jak: promieniowanie ultrafioletowe, hormony, metale. Powstanie przebarwień jest wynikiem albo zbyt dużej liczby melanocytów albo nadmiernej produkcji melaniny.Ogólnie możemy podzielić  przebarwienia na naskórkowe, w których dochodzi do gromadzenia melaniny w naskórku, skórne gdzie barwnik ten gromadzi się w skórze właściwej oraz mieszane (skórno-naskórkowe)

Laseroterapia w walce z przebarwieniami

Najczęściej spotykane zmiany tego typu  to piegi, plamy soczewicowate, ostuda. Leczenie ich jest bardzo trudne i czasochłonne. Przez lata powstało wiele metod ich łagodzenia do jednej z nich należy terapia laserowa. Do zabiegów tego typu wykorzystywane jest kilka rodzajów laserów min: Laser rubinowy typu Q-switch, laser aleksandrytowy typu Q-switch oraz laser Nd:YAG i IPL. Pierwszy z nich wytwarza światło czerwone przenikające w głąb skóry na ok. 1 mm. Przy pomocy tego urządzenia możliwe jest usunięcie głębiej położonych zmian np. plam soczewicowatych.

Zobacz też: Fotodepilacja – czyli laserowe usuwanie owłosienia

Jak działają lasery?

Laser aleksandrytowy emituję penetrujące głębiej niż laser np. rubinowy, światło. Ma on podobną skuteczność w usuwaniu zmian jak laser rubinowy. Dobre wyniki przynosi leczenie nim plam soczewicowatych oraz typu "au lait" (kawa z mlekiem).

Nd:YAG z kolei emituje promieniowanie podczerwone, wytwarzając przy tym krótkie impulsy i wysokiej energii. Światło tego lasera dociera na głębokość nawet do 4-5 mm do skóry.

Zasada działania lasera IPL polega na emisji o szerokiego pasma promieniowania, które podgrzewa komórki zawierające melaninę prowadząc do ich zniszczenia. Metoda ta jest skuteczna przy płytko położonych plamach: piegi, przebarwienia brodawek łojotokowych, ostudy.

Przeciwwskazaniem do takich zabiegów jest min: ciąża, stosowanie samoopalaczy, B-karotenu, aktywna infekcja w miejscu zabiegu .

Jak wygląda terapia laserowego usuwania przebarwień?

Ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie do pacjenta najczęściej jest to 3-5 sesji. Przebarwienia na początku mogą przyjmować kolor gorzkiej czekolady który stopniowo blednie na skutek procesów złuszczania trwających około 2 tyg. Głębokie zmiany wymagają powtarzania zabiegu co 2-4 tygodni. Jedną z zalet laserowego zabiegu likwidacji przebarwień jest nie tylko bezbolesność ale i możliwość natychmiastowego stosowania np. makijażu maskującego przebarwione miejsca.

Cena takich nowoczesnych form leczenie jest różna natomiast z reguły waha się między 50 zł za pojedynczą zmianę do 350-500 za usuwaniu zmian  z całej twarzy.

Zobacz też:Jakie są rodzaje laserów i ich zastosowanie?