Jak zapobiegać rozstępom po ciąży i co zrobić, gdy się już pojawią? Wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej

Rozstępy warto pokochać, ale to wcale nie znaczy, że nie warto z nimi też walczyć. Krzysztof Gojdź, lekarz medycyny estetycznej radzi, co robić, by nie dopuścić do ich powstania podczas ciąży.
Urszula Wilczkowska / 20.10.2020 15:54

Czy istnieje sposób na to, by raz na zawsze zakończyć walkę z rozstępami? Naszym zdaniem tak - wystarczy je po prostu zaakceptować. Wiemy jednak, że to często przychodzi z trudem i uważamy, że nie ma nic złego zarówno w pokochaniu własnego ciała, jak i w dążeniu do tego, by jak najbardziej nam ono odpowiadało.

Istnieje wiele cudownych kremów, maści i innych mniej lub bardziej bolesnych kuracji, które mają zlikwidować rozstępy. Ich działanie różni się jednak efektami w zależności od metody i samej skóry - nie każdy organizm reaguje równie dobrze na różne specyfiki. Lekarz medycyny estetycznej dr Krzysztof Gojdź zdradził, jak radzić sobie z rozstępami, które pojawiają się w czasie ciąży.

Jak nie dopuścić do powstania rozstępów?

Lepiej zapobiegać niż leczyć - to stare polskie powiedzenie sprawdza się także i w przypadku rozstępów. Dlatego właśnie dr Łukasz Gojdź radzi, by już od początku ciąży porządnie zadbać o skórę - i to nie tylko w miejscach, w których jest najbardziej narażona na pojawienie się rozstępów.

Lekarz radzi, by od samego początku ciąży delikatnie masować i smarować skórę brzucha zwykłą oliwką dla dzieci. Warto powtarzać tę czynność nawet 3-4 razy w ciągu dnia.

Gdy ciążowy brzuch zaczyna się zaokrąglać, warto też smarować go specjalnym kremem przeciwko rozstępom dedykowanym kobietom w ciąży. Stosując specjalne linie kosmetyków będziesz miała pewność, że żaden składnik nie zaszkodzi ani tobie, ani twojemu dziecku.

Co zrobić, gdy pomimo starań rozstępy się pojawią? Zdaniem eksperta już chwilę po urodzeniu można zastosować na skórę brzucha laseroterapię lub ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym. Dr Gojdź zastrzega jednak, by sięgać po naturalne metody - bez botoksu, kwasu hialuronowego czy innych obcych substancji.

O skórę po ciąży możesz zadbać także w domu - ponieważ jest wiotka, warto przywrócić jej jędrność. Przyda się do tego specjalna szczotka do ciała, która masując skórę, przywraca jej gładkość, a przy okazji wspomaga jej ukrwienie, dzięki czemu szybciej się regeneruje. Zdaniem lekarza można już wtedy pomyśleć o pierwszych ćwiczeniach - oczywiście dostosowanych do aktualnej sytuacji i kondycji.

To też może cię zainteresować:
Jak modnie ubierać się po 50.? Inspiracji szukaj w garderobach polskich gwiazd
Jakie błędy w makijażu kobiety popełniają najczęściej i jak ich uniknąć? Odpowiada Magdalena Pieczonka

Tagi: rozstępy