POLECAMY

Jak zapobiec powstawaniu pajączków na twarzy i nogach?

Dlaczego na naszej twarzy i nogach pojawiają się popękane naczynka? Czy jeśli zauważymy na nogach pajączki, to należy spodziewać się, że niedługo pojawią się również żylaki? W jaki sposób możemy zapobiec powstawaniu popękanych naczynek i pajączków?

pajączki

fot. Fotolia

Popękane naczynka na twarzy oraz na nogach są bardzo powszechnym problemem estetycznym. Na twarzy najczęściej występują jako pojedyncze czerwone nitki lub całe ich skupiska, natomiast na nogach przybierają kolor siny lub sinogranatowy i niestety również lubią występować w grupach, przez co skutecznie zniechęcają nas do odsłaniania nóg.

W jaki sposób powstają popękane naczynka?

– Powstawanie popękanych naczynek zazwyczaj nie wynika tylko z jednej przyczyny. Na wystąpienie tego problemu duży wpływ mają predyspozycje genetyczne, ale także hormony, przede wszystkim estrogen. To właśnie ten hormon osłabia naczynia włosowate, przez co tracą one swoją sprężystość i poszerzają się. Jeśli dodamy do tych czynników jeszcze nadwagę lub otyłość i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, to znajdziemy najczęstsze przyczyny powstawania poszerzonych naczynek na nogach. To, czy za jakiś czas pojawią się również żylaki, w dużym stopniu zależy od tego, czy zmienimy nasze nawyki na lepsze, ponieważ występowanie poszerzonych naczyń już wskazuje nam na problemy związane z zaburzeniami krążenia – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Jeśli natomiast chodzi o popękane naczynka na twarzy, to w tym przypadku do czynników determinujących ich powstawanie zalicza się m.in. długotrwałą ekspozycję na słońce czy częste korzystanie z solarium i wahania temperatur, które zaburzają pracę naczyń krwionośnych.

Poszerzone naczynka, pajączki i ich pierwsze sygnały

Popękane naczynka na twarzy, które przybierają czerwony kolor, to teleangiektazje – poszerzone tętniczki lub naczynia włosowate. Natomiast pajączki występujące na nogach swoją barwę zawdzięczają naczyniom żylnym, dużo mniejszym niż te, na których tworzą się żylaki.

Poszerzone naczynia na nogach potocznie nazywamy pajączkami, natomiast ich medyczna nazwa to wenulektazje. Pajączki najczęściej pojawiają się na udach, goleniach, pod kolanami oraz w okolicach kostki. Nawet najmniejsze poszerzone naczynka informują nas o tym, że w układzie krwionośnym występują jakieś nieprawidłowości i problemy z wydolnością.

Poszerzone naczynka na twarzy i nogach mają ten sam mechanizm powstawania. Gdy z jakiegoś powodu naczynko staje się kruche, a zatem traci sprężystość swoich ścianek, to pod wpływem ciśnienia z jakim przepływa przez nie krew dochodzi do poszerzania. Uwidacznia się wówczas w postaci prześwitujących przez skórę czerwonych lub niebieskich nitek.

Pierwszymi objawami, które powinny nas zaniepokoić w przypadku twarzy, jest rumień, który utrzymuje się przez kilka lub kilkanaście minut. Jeśli na naszej twarzy łatwo pojawiają się rumieńce, choćby po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu, to najlepiej już wtedy zadbać o profilaktykę.

Natomiast problemy z wydolnością żylną w obrębie nóg najczęściej sygnalizowane są poprzez:

 • zmęczenie nóg,
 • uczucie ciężkości,
 • opuchliznę pojawiającą się pod koniec dnia,
 • mrowienie i pulsowanie w kończynach,
 • częste skurcze łydek.

To pierwsze objawy, które powinny skłonić nas do wprowadzenia zmian i zniwelowania czynników nasilających powstawanie pajączków.

Zobacz też: Czy można bezpiecznie korzystać z solarium?

Jak zapobiegać?

Jeśli zauważymy pierwsze sygnały niewydolności układu krążenia lub niepokojące symptomy już po usunięciu poszerzonych naczynek, powinniśmy zadbać o profilaktykę. Oczywiście wielu czynników, jak choćby uwarunkowań genetycznych, działania hormonów czy typu cery nie jesteśmy w stanie zmienić, ale możemy wyeliminować te czynniki, które sprzyjają powstawaniu problemów z układem krwionośnym.

Co więc robić? Jak chronić twarz?

 1. Przede wszystkim unikajmy nadmiernej ekspozycji na słońce i zawsze używajmy kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB.
 2. Wizyty w solarium najlepiej całkowicie skreślić. Chrońmy skórę przed silnym wiatrem, dużymi wahaniami temperatur i dużą wilgotnością.
 3. Osobom z predyspozycjami do poszerzania się naczynek nie są zalecane ani wizyty w saunie, ani gorące kąpiele.

Jak natomiast zapobiegać pajączkom na nogach?

 1. W przypadku pajączków na nogach największym i najczęstszym grzechem jest siedzenie z nogą założoną na nogę.
 2. Noszenie wysokich obcasów oraz obcisłych spodni również ma duży wpływ na to, w jakim stanie są nasze naczynia krwionośne.
 3. Jeśli mamy pracę wymagającą stania przez wiele godzin, to zadbajmy o to, by zapewnić naszym nogom codzienny relaks.

Doustne środki antykoncepcyjne oraz długotrwałe stosowanie steroidów na twarz, szyję lub dekolt to kolejne czynniki sprzyjające powstawaniu poszerzonych naczynek.

Ostatnią częścią profilaktyki jest zadbanie o dietę – utrzymujmy naszą wagę na właściwym poziomie, ograniczmy spożywanie alkoholu oraz kawy, a także ostrych i gorących potraw. Jeśli palimy papierosy, to koniecznie pożegnajmy się z nałogiem. Takie działania nie tylko ograniczą ryzyko wystąpienia nieestetycznych defektów kosmetycznych, ale również poważnych problemów układu krążenia.

A co zrobić, gdy poszerzone naczynka już występują? Zobacz: Popękane naczynka na twarzy i nogach - jak je usunąć?

Źródło: materiały prasowe Fresh PR/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/rok temu
Wszystko to marketing szeptany:)
/2 lata temu
"Ja słyszałam, że na pajączki to tylko galvenox soft. No u mnie działa, ale jestem ciekawa jak to wygląda u Was dziewczyny" - kupiłam, nie powiem aby działał rewelacyjnie, ale faktycznie pomaga tylko trzeba do niego cierpliwości.
/2 lata temu
Ja słyszałam, że na pajączki to tylko galvenox soft. No u mnie działa, ale jestem ciekawa jak to wygląda u Was dziewczyny
POKAŻ KOMENTARZE (4)